Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gawroński Józef syn Kacpra i Katarzyny

13.09.2015 14:43
Witam posiadam akt zgonu Gawrońskiego Józefa mojego pradziadka i z niego wynika że urodził się w Morzycach gmina Bytoń 16 stycznia 1867 roku a zmarł w Chełmiczkach gmina Piotrków kuj 15 czerwca 1946 roku. Jego żona to Katarzyna Gawrońska z domu Danielak . Jego rodzice to Kacper Gawroński i Katarzyna Gawrońska z domu Jankowska. Poszukuje więcej informacji na temat moich przodków

Odpowiedzi (245)

Strona z 13 Następna >
13.09.2015 21:16
Józef Gawroński i Katarzyna Danielak ślubowali w Bytoniu w 1890 roku Takie informacię znalazłem na stronie internetowej
13.09.2015 21:25
Kacper Gawroński zmarł w Bytoniu w 1889 roku a jego żona Katarzyna Gawrońska zmarła w Bytoniu w 1906 roku I tu się informacje kończą . Może ktoś zna Gawrońskich lub coś wie na temat Gawrońskich pochodzących z okolic Bytonia lub Piotrkowa Kujawskiego Podobno nadal mieszkają jacyś Gawrońscy w Morzycach gmina Bytoń
23.09.2015 19:55
Wczoraj przesłałeś mi akt zgonu Kacpra Gawrońskiego. Dziękuję. Dopiero dziś zacząłem przeglądać dokładniej ten akt i ... o mało nie spadłem z krzesła! W tym akcie są imiona i nazwiska jego rodziców i miejsce urodzenia samego Kacpra.

Są to Jan i Wiktoria z Jakubowskich. Sam Kacper urodził się w parafii Kościelec k/Koła w miejscowości którą musimy wspólnie metodą prób i błędów odcyfrować a mianowicie coś jakby: Korfopiewo. Pewne są następujące litery: Kor...iewo. W akcie są też dane żony zmarłego Kacpra, a mianowicie była to Katarzyna z domu Jakubowska. Na dokładne tłumaczenia musimy obydwaj poczekać. Wczoraj wymiękłem przy akcie w połowie, nie potrafiłem sobie poradzić z tymi cholernymi twardymi i miękkimi znakami w rosyjskim zapisie.

Pozdrawiam pięknie.
23.09.2015 20:33
Znalazłem w Kościelcu pow.Kaliskim Gasper Gawroński urodził sie w 1823 roku i jest 4 kilometry miejscowość Korzeniew .Teraz jest pytanie czy ten Gasper to nasz Kacper ,czy ten Kościelec to ten Kościelec
23.09.2015 21:05
Znalazłem w Kościelcu pow.Kaliskim Gasper Gawroński urodził sie w 1823 roku i jest 4 kilometry miejscowość Korzeniew .Teraz jest pytanie czy ten Gasper to nasz Kacper ,czy ten Kościelec to ten Kościelec


To jest na chyba ten sam Kacper. Odcyfrowałem tę miejscowość. To faktycznie Korzeniew[o] na terenie parafii Kościelec. Dzisiaj jest tam kościółek filialny. Z kolei Kacper w zapisach łacińskich to oczywiście Gaspar, później w polskich często też.

Z aktu wynika, że przeżył 68 lat. Powinien się zatem urodzić w 1821. Twój urodził się 1823. Takie błędy są możliwe. Rok w te a wewte to szczegół. T "o" w zapisie to ciekawy przypadek gwary kujawskiej, w której wszystkim miejscowościom, którym się tylko dało dodawano to o na końcu. Ja znałem Radziejewo i Piotrkowo
23.09.2015 21:59
Znalazłem akt zgonu z 1827 roku Jana Gawrońskiego w Boleszczynie( jest nawet skan po polsku) najprawdopodobniej ojca Kacpra Gawrońskiego około 30 km.od Korzeniewa Z aktu wynika że żona Jana Gawrońskiego nazywała się Kamińska
23.09.2015 22:07
Znalazłem akt zgonu z 1827 roku Jana Gawrońskiego w Boleszczynie( jest nawet skan po polsku) najprawdopodobniej ojca Kacpra Gawrońskiego około 30 km.od Korzeniewa Z aktu wynika że żona Jana Gawrońskiego nazywała się Kamińska


Zbychu! Dawaj linki do tych skanów!
Ja znalazłem co innego. Szukam akurat na żywo w roczniku 21-23 w parafii Dzierzbin, bo mi ćwierki zaptaszkały, by tam szukać aktu urodzenia Kacpra.

