Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Skowrońscy

17.09.2012 16:49
Mój Tata Stanisław Skowroński s. Stefana i Marii z d. Stolarska urodził się 27.031906 w Kutach. Szukam informacji o moich dziadkach ze strony ojca. Według moich dotychczasowych ustaleń, w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Polsce znajdują się księgi metrykalne z parafii w Kutach z roku 1860 i lat wcześniejszych. Można uzyskać informacje o przodkach z tego okresu jedynie przy podaniu pełnych danych osobowych, których oczywiscie nie znam. Nie udało mi sie ustalić, gdzie znajdują się ksiegi metryykalne tej parafii z początku XX wieku. Nie znam, od kiedy i jak długo moi przodkowie mieszkali w Kutach. Na cmentarzu w Kutach nie znalazłem nagrobków z nazwiskiem Skowrońskich lub Stolarskich. Również robotnicy cmentarni nie zetknęli się z tymi nazwiskami. Pytani mieszkańcy m. Kuty nie słyszeli także tych nazwisk. Ponieważ mój Tata służył w 2 szwadronie 4 Pułku Strzelców Konnych im. Ziemi Łęczyckiej w Płocku w latach 20-tych, to należy sądzić, że w między czasie musieli oni wyjechać z Kut. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś rozszerzył moje informacje o moich przodkach lub ukierunkował moje poszukiwania. Pozdrawiam i czekam na wiadomość. Powiadom mnie o odopowiedzi.
Stacho

Odpowiedzi (10)

17.09.2012 20:02
Nie mam optymistycznych wiadomości, co nie znaczy bym gasił nadzieję. A wszystkiemu jest winna wojna, zniszczenia archiwaliów, nowy podział terytorialny i in.
Metryki chrztów, małżeństw i zgonów z parafii rz.-kat. w Kutach, gm. Kosów, woj. stanisławowskie są archiwizowane w dwóch miejscach, w:
– AGAD, z lat 1825 – 1865 (z przerwami) – dostępność bez ograniczeń,
– USC m. st. Warszawy. Wydział Archiwalny, jedynie z lat 1895 i 1933 – przy czym brak jest do nich dostępności.
Zasady korzystania są podane w linku:
http://blog.mrog.org/885/dostep-do-metryk-w-urzedach
17.09.2012 21:50
Andrzeju!
Dzięki za informacje, ale szczegółowa analiza dostępnych ksiąg wykazuje, że są one nie w pełni dla moich celów przydatne. Gdyby dziadkowie byli ujęci w księdze z 1865 roku, to w chwili urodzenia syna, a mojego Taty, mieliby już po 41 lat. Zaś w księdze z 1895 r., to w 1906 roku byliby dopiero w wieku 11 lat. Natomiast wpis w księdze z 1933 roku mógłby dotyczyć ich zgonu w wieku 50 -60 lat. Jednak z innych okoliczności wynikałoby, że w tym czasie moich dziadków w Kutach nie było.
W przypadku, gdyby moi przodkowie mieszkali od wielu pokoleń w Kutach, to najstarsze księgi mogłyby dotyczyć pradziadków i jeszcze starszych pokoleń. Ale wtedy trzeba byłoby przeglądać księgi strona po stronie. Ze starszymi przodkami sprawa się komplikuje, bo z posiadanego zdjęcia prababci Anny Skowrońskiej wynika, że zostało ono zrobione w 1912 roku w Białymstoku (nazwa zakładu fotograficznego i jego adres napisane po rosyjsku), a więc w zaborze rosyjskim. Nie wiem, czy to była tylko wizyta w zaborze rosyjskim prababci - podwładnej cesarza (Kuty w tym czasie były w zaborze austriackim), czy jednak już w 1912 rok rodzina zmieniła nie tylko miejsce zamieszkania, ale i obywatelstwo. Nie mam pojęcia, czy w tym czasie taka zmiana obywatelstwa była możliwa.
Jeszcze raz za informację dziękuję i pozdrawiam
Stacho
19.09.2012 14:19
Znalazłam Pana rodzinę w księdze Status Familiarum z Kut. Niewiele tam informacji, ale jednak zawsze coś . Stefan Skowroński, ur. 1873, zmarł w 1909, był lesniczym. Chętnie przeslę zdjęcie wpisu z księgi. Jeżeli jest Pan zainteresowany, proszę o prywatną wiadomośc.
19.09.2012 15:04
Annael1
Wiadomość Twoja sprawiła mi ogromną radość, gdyż do tej pory nie było rozstrzygnięcia o które Kuty chodzi.Czy o miasteczko Kuty, czy też o wieś Kuty. Po drugie będę miał dane o roku urodzenia i zgonu Dziadka. A to daje podstawę do dalszych poszukiwań. Jest to milowy krok we właściwym kierunku. Jestem bardzo Ci wdzięczny i jak najbardziej zainteresowany otrzymaniem wypisu.
Jeszcze raz serdecznie dzijękuję i pozdrawiam
Stacho.
30.09.2012 16:31
Od 17 września do 30 września sytuacja zdecydowanie się poprawiła dzięki informacjom przekazanym przez p. Annę (Annael1), za co jeszcze raz serdecznie Jej dziękuję. Dziś już mam wiadomości o moich przodkach:
- dziadkowie:
Stefan Skowroński ur. w 1873 roku, zaś zmarł 23.08.1909 roku, brak przyczyny zgonu (36 lat), był leśniczyczym
ożeniony z Marią z d. Stolarską ur. w 1877, brak informacji o dacie jej zgonu,
mieszkali we wsi Hryniawa, parafia Kuty, położonej w Górach Hryniawskich.
posiadali dzieci:
- Stanisław ur. 27.03.10906 r., zginął 10.01.1944 w obozie na Majdanklu -(mój Tata)
- Jan ur. 6.07.1909 r., brak informacji o jego losach,
-pradziadkowie:
Piotr (Petrus) Skowroński ur. w 1836 r. brak informacji o jego zgonie i jego zawodzie,
ożeniony 25.01.1870 r. z Maryą Anną nazwisko trudne do odczytania (Sunik, Smuk) ur. w 1848 r.
mieszkali w parafii Kuty.
posiadali dzieci:
- Stefan (mój dziadek) ur. 1873 r. zm. 23.08.1909
- Rozalia ur. 24.04.1881 r. zm. 19.07.1881 r.
P. Andrzeju w tej sytuacji wracam do Pańskich informacji o zachowanych w AGAD księgach metrykalnych z Kut. Księga z 1836 roku po odnalezieniu wpisu odnośnie urodzin pradziadka pozwoli ustalić dane moich prapradziadków.
Księga z 1848 roku po odnależeniu wpisu na podstawie imion Marya Anna i daty urodzeniu prababci pozwoli ustalić jej panieńskie nazwiskio i jej rodziców.Pozostanie jeszcze ustalić losy wujka Jana i infromacje o rodzinie ze strony Babci Marii (z d. Stolarska). Tyle na dziś. Pozdrawiam. Szczęśliwy Satcho

