Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Misky - zaginione ogniwo

30.08.2017 11:19
Udało mi się w poszukiwaniach części mojej rodziny dojść naprawdę bardzo daleko. W zasadzie od zera, tzn. imienia i nazwiska po mężu mojej praprababki, do połowy XVII wieku. Niestety, wciąż pozostaje jedna, niewyjaśniona sprawa, z którą nie potrafię sobie poradzić. Może Wy mi coś podpowiecie, podsuniecie nowy kierunek poszukiwań?

Chodzi o osobę mojego 4xpradziadka, Władysława Misky (czasami pisane również Miski, Miskij, Miszkij lub Miskÿ). To właśnie dzięki cudem odnalezionej jego fotografii, zrobionej ok. roku 1870, rozpoczęły się moje poszukiwania. Fotografia była na szczęście podpisana przez moją ciotkę, dzięki czemu wiem dokładnie kim był dla mnie ów jegomość w muszce. Z informacji umieszczonej na zdjęciu wynikało, że chodziło o dziadka mojej praprababki, Stanisławy (po mężu) Bielawskiej. Dzięki poszukiwaniom udało mi się odtworzyć historię tej węgierskiej rodziny, która osiedliła się w Polsce w poł. XVIII w. Niestety, historia gałęzi dotyczącej mojej części rodziny kończy się na roku 1871, na ostatniej informacji o Władysławie, jaką znalazłem w internetowych archiwach. Co do pozostałych gałęzi, udało mi się uzupełnić je w zasadzie do teraźniejszości. Niestety żyjący potomkowie nie wiedzą nic na temat mojej części rodziny.

Jeśli ktoś chciałbym poczytać o tym, co udało mi się w szczegółach odkryć do tej pory, może to zrobić tutaj: https://www.facebook.com/groups/135703406913471/

Żeby nie zanudzać – problem polega na tym, że w roku 1871 wszelki ślad po Władysławie się urywa. Następnym jest osoba mojej praprababki Stanisławy, która jak wynika z zapisku na fotografii, była jego wnuczką. Brakuje mi więc jednego pokolenia i to właśnie tego ogniwa bezskutecznie poszukuję. Dowodem na jego istnienie jestem ja i mi krewni, potomkowie Władysława

Fakty, które udało mi się zgromadzić:

1. Ojciec Władysława, Karol Misky (żonaty z Katarzyną zd. Bieniaszewską) był właścicielem majątku Bzianka (obecnie jest to część Rzeszowa). Po śmierci Karola w 1870 r., majątek został sprzedany.
2. Władysław Misky ur. się w 1835 r. w Bziance, w 1856 ożenił się z Walerią Runge, córką Roberta, właściciela majątku Morawsko na Podkarpaciu.
3. Władysław Misky pojawia się jak właściciel ziemski w różnych spisach:

- w roku 1866 w sprawozdaniu Komisji Fizjograficznej C K Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, jako właściciel Olejowa na Podolu (zapewne chodziło o Korolówka Olejowa, lub Korniów – Olejów, leżące tuż obok)
- w roku 1869 w spisie członków Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego, jako właściciel Smarzowa na Podolu
- w roku 1870 w sprawozdaniu wspomnianej pow. Komisji Fizjograficznej, jako właściciel Słowity na Podolu
Jeśli chodzi o Smarzów i Słowitę, posiadają one różnych właścicieli, powiązanych ze sobą więzami rodzinnymi. Władysława nie potrafię w żaden sposób z nimi powiązać …

4. Siostrą Władysława była Józefa, wydana za mąż za Franciszka Dolińskiego – byli oni rodzicami również Franciszka, prezydenta Przemyśla

5. Znalazłem notatki w XIX- wiecznych gazetach, mówiące o procesach spadkowych, związanych z majątkiem Dmytrowice k. Radymna (w posiadaniu rodziny Runge), w których padają następujące nazwiska osób uprawnionych do spadku: Malczewskich, Wisłockich, Jabłonowskich, Dzierżanowskich, Bartsch, Terleckich, Rozwadowskich. Niektóre z tych nazwisk udało mi się już powiązać z moją rodziną, Piszę o tym, bo być może mogą być one jakimś tropem w dalszych poszukiwaniach.

