Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

MARCHLEWSKI

30.06.2012 21:36
Prowadzę poszukiwania osób o nazwisku Marchlewski. Moja rodzina pochodzi z okolic Nowego Miasta Lubawskiego, m.Chrośle. Przed wojną dziadek posiadał gospodarstwo rolne o pow. ok. 120 ha, które po II WŚ, na mocy PKWN rozparcelowano. Posiadam dane dot. tej rodziny do ok. 1763. Ale są niepełne. Księgi parafialne w AAD Toruń są niekompletne i z przerwami. Może ktoś ma podobne zainteresowania - proszę o kontakt ze mną.

Odpowiedzi (10)

30.06.2012 22:04
Najstarszą osobą w moich dotychczas poszukiwaniach jaką znalazłem jest Adalbert Marchlewski zm.1827 w Nowym Dworze k.Nowego Miasta Lubawskiego, który przeżył 64 lata. Z ksiąg parafialnych (par. Radomno) wynika, że miał 10 dzieci. Pozotawił gospodarstwo na dwóch włókach. Jeden z jego synów był zapewne moim przodkiem. Nie mam jednak takiej 100 % pewności gdyż występują rozbieżności w datach oraz brakuje ksiąg (kościół w Radomnie uległ spaleniu ok.1807).
30.06.2012 22:25
W księgach podczas poszukiwań natrafiłem na błąd w pisowni nazwiska Marchlewski. W pewnym momencie zaczęto pisać Marczlewski i potem już tak zostało. Nie wiem dlaczego.
30.06.2012 22:34
Jak na razie nie znalazłem wspólnego przodka z rodziną Marchlewskich, z której pochodził Julian.
1.07.2012 12:13
W księgach podczas poszukiwań natrafiłem na błąd w pisowni nazwiska Marchlewski. W pewnym momencie zaczęto pisać Marczlewski i potem już tak zostało. Nie wiem dlaczego.


Intuicja mi podpowiada, że ma to związek z angielską wymową nazwiska „Marchlewski”
http://engleash.net/wymowa-ch-w-jezyku-angielskim
a stad już krótka droga do powiązania Juliana, działacza międzynarodowego ruchu rewolucyjnego, z Pana rodziną.
Myślę, że nie od rzeczy byłoby szczegółowo przebadać ten wątek, bo być może może przez Józefa Franciszka Marchlewskiego (1830 – 1907) pochodzącego ze szlachty zagonowej z okolic Grudziądza i Augustę Rückerfeld (1836 – 1918) z Westfalii – rodziców sławnego Juliana, coś jednak jest na rzeczy.
1.07.2012 12:28
W spisach adresowych Województwa Pomorskiego z lat 1926 – 1939 występuje niejaki Faustyn Marchlewski, właściciel ziemski gospodarstwa 120 ha w Chrośli pow. lubawski, koło Nowego Miasta, i sołtys tej ponad 300 osobowej wsi.
1.07.2012 14:15
W spisach adresowych Województwa Pomorskiego z lat 1926 – 1939 występuje niejaki Faustyn Marchlewski, właściciel ziemski gospodarstwa 120 ha w Chrośli pow. lubawski, koło Nowego Miasta, i sołtys tej ponad 300 osobowej wsi.

Faustyn to właśnie mój pradziadek - zamieszkiwał w Chroślu k.Nowego Miasta Lubawskiego, parafia Radomno.
2.08.2012 19:21
Witam,
Może znajdzie Pan jakieś pokrewieństwo z moją rodziną Marchlewskich. Tutaj jest lista (ze zdjęciami) członków mojej rodziny Marchlewscy.
(lista ta nie jest jeszcze pełna, ale co kilka dni dopisuję nowe osoby i skanuję zdjęcia).

Pozdrawiam
Janina
14.09.2012 23:08
Witam! Przejrzałem zdjęcia z "klanopedii" - fajna stronka. Miałem kiedyś kontakt z potomkiem Marchlewskich pochodzących z Brzozia Lubawskiego. Spróbuję ten kontakt jakoś odnowić i podpytać - bo ja mam za mało danych odnośnie tej rodziny. Może coś znajdziemy wspólnego. W sumie moi pochodzą z okolic Nowego Miasta Lubawskiego a to niedaleko przecież. Moje drzewo i zdjęcia są na www.myheritage.pl
20.12.2016 11:07
Witam! Mieszkam w Wiśniewie czyli niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego. Gospodarzymy właśnie na "tz" reszcie ziemi Antoniego Marchlewskiego.Prawdopodobnie chodzi o
tą samą rodzinie [z opowiadań ] ojca sąsiadów i rodziny Marchlewskich z Poznania i Torunia oraz pana z Nowego Miasta Lubawskiego też z rodziny Marchlewskich, którzy mnie odwiedzali.Pozdrawiam proszę o kontakt Janusz K.Mogę podać kontakt telefoniczny.
20.06.2017 18:28
Witam! Mieszkam w Wiśniewie czyli niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego. Gospodarzymy właśnie na "tz" reszcie ziemi Antoniego Marchlewskiego.Prawdopodobnie chodzi o
tą samą rodzinie [z opowiadań ] ojca sąsiadów i rodziny Marchlewskich z Poznania i Torunia oraz pana z Nowego Miasta Lubawskiego też z rodziny Marchlewskich, którzy mnie odwiedzali.Pozdrawiam proszę o kontakt Janusz K.Mogę podać kontakt telefoniczny.

Moi przodkowie gospodarzyli w m.Chrośle. Pisałem o tym tu: viewtopic.php?f=10&t=18525