Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gwiazdowscy z Wólki Panieńskiej k.Zamościa

5.04.2010 02:15
Poszukuję potomków i krewnych Pawła Gwiazdowskiego i Joanny z Syroczyńskich vel Seroczyńskich (zm.ok.1917-18) z Wólki Panieńskiej k.Zamościa.
Jedna z córek, Marianna (ur.1882) wyszła za mąz za Józefa Kozieła vel Kozioła i zamieszkała w Kalinowicach Ordynackich (wieś obok) k. Zamościa.
Najmłodsza (chyba)córka, Joanna Gwiazdowska wyszła za mąz (nie wiem za kogo) i do śmierci mieszkała z córką i zięciem w Wólce Panieńskiej. Zmarła w połowie lat 80 XXw, w wieku 92 lat.
Jedna z sióstr po mężu prawdopodobnie była Biernacka.Na pewno miała syna.
Joanna i Paweł Gwiazdowscy mieli także syna, który miał TEŻ conajmniej jednego syna, a od niego - wnuka, Stanisława Gwiazdowskiego. Stanisław Gwiazdowski przez wiela lat prowadził zakład fryzjerski w Hotelu "polonia" w Warszawie. Po śmierci żony - samotnie wychowywał niepełnosprawną córkę.

Odpowiedzi (11)

24.11.2010 22:41
Ksiądz Stefan Gwiazdowski, być może pozostający w jakichś związkach rodzinnych, przez wiele lat celebrował msze św. transmitowane przez Polskie Radio z kościoła Św. Krzyża w Warszawie. Ostatnio był rezydentem w kościele MB Loretańskiej przy ul. Ratuszowej na warszawskiej Pradze. Zmarł w podeszłym wieku kilka lat temu.
Pozdrawiam
24.11.2010 23:34
Witam,

Znalazłem informację o śmierci Marii Gwiazdowskiej w Kalinowicach (ur.1929 – zm.2010). Sprawdziłem na mapie. Wieś Kalinowice leży obok Wólki Panieńskiej (około 0,5 km).

Oto źródło: Gmina Zamość - Na zawsze pozostaną w naszej pamięci

Maria Gwiazdowska znajduje się również na liście darczyńców starych fotografii dla Archiwum Państwowego w Zamościu.
Oto informacja pochodząca z tej listy: p. Maria Gwiazdowska - ok. 30 zdjęć, m.in. procesja Bożego Ciała na ul. Partyzantów, uczniowie szkoły zawodowej, podzamojskie wsie.

Pozdrawiam.
24.11.2010 23:50
P.S. Trafiłem jeszcze na osoby: Jana Gwiazdowskiego i Stanisława Gwiazdowskiego. Obydwaj są wymienieni w publikacji elektronicznej [url]Szczebrzeszyn. Szkice do dziejów miasta[/url] autorstwa Reginy Smoter Grześkiewicz.

Jan Gwiazdowski jest wspomniany w podziękowaniach. Przekazał autorce informacje odnośnie życia szczebrzeszynian w okresie międzywojennym i oraz opowiedział o działalności Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".
Stanisław Gwiazdowski jest wymieniony w spisie pomordowanych mieszkańców Szczebrzeszyna w okresie 1939-1945.

Tym razem odległość między miejscowościami Szczebrzeszynem a Wólką Panieńską już jest większa bo wynosi 26 km.

Pozdrawiam.
25.11.2010 01:02
Serdecznie dziękuję - będę sprawdzać.
Mogę zrewanżować się informacją z niczego czyli z głowy
pod koniec lat 60-ych w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Warszawie, na Okęciu, ul Rozwojowa 3 (obecnie ul.Pawła Lipowczana) pracował p. inż. Zaręba.
Może to jakiś Pański krewny?
Pozdrawiam serdecznie.
Barbara Kozieł-Graczyk
25.11.2010 12:41
Dziękuję za informacje o p. Zarębie. Zapewne jesteśmy spokrewnieni, ale jeszcze nie wiem w jakim stopniu.
Każda informacja o Zarębach jest dla mnie cenna. Dziękuję.

