Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jasińscy z parafii Imielno.

22.05.2014 01:01
Szanowni Państwo,

poszukuję informacji na temat rodziny Jasińskich, w roku 1870 zamieszkiwali Grębów w woj. podkarpackim. Ostatni znany mi przodek, to Wawrzyniec Jasiński zm. 1901 w Grębowie w wieku 71 lat, pochodzący z miejscowości Stawy. Bardzo proszę o kontakt wszystkie osoby mogące mieć dostęp do ksiąg z parafii Imielno z roku 1830 lub posiadające jakieś informacje na ten temat. Interesują mnie także rodziny: Saja, Ziółkowski, Janeczko, Pławiak.

Pozdrawiam,
Arkadiusz

Odpowiedzi (19)

28.05.2014 17:35
Witam Pana !

Księgi metrykalne parafii Imielno i Grębów można przeglądać na stronie www.metryki.genbaza.pl . Zajrzałam do akt par. Imielno (AD_Kielce) , rok 1830 i niestety nie ma tam aktu urodzenia Wawrzyńca Jasińskiego .
Przejrzałam też akt zgonu Wawrzyńca , o którym Pan wspominał . Nie chciałabym wprowadzać zamętu w Pana poszukiwaniach , ale wydaje mi się , że wpisane tam miejsce urodzenia Wawrzyńca to wieś Stany ,woj. podkarpackie ( obecnie powiat stalowowolski , w gminie Bojanów) a nie Stawy w świętokrzyskim .
We wsi Stany znajduje się parafia św. Jana Gwalberta i św. Tekli . Może tam można by spróbować szukać interesujących Pana akt .
Na stronie www.metryki.genbaza.pl są dostępne akta , ale tylko z lat 1890-1904 . Być może z czasem i wcześniejsze zostaną udostępnione .

pozdrawiam - Zofia
28.05.2014 20:27
Szanowna Pani,

jestem niezmiernie wdzięczy za pomoc trudną do przecenienia. Pani sugestia co do nazwy miejscowości nie tyle wprowadzi zamęt, co może wyklarować poszukiwania. Teraz mam kolejny trop.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam,
Arkadiusz Jasiński
28.05.2014 22:36
Panie Arkadiuszu !

Cieszę się , że mogłam na coś się przydać . Poszukałam informacji na temat miejscowości Stany i okazało się , że tamtejsza parafia powstała w roku 1818 . Została wydzielona , między innym , z części parafii Grębów . Historię tej parafii można znaleźć na stronie www.bojanow.pl w zakładce "parafie" . Bardzo ciekawy opis . Jednak najważniejsze jest to , że parafia posiada akta parafialne od roku 1785 . W związku z tym , nie powinno być problemów z odszukaniem aktu urodzenia Pana przodka t.j. Wawrzyńca , tym bardziej ,że w akcie jego zgonu jest dokładna data urodzenia . Oto adres parafii :

Gm. Bojanów, pow. Stalowa Wola, woj. podkarpackie
Stany, ul. Grębowska 14, 37-433 Bojanów,
tel. (+48) 15 8708340
Wikariat: tel. (+48) 15 8707154
www.stany.sandomierz.opoka.org.pl
stany@sandomierz.opoka.org.pl

Zwróciłam też uwagę na wpis w akcie zgonu Marianny , a mianowicie obok daty jej narodzin 27.03.1828 , jest dopisek cop. 29.10.1862 - przypuszczam , że jest to data zawarcia związku małżeńskiego z Wawrzyńcem .

pozdrawiam - Zofia
28.05.2014 22:45
Ups ... , zapomniałam , że na forum nie można podawać adresów e-mail , dlatego został on usunięty . Bez problemu znajdzie go Pan na stronie parafii Stany .
29.05.2014 17:21
Witam,

Pani pomoc okazała się przełomem w moich poszukiwaniach. Już dziś odnalazłem poszukiwany akt Wawrzyńca - przechodzę dalej. Dziękuję za sugestie odnośnie nazwy miejscowości (okazała się jak najbardziej trafna) oraz daty zawarcia małżeństwa mojej prapraprababki.

Uprzejmie dziękuję,
Arkadiusz
29.05.2014 17:27
Pani Zofio,

mam prośbę: czy może mi Pani podać treść lub wysłać skan aktu zgonu Marianny? Gdzie go Pani odnalazła? Jeżeli ma Pani jakieś informacje odnośnie Marianny lub jej męża, innej rodziny, to bardzo proszę o ich udostępnienie.

Jestem niezmiernie wdzięczny,
A.J.
29.05.2014 22:10
Podobnie w przypadku aktu zgonu Wawrzyńca - przepraszam, ale zapomniałem o to zapytać.
30.05.2014 21:07
Panie Arkadiuszu !

Cieszę się przeogromnie , że udało się Panu poszerzyć wiedzę o przodkach . Akta zgonu Wawrzyńca i Mariany można obejrzeć na stronie www.metryki.genbaza.pl. Aby móc je przeglądać , należy się zalogować . Z kolei , aby się zalogować , trzeba najpierw zarejestrować się na stronie www.genpol.com . Hasło , które otrzyma Pan z genpolu , będzie jednocześnie hasłem do strony www.metryki.genbaza.pl . Po zalogowaniu można już w zaciszu domowym , oglądać księgi metrykalne z następujących Archiwów : Kielce , Koszalin , Warszawa , Łódź .

