Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bogdanowicz Karol hrabia - poszukiwanie kontaktów

26.04.2013 17:56
Szukam kontaktu z żyjącymi członkami rodziny hrabiego Karola Bogdanowicza. W 1924 roku, drugiego sierpnia, we Lwowie moja babcia Stefania Dmytrasz urodziła -jak słyszałam w przekazie rodzinnym- córkę Anielę ze związku z hr. Karolem Bogdanowiczem. Również z tego przekazu (relacja mojej matki Anieli, lat 89) wiem o rozmowie między hr. Bogdanowiczem a moją babcią, podczas której próbował ja namówić do zgody na wyjazd do Poznania, gdzie wtedy można było dostać ślub cywilny. Chciał również wynająć tam dla niej i dziecka mieszkanie i obiecywał zapewnić utrzymanie oraz finansować edukację Anieli. Moja babcia nie chciała tego przyjąć (nie do końca znany jest mi powód jej odmowy). Na dodatek, być może z jakiegoś poczucia dumy i przekonania o swojej zaradności skłamała, że niedługo wychodzi za mąż za kogoś innego. Jestem ciekawa czy to prawdziwa historia. Joanna Czajka, Karpacz.

Odpowiedzi (7)

27.04.2013 09:04
Zdaje się, że to hrabiowie kopertowi...

Pozdrawiam serdecznie.
30.04.2013 17:42
Chodzi mi o ewentualne odnalezienie osób spokrewnionych, nie o tytuły. Podobno mama rozmawiała z hr. Dzieduszyckim, kiedyś po jego "wieczorze autorskim" w empiku we Wrocławiu, pytając o Karola Bogdanowicza i chyba dostała informację, że w czasach powojennych on (?) / rodzina (?) dotarli do Gdańska.
3.05.2013 09:39
Witam. Jeśli chodzi o Bogdanowiczòw, to pisze o nich w necie. Między innymi na obszarze Lubelszczyzny a dokładnie Nadrybia-Puchaczowa. Kiedyś w latach 1906-1911 do czasu przejęcia terenow przez kolonistow niemieckich, zarządzał folwarkiem brat mojego pradziadka Leon Jaworski. Czy Pani godność nie ma powiązania z Czajkami z Gorzkowa ? Jest tam powiązanie z Pułaskimi. Pozdrawiam serdecznie. Leszek
11.05.2013 16:08
29.05.2014 14:35
Bogdanowicze/Bohdanowicze h. Mogiła wywodzą się ze Żmudzi. Familia wchodzi w skład rodu Zodeyków/Zodeykowiczów. „Schodeyken” – z powiatu Rosienie (Raseiniai) – jest wymieniony w liście wielkiego księcia litewskiego Witolda z 1418 r. do wielkiego mistrza krzyżackiego. W herbarzach Zodeyko bywa określany jako kniaź, lub ciwun żmudzki. Jego pierwszą żoną była Milussa siostra wlk. ks. Witolda i córka wlk. ks. litewskiego, stryja Jagiełły – Kiejstuta. Z nią Zodeyko miał synów Bila i Monstwila, synem Monstwila był Bagdonas (spolszczony Bogdan) ur. 1450. Innymi familiami z tego rodu są Billewiczowie, Stankiewiczowie, Montwiłłowie i Dowgirdowie. Bogdanowiczowie/Bohdanowiczowie używali czasami tytułu „kniaź”. Bywali też grzecznościowo tak tytułowani. W rzeczywistości nie znane są rodziny o takim nazwisku ze sformalizowanymi tytułami arystokratycznymi.
Bogdanowiczowie h. Mogiła w ciągu wieków obejmowali różne majątki na całym terenie b. Wlk. Ks. Litewskiego – od Kiejdan po Witebsk i od Inflantów po Wołyń. Wielu jednak straciło posiadłości po powstaniu styczniowym. Do 1939 zachowali własność ziemską m.in. na Litwie Kowieńskiej, gdzie byli też zapisywani jako Bohdanowiczowie, co jest zrutenizowaną formą litewskiego Bagdonavicius, lub polskiego Bogdanowicz. Tak samo rutenizowana bywała nazwa herbu Mogiła na Mohyła. Niemniej istnieje osobny herb Mohyła, ale on przynależy wyłącznie rodzinie hospodarów wołoskich Mohyłów.

Istnieje także dużo innych familii szlacheckich o nazwiskach Bogdanowicz/Bohdanowicz. Wszystkie one używają innych herbów i są pochodzenia rusińskiego (- białoruskiego lub ukraińskiego), ormiańskiego i tatarskiego. Nieznani są również w tych przypadkach ich przedstawiciele posiadający legitymizowane tytuły arystokratyczne.

Mój dziadek Władysław Bohdanowicz – urodził się w Kiejdanach, a po 1920 mieszkał w Baranowiczach. W 1936 powrócił do polskiej formy nazwiska – Bogdanowicz. Po II wojnie trafił na Pomorze.
29.09.2015 09:41
Witam Panie Maćku. Dziękuję za odpis i ciekawy wykład historii Pana krewnych. Pozdrawiam serdecznie ze Szczecina. Leszek
29.09.2015 10:03
Ciekawy znalazłem wątek o Janie Bogdanowiczu. http://www.przyspieszenie.edukacyjne.fu ... iew&id=141 Pewnie Leon, pracował w latach 1907 - 1912 we folwarku Nadrybie, bądź też we Dworku, jako ekonom dworski. Przed jego wyjazdem z rodziną do USA. Pozdrawiam.