Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Mazun

25.03.2016 17:49
Poszukuje informacji na temat nazwiska i rodzin Mazun (Mazunowie, Mazunowa, z Mazunów). Nazwisko jest bardzo rzadko spotykane - w moim przypadku na Litwie.
Obecnie zyje bardzo malo Mazunow w Polsce, nie znalazlem zadnej informacji na temat tego nazwiska, ani miejscowosci podobnie brzmiacej z ktorej moglo sie wywodzic.
Nie wiem czy nazwisko: "Mazuń" jest tylko odmiennoscia czy samodzielnym nazwiskiem. Ja poszukuje bez polskiej litery "ń" czyli: Mazun.

Czy posiada ktos jakies informacje?

Dziekuje z gory.

Odpowiedzi (3)

25.03.2016 18:40
Nic dziwnego.
Nazwisko Mazun ma korzenie pruskie, kuryjskie* i rzadziej litewskie. Z tego powodu jest dość rzadkie. Miało czas wymrzeć z powodu zawieruch historii. Sama etymologia jest dość prosta. We wszystkich trzech językach słowo to odpowiada człowiekowi niskiego wzrostu. Pruski: mazas; kuryjski: mazais massais; litewski: maža == mały, niski.

*Język kuryjski już nie istnieje. Ostatni używający go padli wraz ze zdobyciem Królewca przez Ruskich: albo zginęli na miejscu w wyniku ruskiej eksterminacji tego prastarego etno-cośtamu, mówiącego syntezą litewskiego, pruskiego i estońskiego (mniej więcej), albo asymilowali się kompletnie po dotarciu do Niemiec uciekając przed Ruskimi zapominając mowę ojców. Sam język ma jednak bardzo dużo odnośników w nazwiskach, które przetrwały.

Nazwisko Mazuń nie ma nic wspólnego z nazwiskiem Mazun. Co prawda u Rymuta i u p. Stankiewicz władowano je do jednego wora, ale to kula w płocie. Mazun ma pochodzenie - jak napisałem, natomiast Mazuń pochodzi od czynności : mazania, smarowania.

Pozdrawiam pięknie.
26.03.2016 15:59
Witam,

Bardzo dziekuje za informacje - juz podejrzewalem, ze moze jest pochodzenia ormianskiego. Mazun / Macun to rodzaj kefiru w jezyku ormianskim.
Kolejny puzzel do mojej ukladanki rodzinnej.

A czy posiada Pan moze jakies informacje na temat Mazunow zamieszkalych na Litwie? Jakies gniazdo? Lub region gdzie to nazwisko wystepowalo najczesciej?

Dziekuje z gory.

Zycze Wesolych Swiat Wielkanocnych!
26.03.2016 22:56
Nienienie. To nie mój "konik" też wiem tyle co wygóglam. Życzę owocnych poszukiwań.