6. Nie wiem niestety nic na temat dzieci Władysława, oprócz jednej córki, Marianny Antoniny, ur. w 1862 r. (o nieznanych mi potem losach). Musiał mieć on jednak też syna, gdyż nazwisko panieńskie mojej praprababki Stanisławy to Misky.

7. Wg. przekazów mojej babci (czyli wnuczki Stanisławy), studiowała ona we Wiedniu. Jej rodzina miała mieć majątki na „dalekiej Ukrainie”, jak to określała moja babcia, skonfiskowane przez carat za udział w powstaniach. Ojciec Stanisławy po powstaniu styczniowym zesłany został na Syberię, skąd już nie wrócił. Matka Stanisławy wyszła wtedy po raz drugi za mąż (nie wiem za kogo). Ów drugi mąż przepuścił resztę majątku, który posiadali. Zostali całkowicie zrujnowani, kiedy po jakimś krachu na giełdzie (?) wartość straciły jakieś obligacje kolejowe, które jakoby posiadali.

8. Jedyny fakt, który jest mi znany odnośnie Stanisławy to ten, że mieszkała na dworze Poniatowskich z Cepcewicz na Wołyniu. Została przygarnięta ze względu na przyjaźń z czasów wspólnych walk w powstaniach jej ojca i Poniatowskiego. Zmarła w 1938 lu 1939 r. w leżącej niedaleko Cepcewicz Kolonii Małyńsk, gdzie dom zbudował jeden z jej dwóch synów a mój pradziadek, Stanisław Bielawski.

9. Mim poszukiwań w archiwach i mimo występowania w tych okolicach (Małyńska) sporej ilości ludzi noszących nazwisko Bielawski, nie udało mi się znaleźć jakiejkolwiek informacji na temat jej męża, nieznanego mi z imienia Bielawskiego. Przekazy rodzinne mówią jedynie, że był to jakiś mezalians, ów mąż próbował ją nawet otruć. Widocznie małżeństwo to skończyło się jakąś separacją, lub rozwodem, gdyż Stanisława oprócz mojego pradziadka Stanisława, miała tylko jeszcze jednego syna Piotra, który zginął w 1919 r., broniąc dworu Poniatowskich przed napaścią bolszewików.

10. Poniatowscy opiekowali się potem dziećmi Piotra i oczywiście ich potomkowie mogliby być może powiedzieć coś na temat mojej rodziny, ale niestety, nie udało mi się nawiązać z nimi kontaktu.

11. Znalazłem powiązania rodzinne (ale dalekie) pomiędzy Poniatowskimi a rodziną żony Władysława Misky'ego – Runge (poprzez rodzinę Wydżga), nie wiem jednak, czy i jakie miało to znaczenie dla relacji Poniatowskich i mojej rodziny. Nie udało mi się nawiązać kontaktu z przedstawicielami tej rodziny.

12. Na cmentarzu Łyczakowskim odnalazłem grób Marii z Miskych Mrozińskiej i jej męża, Erazma Mrozińskiego. Z daty urodzenia może wynikać, iż była to córka Władysława, ale równie dobrze mogła to być któraś z jego kuzynek, również mieszkających w tym regionie. W każdym razie, zleciłem poszukiwania grobów Miskych na tym cmentarzu. Skoro pochowani są tam członkowie żony Władysława – rodzina Runge, być może miejsce spoczynku znaleźli tam również i Misky.

To w zasadzie wszystkie najważniejsze informacje, które udało mi się do tej pory zebrać. Brakuje mi tej najważniejszej – o potomkach Władysława Misky'ego ...

Odpowiedzi (12)

3.03.2018 17:27
Dzień dobry,

Kolekcjonuję dawną fotografię. Mam w swoim zbiorze kilka powiązanych rodzinnie zdjęć Łozińskich/Dolińskich. W załączniku umieszczam trzy:
Franciszek Łoziński (prezydent Przemyśla), Eugenia z Łozińskich Dolińska (prawdopodobnie żona) oraz Marya z Miskych Łozińska. Może się przyda

Pozdrawiam,

Ryszard
4.03.2018 11:16
Bardzo dziękuję! To są rzeczywiście moi krewni! Franciszek Doliński był synem siostry mojego 4 x pradziadka, Władysława Misky'ego. Te dwie nowe osoby jeszcze nie umiem powiązać z resztą rodziny, ale nazwisko Łoziński pojawiło się już przy okazji chrztu jednego z moich przodków. Był to Franciszek Łoziński. Nie wiedziałem, czy był on chrzestnym - znajomym rodziny, czy chrzestnym ze względu na pokrewieństwo ... Teraz już widzę, że chodziło o tę drugą opcję

Czy orientuje się Pan, z jakich lat pochodziły te fotografie?

