Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Watson

17.10.2017 15:21
Poszukuję informacji o rodzinie Watson, z pochodzenia Szkotów, osiadłych w Polsce.
Sprawa jest troszkę skomplikowana ze względu na niewielką ilość faktów, które posiadam. Chodzi mianowicie o moją 7x prababkę, Katarzynę Watson. Kiedy i gdzie się urodziła, niestety nie wiem, podobnie jak i to, kim byli jej rodzice. Pierwszym dokumentem, jaki mam, jest zapis odnośnie jej ślubu z jej drugim mężem, Karolem Gottliebem Litzke (którego rodzina podobno pochodziła z Gdańska) - nie ma tam niestety podanej jej daty urodzin, ani imiona rodziców. Ich ślub został zawarty w Bazylice Mariackiej w Krakowie, 10.05.1767. Z zapisu tego wynika, że Katarzyna była wdową a jej pierwszy mąż nosił również nazwisko szkockie - Lindsay. Kiedy odnalazłem ten zapis, zrozumiałem, dlaczego w innym zapisie dotyczącym spraw majątkowych Katarzyny (pochodzącym z samego końca XVIII w.), występuje Marianna Lindsay - Burggaller. Zapewne była to jej córka z pierwszego małżeństwa.
Niestety, żadnych innych faktów na temat Katarzyny, ani innych Watsonów nie posiadam.
Przewertowałem oczywiście dostępne publikacje na temat Szkotów w Polsce i sprawa nie wygląda na zbyt prostą. Osób noszących nazwisko Watson i mieszkających w XVIII/XIX w. w Polsce było całkiem sporo. Nie mam tak naprawdę pojęcia, z jakiego regionu pochodziła rodzina Katarzyny. Pewną sugestią może być fakt wzięcia przez nią ślubu w Krakowie. Na przełomie XVIII i XIX w. żył tam jakiś Jakub Lindsay, jeden z Braci Czeskich i pozostawił po sobie zapiski, z których wynika, że jego teściem był Jakub Watson. Dodam, że mimo iż Katarzyna brała swój drugi ślub w kościele katolickim, była innego wyznania (tak wynik z z zapisu metryki jej ślubu).
Wiem, że w Polsce południowo - wschodniej mieszkali Watsonowie - m.in. kilku Tomaszów Watsonów, którzy mieli swoje majątki w radomskim, lubelskim. Byli też Watsonowie w woj. poznańskim. Watsonowie spokrewnieni byli również z rodziną Hauke - Bosaków. Niestety nie natrafiłem na taki ślad, który pozwoliłby mi powiązać jakoś moja Katarzyną z innymi Watsonami.
Dodam, że Katarzyna po ślubie z Karolem Gottliebem Litzke osiedła w Jarosławiu. Zakupili tam kilka majątków ziemskich, które potem odziedziczyła ich córka - Elżbieta Litzke, która wyszła za mąż za Jana Fryderyka Runge.
Może ktoś z Was zetknął się już z nazwiskiem Watson i mógłby mi poradzić,gdzie mógłbym dalej poszukiwać informacji na ten temat?

Odpowiedzi (12)

15.09.2018 10:58
Poszukuję informacji o rodzinie Watson, z pochodzenia Szkotów, osiadłych w Polsce.
Sprawa jest troszkę skomplikowana ze względu na niewielką ilość faktów, które posiadam. Chodzi mianowicie o moją 7x prababkę, Katarzynę Watson. Kiedy i gdzie się urodziła, niestety nie wiem, podobnie jak i to, kim byli jej rodzice. Pierwszym dokumentem, jaki mam, jest zapis odnośnie jej ślubu z jej drugim mężem, Karolem Gottliebem Litzke (którego rodzina podobno pochodziła z Gdańska) - nie ma tam niestety podanej jej daty urodzin, ani imiona rodziców. Ich ślub został zawarty w Bazylice Mariackiej w Krakowie, 10.05.1767. Z zapisu tego wynika, że Katarzyna była wdową a jej pierwszy mąż nosił również nazwisko szkockie - Lindsay. Kiedy odnalazłem ten zapis, zrozumiałem, dlaczego w innym zapisie dotyczącym spraw majątkowych Katarzyny (pochodzącym z samego końca XVIII w.), występuje Marianna Lindsay - Burggaller. Zapewne była to jej córka z pierwszego małżeństwa.
Niestety, żadnych innych faktów na temat Katarzyny, ani innych Watsonów nie posiadam.
Przewertowałem oczywiście dostępne publikacje na temat Szkotów w Polsce i sprawa nie wygląda na zbyt prostą. Osób noszących nazwisko Watson i mieszkających w XVIII/XIX w. w Polsce było całkiem sporo. Nie mam tak naprawdę pojęcia, z jakiego regionu pochodziła rodzina Katarzyny. Pewną sugestią może być fakt wzięcia przez nią ślubu w Krakowie. Na przełomie XVIII i XIX w. żył tam jakiś Jakub Lindsay, jeden z Braci Czeskich i pozostawił po sobie zapiski, z których wynika, że jego teściem był Jakub Watson. Dodam, że mimo iż Katarzyna brała swój drugi ślub w kościele katolickim, była innego wyznania (tak wynik z z zapisu metryki jej ślubu).
Wiem, że w Polsce południowo - wschodniej mieszkali Watsonowie - m.in. kilku Tomaszów Watsonów, którzy mieli swoje majątki w radomskim, lubelskim. Byli też Watsonowie w woj. poznańskim. Watsonowie spokrewnieni byli również z rodziną Hauke - Bosaków. Niestety nie natrafiłem na taki ślad, który pozwoliłby mi powiązać jakoś moja Katarzyną z innymi Watsonami.
Dodam, że Katarzyna po ślubie z Karolem Gottliebem Litzke osiedła w Jarosławiu. Zakupili tam kilka majątków ziemskich, które potem odziedziczyła ich córka - Elżbieta Litzke, która wyszła za mąż za Jana Fryderyka Runge.
Może ktoś z Was zetknął się już z nazwiskiem Watson i mógłby mi poradzić,gdzie mógłbym dalej poszukiwać informacji na ten temat?