Wyszukiwarka http://poznan-project.psnc.pl/search.php#prettyPhoto
wypluła mi taki wynik:

Parafia katolicka Dzierzbin, wpis 2 / 1843
• Kacper Gawroński (21 lat) 100%
ojciec: Jan , matka: Wiktoria
• Katarzyna Janicka (22 lat)
ojciec: Sebastian , matka: Julianna


Mam ten akt ślubu (po polsku) zaraz ci wyślę mejlem. W ślad za tym poszukuje w "szukajwarchiwach.pl" i jest zeskanowana cała parafia Dzierzbin, i dostępna w sieci.
23.09.2015 22:15
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... t&lang=pol
23.09.2015 22:25
...Oby ta ścieżka poszukiwań była błędna!
23.09.2015 23:39
Wydaje mi się że wszystko pasuje. Kacper Gawroński urodził się w Korzeniewie(par.Kościelec) w 1823 roku. Ślubował w Dzierzbinie w 1843 roku z Katarzyną Janicką (Jankowską Było napisane w akcie zgonu jego syna Józefa ale to pewnie pomyłka)W 1827 roku w Boleszczynie zmarł jego ojciec Jan Gawroński mąż Wiktorii z Kamińskich
23.09.2015 23:55
Akt chrztu Kacpra Gawrońskiego
Akt nr 2 rok 1823
Korzeniów
Roku 1823 dnia 5, miesiąca stycznia. Przed nami plebanem Kościeleckim sprawującym obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego w obwodzie i województwie Kaliskim stawił się Jan Gawroński, komornik, lat mający 50 we wsi Korzeniowie, w gminie Kościeleckiej położonej, zamieszkały. Okazał nam dziecię płci męskiej, które urodziło się w domu jego pod numerem 14 dnia 31 grudnia –miesiąca, roku 1822 o godzinie ósmej rano. Oznajmiając iż jest spłodzone z niego i Wiktorii z Kapitan(....) [?], lat mającej 30, jego małżonki i że życzeniem jego jest nadać mu imię Gaspar [Kacper]. Po uczynieniu powyższego oświadczenia i nazwaniu[?] dziecięcia w przytomności Mariana Szymańskiego – okupnika, lat mającego 46 i Józefa Prusinowskiego – okupnika**, lat mającego 54, we wsi Korzeniowie zamieszkałych niniejszy akt po przeczytaniu onego stawającym podpisaliśmy. Świadkowie pisać nie umieją.
Ks. Mateusz Bienkiewicz Urzędnik Cywilny.
**Okupnik - rolnik płacący tzw. czynsz okupny


Akt nr 2: http://szukajwarchiwach.pl/53/3657/0/-/ ... U-leCfppQw

Tadaaam. Wiemy kiedy się urodził Jan, wiemy jak nazywała się jego żona z domu.
Szukamy dalej.

edit... i wyjaśniła się przyczyna różnicy lat. Urodził się w jednym roku, a w akcie zapisany "rok" później.
Czyli Jan powinien się urodzić około roku... 1773? Ja "macam" dalej Kościelec. ... i coś mi podpowiada aby "pomacać" Uniejów. Tam Gawrońskich w tym czasie jak "mrówków". Sądząc po tym ile miał lat Jan, gdy zrodził mu się Kacper strzelam w ciemno, że była to przynajmniej jego druga żona, jeśli nie trzecia.
24.09.2015 17:41
Parafia katolicka Dzierzbin, wpis 10 / 1833
Jan Gawroński (23 lat) 100%
ojciec: Jan , matka: Wiktoria Szymańska
Dorota Szermer z domu Nowicka (30 lat, wdowa)
ojciec: Gabriel , matka: Barbara
+ Komentarz
Akt oryginalny
Parafia katolicka Przespolew Pański, wpis 7 / 1855 [19.6km]
Jan Gawroński (45 lat, wdowiec) 100%
Franciszka Wojciechowa (25 lat) Czy to nie brat naszego Kacpra?
24.09.2015 20:51
Wszystko pasuje oprócz nazwiska Wiktorii.. Jesteś w stanie to nazwisko odczytać?