Z tej samej metryki chrztu zapisanych jest jeszcze dwoje innych chrzestnych: Mroczkowski i Horodyński. Może posiada Pan w swojej kolekcji również i takie fotografie?

Czy mogę te trzy użyć w moim drzewie na My heritage?

Pozdrawiam

Janusz
5.03.2018 18:44
Dzień dobry,
Zdjęcie Franciszka Dolińskiego z zakładu fotograficznego Otto Bielfeldta w Marienbad może być z ok. 1900 roku, Maryi Łozińskiej z zakładu B. Hennera w Przemyślu 1885 – 1895, podobnie Eugenii Dolińskiej z zakładu fotograficznego E. Trzemeskiego we Lwowie
Mam jeszcze trzy fotografie związane z nazwiskami Doliński/ Łoziński., z których dwie zamieszczam w tym załączniku. Jest to Staś Doliński oraz Stanisław Łoziński. Trzecia to fotografia młodego Franciszka Dolińskiego. Ze względu na to, że planowana jest do użycia w opracowaniu, prześlę ją do wglądu na link bezpośredni. Fotografie poprzednie oraz ewentualnie dwie niniejsze mogą być użyte na My heritage.
Nazwisko Mroczkowski jest troszkę bardziej popularne. Posiadam gabinetową fotografię artysty malarza Aleksandra Mroczkowskiego z rodziną. Swego czasu wraz z bratem Tadeuszem prowadzili oni zakład fotograficzny w Tarnowie. Żona Aleksandra mroczkowskiego miała na imię Julia, dzieci to August i Jerzy. Fotografia jest z 1892 roku.

Pozdrawiam,

Ryszard
5.03.2018 19:13
Dzień dobry,

dziękuję za informacje. Jednym z dzieci Franciszka Dolińskiego i Józefy zd. Misky był Stanisław Doliński - zapewne to jest jego fotografia. Nie znam daty jego urodzin, ale najprawdopodobniej urodził się w latach 60-tych, lub 70-tych XIX . Jeśli chodzi o Łozińskich, to dopiero odkrywam historię z nimi związaną. W poprzednim mailu pomyliłem się - wśród chrzestnych mojej krewnej wymieniony jest Franciszek, tyle że nie Łoziński a Łazowski
Byłoby naprawdę super, gdyby udało się odnaleźć fotografię żony Franciszka Dolińskiego - Józefy ... Fotografię jej brata a mojego 4x pradziadka, można zobaczyć tutaj: https://www.instagram.com/p/BNWXg3GhA7R ... =luzomania pochodzi z pracowni Teodora Szajnoka. Jest w bardzo złym stanie, u mojej rodziny na Mazurach. To jednak prawdziwy cud, że udało się ją zachować w zawierusze II-wojny św. i pogromu na Wołyniu.
18.11.2018 21:06
Dzień dobry,

W załączniku kolejne "fotografie - cegiełki" do budowanej i opisywanej przez Pana rodzinnej panoramy genealogicznej. Może się przydadzą ? Do kolekcji i wykorzystania.
(tym razem są to tylko zdjęcia wykonane aparatem komórkowym, ale są też możliwe skany)

Pozdrawiam,

Ryszard Kołakowski
19.11.2018 00:24
Bardzo dziękuję! Dzięki Panu mogę spojrzeć w twarz moim krewnym ... Jeśli da rady kiedyś zrobić skany, to oczywiście będę i za nie wdzięczny!

pozdrawiam

Janusz
6.12.2018 14:24
Panie Ryszardzie,

napisałem właśnie artykuł na potrzeby Fundacji Rzeszowskiej, na której stronie będzie opublikowany. Czy mógłbym użyć pierwszych trzech fotografii, które od Pana otrzymałem? Chodzi o Marię z Miskych Łozińską, Franciszka Dolińskiego i Eugenia z Łozińskich Dolińska. Jeśli tak, to jak mam je podpisać - "z prywatnej kolekcji Ryszarda Kołakowskiego"?