Witam,
Znalazłam taką informację, że Katarzyna podarowała Kościół św. Ducha w Jarosławiu Ewangelikom.
Może iść tym tropem i szukać w ewangelickich archiwach?

Pozdrawiam Ewa
15.09.2018 23:44
Trochę krucho z ewangelickimi archiwami w Polsce ... Próbowałem już coś znaleźć, ale niestety, bez rezultatu.
18.09.2018 17:17
zależy z jakich terenów
wiele aktów jest w Centralnym Archiwum Ewangelickim w Berlinie
http://www.ezab.de/

przy odrobinie szczęścia można natrafić na akty on line, ale korzystanie jest płatne

pozdrawiam
Małgorzata
18.09.2018 20:39
O, dzięki - tego linka nie znałem!
Myślę, że w pierwszej kolejności musiałbym sprawdzić ślady rodzin Watson i Lindsay, które prowadzą do Gdańska ... (XVIII w.), potem jednak początek XIX w. - Rzeszów, Jarosław, czyli Galicja ...
19.09.2018 12:00
może to znasz, ale ...
https://books.google.pl/books?id=aa-lDA ... ke&f=false
19.09.2018 13:26
może to znasz, ale ...
https://books.google.pl/books?id=aa-lDA ... ke&f=false


Tak myślę, jakby dotrzeć do tej dysertacji z przypisu: "Bacon, Ewa Katherine: "Austrian Economic Policy in Galicia, 1772–1790". PhD diss., Chicago, 1975". Jest w bibliotece Uniwersytetu w Chicago.
https://catalog.lib.uchicago.edu/vufind/Record/36911
Ewa
19.09.2018 14:07
Tak, znam tę informację - jest jedną z nielicznych w necie na temat Karla Litzkego ...

Ciekaw jestem, jak można uzyskać wgląd do tej pozycji ("Austrian Economic Policy in Galicia, 1772–1790". PhD diss., Chicago, 1975"). Pod linkiem nie widzę informacji - czy można zamówić jakąś wersję online tej publikacji?
19.09.2018 14:29
Na górze strony jest formularz
"Ask a Librarian"
Na dole
"Request from Mansueto Library" ; "Scan and Deliver"
ale trzeba się logować na podstawie karty

To jest dysertacja coś w rodzaju rozprawy doktorskiej - chyba w jednym egzemplarzu.
Ewa
21.09.2018 01:02
Dostałem odpowiedź - nie ma możliwości wglądu, jeśli nie jest się związanym z tym uniwersytetem.
7.04.2019 11:07
Witam
Jeżeli chodzi o rodzinę Watsonów, która między innymi przebywała na terenie Ordynacji Zamojskiej a także na Mazowszu i w Lubelszczyźnie to mam trochę wiedzy ale to jest początek XIX w. Jeżeli to Panią interesuje to proszę o kontakt perkun@yahoo.dk lub przez stronę www.michalów.pl. Pozdrawiam Jan, Odense
8.04.2019 00:13
Witam,

dziękuję za kontakt, jutro odezwę się na maila. Od momentu napisania tego posta dowiedziałem się o moich Watsonach wielu interesujących rzeczy. pozdrawiam

J. A.
4.07.2021 00:18
Witam. W moim drzewie pojawia się nazwisko Tomasz Watson ur. 1860 w Brzózce w par Sadowne, mydlarz, zam. we wsi Husynne par Żalin w dekanacie chełmskim, syn Tomasza i Katarzyny z Galińskich. Dnia 9 02 1896 w par Żbików (Pruszków) poślubił on Władysławę Julię Pomianowską ur. 1864 w Psarach par Jeruzal Skierniewicki, córkę Jana Karola i Jadwigi Natalii z domu Brincken.
Jakby co to kontakt ze mną www argos40@wp.pl. Pozdrawiam serdecznie.
Witold Kurdwanowski