Warto by zadać pytanie skierowane do wyg genealogii czy było obyczajem aby to rodzina świadczyła przed księdzem, urzędnikiem Stanu Cywilnego odnośnie zgłoszenia urodzonego dziecka. Wcześniej bowiem w 18 wieku tak nie było. Chrzestni to byli zazwyczaj najbogatsi i najznamienitsi mieszkańcy jacy "nawinęli się pod rękę", rzadziej rodzina.
Rodzina i owszem ale u protestantów. Przynajmniej u mnie w parafii tak było. W akcie pojawia nam się nazwisko świadka Szymańskiego. Jeśli Szymański z przedstawionej przez Ciebie ścieżki z Dzierzbina byłby bratem Wiktorii z domu Szymańskiej, żony Jana to hipoteza jest logiczna. Jeszcze trzeba posprawdzać mniej więcej roczniki, czy pasują. Być może to nie bracia a stryj i syn stryjeczny. Zauważyłeś, że Jan "machnął" Kacpra w relatywnie sędziwym wieku jak na ojcostwo?
24.09.2015 22:51
Mi już głowa pęka bo w akcie urodzenia Kacpra pisze że ojciec Jan a matka Wiktoria z Kapitanm?.W akcie tego Jana Gawrońskiego być może brata Kacpra pisze że rodzice jego to Jan i Wiktoria Szymańska.W akcie ślubu Kacpra pisze że rodzice to Jan i Wiktoria z Bomtow? W akcie zgonu Jana ojca kacpra zmarłego w Boleszczynie pisze że zostawił żonę z Kamińskich? Chyba trzeba poczekać na porządne tłumaczenie tych aktów .Z kolei w akcie Ślubu Kacper Gawroński orzenił sie z Katarzyną Janicką W akcie zgonu jego syna Józefa pisze że rodzice Józefa to Kacper i Katarzyna z domu Jankowska.W akcie zgonu Kacpra pisze że zostawił żonę Katarzyne z Jakubowskich Można powiedzieć że wiele pasuje ale i wiele nie pasuje
25.09.2015 00:08
Mamy transliterację z pisanego na czytelny dla nas!

Состоялось в деревне Бытонь четырнадцатого / двадцать
седьмого / февраля тысяча девятьсот шестого года в десять
часов утра. Явились Ян Патык (?), пятидесяти лет и
Войцех Дол... (?), тридцати лет от роду, оба крестьяне
из деревни Моржице, и объявили, что вчерашнего числа в
десять часов вечера умерла в деревне Моржице Екатерина
Гавроньска / Katarzina Gawronska z Jakubowskick / урожден-
ная Якубовска, вдова, семидесяти двух лет от роду, родившаяся
в Проид...(?), прихода Тополя (?), Ленчицкого уезда, проживаю-
щая в деревне Моржице здешнего прихода, дочь покойных
Матвея (?) и Мариянны урожденной Шимчак (?), супругов Яку-
бовских. По наочном удостоверении о кончине Екате-
рины Гавроньской, акт сей присутствующим неграмо-
тным прочитан, а затем нами только подписан.
Адм. Пр. Бытонь Сод. Акты Гр.[ажданского] Состояния
Кс.[ендз] Андрей Шарецкий (?)


viewtopic.php?p=59274#p59274

Topola Łęczycka[?]
25.09.2015 08:23
Witam

Proszę przeszukać tu
http://www.basia.famula.pl/

Przy wyszukiwaniu prostym brak wszystkich rekordów - komunikat - Liczba wyników wyszukiwania przekroczyła maksymalną wartość.
Zawęź kryteria wyszukiwania.- proszę przeszukać w wyszukiwaniu rozszerzonym

Pozdrawiam
25.09.2015 10:52
To właśnie prze "basię" i "poznan-projekt" do tych aktów zamieszczonych w pełnej formie na "szukajwarchwach" z moim stryjecznym przez pradziadka bratem żeśmy trafili na dalszy trop wstecz. Dysponowaliśmy tylko przetłumaczonym z rosyjskiego aktem. Dalsze ścieżki są równie zdumiewające. Jeśli są więcej niż hipotezą to byłoby tak że 5xpradziadkowie spichnęli się jedna z okolic Łeczycy, drugi z okolic Koła i z jakiegoś powodu przenieśli się w okolice Radziejowa. Moim zdaniem to dalekie migracje. Zazwyczaj były o wiele bliższe. Dzięki ASZ.
25.09.2015 16:24
Jest Prądzew koło Topoli Łęczyckiej może to to
25.09.2015 16:36
Jest Katarzyna Jakubowska W Topoli Królewskiej http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... t&lang=pol
25.09.2015 20:56
Tia... a 2-3 km na zachód od Prądzewa są trzy miejscowości - kolonie o nazwie Gawrony!!!

Wstępnie potropiłbym teraz nazwiska właścicieli ziemskich miejscowości Prądzew, Morzyce i Korzeniów vel Korzeniew. Jeśli by okazało że właściciele to jedna rodzina, nasze poszukiwania mają więcej niż sens.

Odnośnie Topoli Królewskiej:

http://www.diecezja.lowicz.pl/serwis/in ... 55&idd=135

Topola http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XII/391 i następne strony.
Morzyce - Bielawy: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_VI/690 - nawet nie wiedziałem, że ta wieś się tak nazywała...
...a tu jest Korzeniew: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_IV/435
i wreszcie Gawrony k/Topoli: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_II/503
Strona z 13 Następna >