Gdy już Pan się zaloguje , to proszę kliknąć AP_KIELCE , a następnie AP_SANDOMIERZ a potem GRĘBÓW . Po lewej stronie , proszę kliknąć na
1886-1907_zg . Po kliknięciu , po prawej stronie pokażą się numeracje stron ksiąg . Proszę wybrać K_00867.JPG ( można też szukać po nr stron o góry po prawej , wtedy będzie to str. 57) - będzie to strona z aktem zgonu Marianny - nr aktu 63 , zm. 14 czerwca (pogrzeb 16) 1897 , żona Wawrzyńca Jasińskiego , rolnika , z domu Saja , 23.03.1828 , Cop. 29.10.1862 , lat 69 2/12 .

Akt zgonu Wawrzyńca : K_00886.JPG ( lub str. 76)

Zaraz napiszę , jeszcze namiary na ślub ich syna Wojciecha .
30.05.2014 21:18
Dobry wieczór Pani,

dziękuję za informacje. Jestem niezmiernie wdzięczny za pomoc. Proszę nie szukać aktu Wojciecha - już udało mi się go znaleźć.
Szkoda, że w Stanach akta są zeskanowane dopiero od 1890, mimo to nawiązałem już kontakt z tamtejszą parafią. Przyczyniła się Pani do wielkiego przełomu w moich poszukiwaniach.

Uprzejmie dziękuję, życzę wszystkiego dobrego,

A.J.
30.05.2014 21:22
W jednym z postów pisał Pan o Wojciechu i jego żonie Mariannie Pławiak .
Oto namiary na ich akt ślubu : AP_KIELCE / AP_SANDOMIERZ/GRĘBÓW/1890-1903_ur_ur_1 , oznaczenie strony P_1363.jpg (albo proszę kliknąć na str. 63 .

nr aktu 13 : Wojciech Jasiński syn Wawrzyńca i Marianny Saja i Marianna i Marianna Pławiak córka Wojciecha i Franciszki Janeczko . Ślub odbył się 6 lutego 1895 r.

Panie Arkadiuszu , nie jestem związana z Pana przodkami , toteż nie dysponuję dokładniejszymi informacjami . Kilka dni temu przeczytałam Pana posty , a że lubię "szperać" w księgach metrykalnych , postanowiłam choć troszeczkę Panu dopomóc . Gdyby miał Pan trudności z odszukaniem opisanych przeze mnie aktów metrykalnych , to chętnie je Panu prześlę na adres e-mail .

Jak to dobrze , że coraz więcej ksiąg metrykalnych można przeglądach za pomocą internetu .

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę owocnych badań genealogicznych - Zofia
30.05.2014 21:24
Och , przepraszam . Za późno przeczytałam ostatnią Pana odpowiedź i posłałam info .

Miejmy nadzieję , że z wkrótce pojawi się więcej zeskanowanych ksiąg . To znacznie ułatwia poszukiwania .

miłego wieczoru - Z.
31.05.2014 23:28
Witam Panią,

mam ogromną prośbę: czy może Pani odczytać załączony akt zgonu, prawdopodobnie jest to brat mojego praprapradziadka Wojciecha Jasińskiego.

Z góry dziękuję,
Arkadiusz
1.06.2014 15:37
Panie Arkadiuszu !

Z tego co udało mi się odczytać , to : Michał Jasiński , chłop pańszczyźniany , mąż Rozalii (tu mam wątpliwość , co do brzmienia imienia , ale nic innego mi nie pasuje) urodzonej z Antonii Delekta , w małżeństwie od 19 lat .

Występujące a akcie słowo "inquil." (wyraźnie z kropką) to skrót słowa "inquilinus" , które oznacza : komornik , kątnik (mieszkający u innego gospodarza) , lokator , pracownik folwarku (chłop pańszczyźniany) .

maritus - mąż
nata - urodzona ( a więc zwrot "de Antonia Delekta nata" oznacza "urodzona z Antonii Delekta" )
in matrim. (wyraźnia kropka , a więc jest to skrót od słowa "matrimonium") - w małżeństwie

Proszę potraktować to oczywiście jako tłumaczenie bardzo amatorskie . Jeśli ma Pan dostęp do ksiąg , to proszę sprawdzić księgę zaślubionych , może będzie tam akt ślubu Michała i Rozalii z domu Delekta .

pozdrawiam - Zofia
1.06.2014 20:49
Dziękuję Pani serdecznie, jestem bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Arkadiusz
19.09.2016 22:46
Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu tego fragmentów umieszczonych na zdjęciach. Jest tam wzmianka o ojcu pana młodego, której nie potrafię rozszyfrować i notatka pod samym aktem, z którą również mam problem. Zdjęcia są takie pocięte, ponieważ większych plików nie można załączać.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc,
Dziękuję,
A.J.
5.10.2016 11:24
Witam Pana !

Tak na szybko rzuciłam okiem na tekst , który brzmi : Pater Sponsi adhuc ante 15 anno e villa profugis quorsum innoratus . Moim zdaniem znaczy to : Ojciec Pana Młodego jeszcze przed 15 laty uciekł (zbiegł) ze wsi ( z gospodarstwa ) nie wiadomo dlaczego ( z nieznanych przyczyn) .

Mam nadzieję , że w miarę dobrze zrozumiałam tekst .

miłego dnia - Zofia
5.10.2016 23:31
Dziękuję Pani bardzo. Znów ślad się urwał

Pozdrawiam
7.10.2017 13:35
Dzień dobry,

czy mogę prosić o pomoc w odczytaniu i przetłumaczeniu fragmentu załączonego aktu małżeństwa?

Dziękuję,
Arek
7.10.2017 15:57
Oto link do aktu w bardzo wysokiej jakości. Można na nim lepiej pracować.

https://drive.google.com/file/d/0B1vU2s ... sp=sharing

Dziękuję,
Arek