Ty
8.01.2013 14:34
Przez ostatni okres nie udało się posunąć poszukiwań do przodu. Szukaliśmy wspólnie z Anią w zasobach AGAD, w Archiwum we Lwowie, w Archiwum abp Baziaka, w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian, jak też w zasobach archiwalnych Mormonów. Jednak ostatnie dni przyniosły przełom i znów w poszukiwaniach posunęliśmy się wspólnie z Anią w głąb historii.
Na dzień dzisiejszy wiem o swoich przodkach, że:
-Piotr Skowroński ur. 05.12.1836 poślubił w dniu 25.01.1870 Marię z d. Smuk (córkę Anny) ur. 05.12.1841
- Krzysztof Skowroński ur. 12.02.1804 poślubił w dniu 10.02.1835 r. Katarzynę z d. Nikoszowicz ur. 05.09.1815 córkę Zachariasza i Marianny z d. Awedikowicz
- Piotr Skowroński ur. ok. 1780 r. poślubił (brak daty) Katarzynę z d. Sarkisiewicz ur. (brak danych)
- Zachariasz Nikoszowicz ur. ok. 1774 poślubił w dniu 13.02.1800 r. Mariannę z d. Awedikowicz ur. ok. 1783 r.
Liczę na kontakt potomków rodziny Stolarskich, Smuków, Nikoszowiczów, Awedikowiczów, Sarkisiewiczów.
Pozdrawiam
Stacho
23.09.2016 19:56
Szukam kontaktu z "VILLA POPŁAWY", którego poszukiwania przodków co do nazwisk i miejscowości pokrywają się z moimi. Chodzi o nazwiska: Paradowicz, Zawadzki, Ignatowicz, Purwin i miejscowości Łosiniec par. Korycin, Bobrówka i sąsiednie wsie.
Stacho
20.10.2017 08:34
Witam, mam sporo informacji na temat mojej rodziny PURWIN (Bobrówka). Jeżeli mógłbym w czymś pomóc to proszę o kontakt.
Adam Purwin
tel. 502 596 691
e-mail: adampu1@wp.pl
20.10.2017 08:34
Witam, mam sporo informacji na temat mojej rodziny PURWIN (Bobrówka). Jeżeli mógłbym w czymś pomóc to proszę o kontakt.
Adam Purwin
tel. 502 596 691
e-mail: adampu1@wp.pl
10.06.2022 14:14
Witam. Posiadam garść informacji o Skowrońskich z Kosowa, Starego Kosowa i Dżurkowa. Moja rodzina.