Pozdrawiam.
27.11.2010 11:07
przez Zaręba-Zarębski niedziela, 14 lis 2010, 14:20

Dzień dobry,
Poszukuję informacji na temat Zarębskich (Zarembskich) herbu Zaręba (Zaremba) i herbu Prawdzic.
Dziękuję z góry za wszelkie informacje.
Pozdrawiam.

Dziękuję za informacje o p. Zarębie. Zapewne jesteśmy spokrewnieni, ale jeszcze nie wiem w jakim stopniu.
Każda informacja o Zarębach jest dla mnie cenna. Dziękuję.

Pozdrawiam.


Witam serdecznie,
We "Wspomnieniach Wołyniaka" Józefa Dunina-Karwackiego, Lwów 1897 na str. 38 - 39 znajduje się następujący fragment:
>>(...) hr. Adama Rzewuskiego(...) w życiu często się z nim spotykałem, bywałem u niego później, gdy osiadł już na stały spoczynek w starości w dobrach swych w Wierzchowni na Ukrainie, którą odkupił po ukazie 1865 r. od swej siostry, pani Hańskiej, późniejszej pani Balzac(...) W owym czasie był to już starzec prawie ociemniały, ożeniony 1.v. z Zarębową, 2v. z Daszkową, a po raz 3 z panną Jaczewską z Ukrainy, której pozostawił 3 synów(...) z poprzednich związków miał tylko 1 córkę, poślubioną księciu Wilhelmowi Radziwiłłowi z linii pruskiej(...)<<

Może ta Wilhelmowa Radziwiłłowa, to córka tej Zarębowej (wdowy po Zarębie chyba?)...
Pozdrowienia z Poznania, gdzie cicho pada śnieg
27.11.2010 12:06
Być może była to córka Zaręby. Może autor niekonsekwentnie używał form Zarębowa - Zarębówna. Niewykluczone jednak, że wdowa po Zarębie. Jest to na pewno kolejna cenna informacja, za którą dziękuję.
Staram się zrekonstruować drzewa genealogiczne Zarębów - nawet tych, którzy noszą nazwiska od swych dóbr, czyli: Zarębskich, Cieleckich, Suchorzewskich, Jaraczewskich, Jarockich, i innych.

Pozdrawiam.
27.11.2010 16:31
Chyba jednak wdowa po Zarębie. Przeczytałam całe dziełko (w amerykańskiej bibliotece cyfrowej) i nie zauważyłam, aby autor mylił te pojęcia. Zresztą - był z wykształcenia prawnikiem, a u prawnika w tamtych czasach (tych - też...) byłoby to niedopuszczalne. Pana też zachęcam do przeczytania tych wspomnień, bo tam się wprost roi od nazwisk, urzędów, koligacji i miejsc.Podejrzewam, że wymienione przez Pana nazwiska też padają. Można to też wydrukować, ale jako obrazy. Albo - tylko interesujace nas strony.
Pozdrowienia.bkg
27.11.2010 17:30
Tak, rzeczywiście taka osoba mylić się nie może w tym względzie.
Właśnie przeglądam publikację - rzeczywiście jest to "kawał" materiału badawczego dla genealoga.

Dziękuję za informacje i pozdrawiam!
26.07.2016 12:43
Kilka lat temu, dowiedziałem się przypadkiem, że któryś z braci mego dziadka Mariana Gwiazdowskiego, osiadł przed wojną w okolicach Zamościa. Rodzina Gwiazdowskich pochodziła z Nasielska. Wskutek bliżej mi nieznanych komplikacji majątkowych rozjechali się po Polsce. Mój dziadek osiadł w Czarnej Wsi (ob. Czarna Białostocka), jeden z jego braci pod Zamościem, siostra wyszła za mąż za Wiśniewskiego z Otwocka. Kolejny z braci wyjechał do USA. Ciekaw jestem, czy losy tych Gwiazdowskich są ze sobą zbieżne?
17.11.2017 10:45
Jeden z braci mego dziadka Mariana Gwiazdowskiego osiadł przed wojną gdzieś w okolicach Zamościa. Rodzina pochodziła z Nasielska, rozjechała się przed wojną z powodów majątkowych (?). Marian Gwiazdowski został rozstrzelany przez Niemców w lesie Pietrasze pod Białymstokiem w lipcu 1941 r.
Zbigniew Gwiazdowski