Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ruszczyc

3.07.2017 14:13
Witam,
Rozpoczęłam tworzenie drzewa genealogicznego Rodziny Ruszczyców. Będę wdzięczna za wszelkie informacje, zwłaszcza te, których nie ma w internecie.

Odpowiedzi (7)

8.07.2017 10:08
Pani Danuto, z jakich okolic pochodzili Ruszczycowie którzy Panią interesują?
8.07.2017 14:43
Pani Aniu,
Wszyscy o nazwisku Ruszczyc są moją rodziną. Obecnie posiadam w swoich notatkach ok. 250 osób. Największa gałąź mieszkała pod Wilnem (np. Bekupie i Jodziszki gmina Giedrojcie) i na obecnej Białorusi koło Oszmiany ( np. Bohdanów), oraz na Ukrainie ( np. Baranie Peretoki), ale też były rodziny na Podolu, a nawet w XIX w. w Warszawie.
Pozdrawiam serdecznie,
Danuta Kaczmarska
9.07.2017 09:07
Pani Danusiu, bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja też mam w swojej genealogii ( Krukowskich) jedną, ciągle niestety, tajemniczą osobę o nazwisku Ruszczyc. Mój pradziadek Gerard Krukowski miał trzy siostry. Najstarszą z nich była Apolonia Anna urodzona 9.02.1858 roku w Łaganowskiej Hutce niedaleko Malina, na ziemi żytomierskiej. W dokumencie podziału majątku między rodzeństwo Krukowskich z 1889 roku Apolonia figuruje jako Apolonia Ruszczyc, żadnych informacji o małżeństwie, ani panu Ruszczycu nie znam. Myślę, że było to krótkie małżeństwo, mąż zapewne zmarł młodo. W latach późniejszych jest już Apolonia żoną Edwarda Odyńca, mieszkali w Iskorości - obecnie Korosteń. Tam urodziła im się ok. 1895 roku córka Jadwiga. Czy wie Pani coś o "moim" tajemniczym p. Ruszczycu?
10.07.2017 15:16
Pani Aniu,
Na cmentarzu w Żytomierzu jest grób Leona Ruszczyca urodzonego w 1850 r., który zmarł 25.02. 1878 mając 28 lat. Obok jest grób Michaliny Ruszczyc urodzonej w 1831 r. ( być może matki) i Anieli Ruszczyc urodzonej w 1862 r., która może być żoną Leona, ale również np. jego siostrą. Są to najprawdopodobniej osoby z Gałęzi wywodzącej się od Jerzego Ruszczyca, a zakończonej na Marku Ruszczycu pisarzu książek historycznych (brak potomków męskich). W swoich badaniach jeszcze do tej gałęzi nie doszłam, ale dam znać, jeśli coś odkryję. Jeśli założymy. że Apolonia Krukowska była żoną Leona, w czasie podziału majątku w 1889 r., byłaby już wdową od jedenastu lat.
Serdecznie pozdrawiam,
Danuta Ruszczyc
5.09.2017 15:26
Dzień dobry
O Jodziszkach wiem całkiem sporo. Linia Gwidona Ruszczyca była mocno związana z moją linią rodziny Zdrojewskich mieszkającą na Białorusi (majątki Gile w Gub. Mohylewskiej i Mierzyce w Gub. Witebskiej) oraz z drugą linią Zdrojewskich (ale również rodziną) mieszkającą w tej samej okolicy - majątek Pieroszyce.

Żoną Gwidona była Maria Zdrojewska (siostra mojego pradziadka Michał Zdrojewskiego). Mieli trójkę dzieci Zbigniewa, Irenę i Halinę. W kolejnych pokoleniach nazwisko Ruszczyc już się nie pojawia, gdyż Zbigniew miał tylko córkę Barbarę. Gwidon został wywieziony przez Rosjan w czasie okupacji Litwy przez Rosjan i zmarł na zesłaniu lub w transporcie. Jego żona Maria Ruszczyc (Zdrojewska) wróciła do Polski. Zbigniew (Zbyszek) był w AK. Został aresztowany pod koniec wojny i wrócił z łagru do Polski dopiero w latach 50. Razem z żoną i mamą zamieszkał w Szczecinie. Ciocia Halina Ruszczyc, którą znalem osobiście mieszkała w Warszawie. Miała córkę z pierwszego małżeństwa. Trzecie z rodzeństwa czyli Irena Ruszczyc wyszła za mąż za Ludwika Sylwestrowicza. Po wojnie mieszkali w Australii.

Siostra Gwidona Ruszczyca - żeby było trudniej również Maria - wyszła za Zygmunta Zdrojewskiego z drugiej linii Zdrojewskich z Pieroszyc. Mieli dwie córki Martę i Elwirę, ale obie nosiły już nazwisko po ojcu. Obie nie miały dzieci.

Rodzice Gwidona i Marii, to Ignacy Ruszczyc i Helena (z Kossów - dziwnie to brzmi, ale tak odczytuję odręczną informację na zachowanym drzewie)

Jeśli chciałaby Pani uzyskać więcej informacji, to proszę o mail kontaktowy.

Pozdrawiam

Michał Zdrojewski
20.10.2017 08:49
Witam serdecznie Panie Michale,

Przepraszam, że nie odpisałam od razu, ale dopiero teraz przeczytałam ten mail. Bardzo dziękuję za te informacje, bo dotyczą Gwidona Ruszczyca i tej części Rodziny o której wiem raczej mało. Nie wiedziałam na przykład, że siostra Gwidona Maria wyszła za Zygmunta Zdrojewskiego. Okazuje się, że trudniej jest zdobyć informacje o członkach rodziny żyjących w XX wieku, niż tych z wieków poprzednich. Mam dużo pytań, ale to już może prywatnie.

Pozdrawiam,

Danuta Ruszczyc
24.02.2018 11:41
Dzień Dobry,
czy ktoś z Państawa ma wiedzę, dokumenty informacje, jak wyglądają ścieżki, jak się krzyżują Wasze rodziny z Ferdynandem Ruszczycem (Bohdanów, obecnie Białoruś). Będę bardzo wdzięczy za wszelkie informacje.

Pozdrawiam.
Edward Ruszczyc