Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Hanusz Józef

8.10.2012 16:11
Witam, staram się utworzyć drzewo genealogiczne nazwiska Hanusz. Doszedłem do Feliksa Hanusza (1811-1876), który był malarzem i zmarł w Bochni. I na nim kończy mi się wiedza. Wiem, że miał żonę Julię z domu Benedykiewicz, ale czy miał rodzeństw? I najważniejsze szukam potwierdzenia czy jego ojcem był Józef Hanusz a matką??? Znam daty ur. i zgonu Józefa 1787-1857, ale czy możliwe aby miał syna Feliksa w wieku 50 lat?
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Jarosław Hanusz

Odpowiedzi (5)

5.12.2012 12:00
Witam
Jestem potomkiem Feliksa Hanusza. Moja prababcia byla z domu Hanusz. Jestem na podobnym etapie dociekan. Prababcia zmarla w Krakowie. Nie jestem jeszcze pewien czy Feliks byl jej ojcem czy tez stryjem.
Chris Krolikowski
6.12.2012 04:19
Wlasnie odkrylem cos ciekawego z zapsikow mojej ciotecznej babci. Mam wiecej wiadomosci o zonie Feliksa Hanusza. Wiem wiecej o jej rodzenstwie oraz rodzicach. Wiem juz teraz, iz Feliks byl dziadkiem mojej prababci. Niestety, wykres rodzinny, ktorego jestem od dzis wlascicielem nie posiada zadnych innych wiadomosci na temat Feliksa Hanusza. A gdyby tak zapytac o Feliksa w Muzeum w Bochni? Powinni chyba wiedziec cos wiecej? Musi byc tam jakis kustosz, ktory ma nieco wiecej wiadomosci niz inni?
Chris
6.12.2012 14:37
„Hanusz - 1347 od imienia Han, które stanowi niemieckie skrócenie od Johann, Johannes (= Jan). W Polsce w okresie średniowiecza używane było jako odpowiednik imienia Jan…” wg:
http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=44&sub=538

Historia architektury i budownictwa odnotowała co najmniej kilku Hanuszów, ale czy łączyły ich więzy krwi, nie wiadomo. Jednakowoż, przy tworzeniu drzewa, warto o nich pamiętać:

Hanusz lub Jan, murator, twórca obwarowań twierdzy Kamieniec Podolski; w 1510 inicjator cechu murarzy, tamże,
Hanusz z Biecza, budowniczy, w 1513 – 1545 przebudował mury miejskie w Tarnowie,
Hanusz – murator w Zamościu, wymieniany w 1590 r.,
Hanusz (Jan), (XV/XVI w.) budowniczy, zasklepił prezbiterium w kościele św. Kazimierza w Krakowie,
Hanus – murator w Krakowie wymieniany w 1537 i 1538
Hannus – murator w Krakowie wymieniany w 1396,
Hannus – murator w Krakowie wymieniany w 1487, 1490 i 1495,
Hann (Hannus) budowniczy i kamieniarz we Lwowie; w 1493- 1494 zbudował krużganek i dwie kaplice w Katedrze Lwowskiej.
6.12.2012 21:52
Bardzo doby przyczynek do poszukiwań. Od paru lat bezskutecznie szukam wiadomości o wstępnych Feliksa Hanusza. I jestem zaskoczony tym, iż na nic nie natrafiłem, chociaż z tego powodu, ze był znanym portrecistą. Odnalezienie jego przodków mogłoby pozwolić na (jak mam nadzieje) połączenie jakiegoś z owych wymienionych wyżej Hanuszów. Wiąże się to, jak mniemam, z dotarciem do zapisków z połowy XVIII wieku, gdzie zaborca austriacki porządkował nasze nazwiska.
Gdy z kolei chodzi o stronę żony Feliksa, to najdawniejszy znany ślad rodziny sięga osoby Feliksa Goyskiego urodzonego w 1772 roku a zmarłego w 1845 roku.
8.11.2017 14:51
W mojej rodzinie ze strony dziadka Jerzego HANUSZA był jego brat Józef. w latach 1930 - 1945 miał garbarnie w Markach k/Warszawy, w latach 1960 - 1970 mieszkał w Otrębusach k/Warszawy. teraz nie mam żadnych info co było dalej z Józefem Hanusz.

Ja jestem Jerzy Hanusz ur. 15.10.1946 Piastów. ojciec Zdzisław, dziadek Jerzy.