Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Nelardowie z Brześcia, Oktawiusz Nelard,

21.01.2014 00:40
Szukam wszelkich informacji na temat inżyniera Oktawiusza Nelarda. Napisałem nawet na jego temat kiedyś krótki artykuł (czy też może bardziej na temat jego kolejowych powieści), ale nie znalazłem niestety żadnych jego krewnych w Polsce. Nie mam też informacji o dokładnej dacie jego urodzin, a także dacie śmierci.

W okresie II RP mieszkał w Brześciu nad Bugiem, był dyrektorem Poddyrekcji Brzeskiej PKP, redaktorem pisma "Kolejowiec Kresowy". Działał społecznie, był dyrektorem szkoły technicznej dla młodzieży w Brześciu. Pisał powieści, z których kilka jest dostępnych w Internecie i w Bibliotece Narodowej. Mogę udostępnić więcej informacji, jeśli trzeba.

Szukam wszelkich krewnych Oktawiusza Nelarda, a także informacji o dacie śmierci. Wiem, że w czasie okupacji niemieckiej przebywał w Warszawie, mieszkał na Marszałkowskiej.

Alternatywna pisownia nazwiska: Neulardt. Podpisywał się także jako Octave.

W bazie danych powstańcze biogramy znalazłem ten biogram
http://www.1944.pl/historia/powstancze- ... ena_Nelard

NIE WIEM, czy Bożena Nelard jest krewną Oktawiusza, portal nie udziela informacji o osobach, które wprowadzają biogramy, więc trudno to sprawdzić.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odpowiedzi (1)

20.04.2018 21:00
Szanowny Panie

Dopiero dzisiaj natrafiłem na Pana pytanie na stronie Genealogia Okiem.

To ja zamieściłem biogram biogram powstańczy Bożeny Nelard na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Bożena Nelard była koleżanką mojej mamy z czasów okupacji, powstania i po wojnie.

Ostatni raz widziałem ją, gdy była w domu opieki k/Grodziska Maz. Wtedy już miała kłopoty z pamięcią. Zapytałem o jej rodziców. Wspomniała o ojcu i nieznanej matce. Z tego co powiedziała, domniemywam, że jej ojcem był właśnie Oktawiusz Nelard, że był związany z kolejnictwem. Ale żadnych informacji o jego rodzinnym życiu nie mam i prawdopodobnie uzyskanie jakiejś wiedzy o tym będzie niemożliwe.

Bożena Nelard po wojnie mieszkała i pracowała w Oliwie, zamężna Abgarowicz. Spoczywa na cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu.

W latach młodości często u niej gościłem

pozdrawiam

Stanisław