Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Szumlański Teodor

23.07.2017 21:52
Poszukuję więcej informacji o rodzinie Szumlańskich. Wyczytałem w księgach zmarłych parafii Krynica dek.Medenice diecezja lwowska zapis: 10 czerwca 1852 roku zmarł Teodor Szumlański .Żył lat 76. Przy numerze domu 42 jest wpis " Perekopiec ". Co on może oznaczać ? Gdzie szukać więcej danych dotyczących Teodora takich jak : miejsce urodzenia , imienia ojca i matki oraz jaj rodowego nazwiska , rodzeństwa ? Proszę o podpowiedz . Pozdrawiam Jerzy

Odpowiedzi (8)

25.07.2017 18:29
Pytanie - czy Teodor Szumlański był grekokatolikiem ? O ile się orientuję w Krynicy była tylko parafia grekokatolicka. Rzymskokatolicka w Medenicach.
Jakieś 2 km na wschód od Krynicy płynęła rzeczka Perekip, sądzę, żę nazwa Perekopiec odnosi się albo do części wsi wysunietej w tamtą stronę, albo do jakiegoś przysiółka nad tą rzeczką.
3.09.2017 21:25
Czy Teodor był grekokatolikiem nie wiem ,myślę że tak skoro nie było kościoła katolickiego a najbliższy w Medenicach lub w Mikołajowie .Przed II wojną zaczęto budować kościół katolicki w Krynicy ale nie skończono budowę teraz tam jest cerkiew. Ale nie o to chodzi.Przeglądając mapę znalazłem / kolonię,leśniczówkę, osadę,przysiółek / o nazwie Przekopiec obok Rudnik.W tłumaczeniu na rusiński to oznacza Perekopiec . Rudniki należały do parafii katolickiej w Derżowie a grekokatolickiej na miejscu . Jest to gmina Mikołajów pow. Żydaczów woj Stanisławów . Teraz mam zagwozdkę bo nie wiem gdzie to szukać w księgach parafialnych . Proszę o pomoc. Pozdrawiam Jerzy
6.09.2017 08:19
Witam,

bardzo interesują mnie te tereny z czasów XIX-go wieku.Czy i w jaki sposób mógłbym zajrzeć do tej mapy,o której wspomniał Pan w swoim poście omawiając miejsc.Medenice,Krynica,Perekopiec,itd ?.Interesują mnie miejscowości Demenka,Wołoniów,Krupsko,Brzeziny a także Rozdół ( mapy,szkice,rysunki,itd.) położone ok.25-30 km na wschód od Medenice.

Pozdrawiam

Piotr
P.S.Możliwe,że księgi parafialne z Medenice,Krynica znajdowały się w dużej wówczas miejsc.Rozdół.P.
6.09.2017 21:44
Wejdz na stronę : www.kami . net Pozdrawiam Jerzy
7.09.2017 08:09
Dziekuję,
Pozdr.
P
16.10.2017 18:04
Witam,
w jaki sposób dotrzeć do ksiąg metrykalnych ( rzym-kat.) z Kochawiny?.Chodzi mi o ks.urodzeń z 1813-go roku.
Gdzie tego szukać?
Pozdrawiam
Piotr
26.12.2017 19:51
Kraków Mały Rynek kościół św. Barbary Tam są oo Jezuici i w archiwum mają księgi parafialne z Kochawiny Pozdrawiam Jerzy
27.12.2017 16:02
Dziękuję za cenną podpowiedż.
Chciałbym jeszcze o coś zapytać i mam pewne informacje o innych miejscowościach z tej okolicy,m.in.o Rudnikach ale o tym już na PW.
Pozdrawiam
Piotr