pozdrawiam

Janusz
6.12.2018 17:19
Pewnie zaglądał pan na Lubgens, ale nadmieniam na wszelki wypadek, że są tam Misky i Miski
pozdrawiam
M.
6.12.2018 23:31
Tak, oglądałem te informacje - te dotyczące nazwiska Misky znam, natomiast Miski niestety nie dotyczą mojej rodziny. Dziękuję za zainteresowanie tematem!
pozdrawiam

Janusz
20.01.2019 17:09
W 1863 Władysław roku był dzierżawcą? w Muninie. Prenumerował czasopismo, więc na logikę od ślubu do ok 1863/65 musiał żyć pod Jarosławiem, co daje ok 10 lat czasu. Polecam poszukać księgi metrykalne parafii tych wiosek. Lub samego Jarosławia. Odnośnik tu rep.up.krakow.pl/xmlui/bitstream/handle/11716/2736/PM148_wydawnictwo_biblioteka_polska_r_jaskula.pdf
Warto przejżeć skany parafii lwowskich, na genetece jest 3 Misky'ch zgony, mozliwe że będzie pdane coś więcej na aktach tpyu: ojciec, data ur. lub miejsce ur. Na pewno wymaga to czasu ale mnóstwo dostepnych skanów jest z lwowa. Jest tez Miski z borszczowa na genetece.
W tym schematyźmie az 4 Misky są http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... m_1903.pdf ale też i w innych zwiazani z sądownictwem lwowskim i krakowskim, kilka Miskych pracuje na wioskach wokół lwowa.
Misky Aleksander chodził do gimnazjum w Lwowie W 1879 (Ii klasa) a w 1883 Był w piatej klasie. 1890 klasa 8 Eugeniusz Misky w złoczowie. Może potomkowie Władysława?
Przy okazji data śmierci Marii Łozińskiej z Miskieyów https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publi ... t?ref=desc

Jeszcze coś odnajdziesz może wpisz tylko do nowej PBC https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra nazwiska
21.01.2019 12:08
Dziękuję za wszystkie informacje. Od czasu, kiedy pisałem powyższe posty, upłynęło już trochę wody i np. odnalazłem metrykę urodzenia córki Władysława Misky a mojej 3x prababki, właśnie w okolicy o której wspomniałeś a dokładniej w parafii majątku Mrowla, który był własnością Franciszka i Józefy (siostry Władysława) Dolińskich.
Tych wszystkich Miskyc, o których wspominasz (m.in. Aleksandra i Eugeniusza oraz 3 osoby, zapisane w zgonach na genetece), mam już umiejscowionych w drzewie.
Dziękuję za dokładną datę zgonu Marii z Misky'ch Łozińskiej, znałem tylko rok. Przeglądam właśnie linki z pbc.rzeszów.pl - chyba doszło tam w ostatnim czasie sporo nowych rzeczy?
Jedynej informacji, której nie potrafię znaleźć, jest ta o Miski w Borszczowie na genetece - czy mógłbyś podesłać mi jakiś link?

Ostatnio ukazała się pierwsza część mojego artykułu, o rodzinie Misky właśnie: http://ras.rzeszowska.org.pl/zbiory-onl ... e,wpis490/ W przygotowaniu druga część o Runge, Watson, Lindsay i innych członkach mojej rodziny.
27.06.2022 21:48
Panie Ryszardzie,

moje poszukiwania rodzinne zataczają coraz to szersze kręgi. Wspomniał Pan, że posiada kolekcję archiwalnych zdjęć. Czy znajdują się wśród nich może osoby noszące nazwiska Hoff, Runge, Szwedzicki, Ehrenberg?

Pozdrawiam serdecznie

Janusz A.

Dzień dobry,

W załączniku kolejne "fotografie - cegiełki" do budowanej i opisywanej przez Pana rodzinnej panoramy genealogicznej. Może się przydadzą ? Do kolekcji i wykorzystania.
(tym razem są to tylko zdjęcia wykonane aparatem komórkowym, ale są też możliwe skany)

Pozdrawiam,

Ryszard Kołakowski