Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Krasuski i Kożuchowski

11.05.2010 21:22
Józef Krasuski (1890?,1900? - 1955) i jego żona Helena z d. Kożuchowska (1890?,1900? - 1965?) to nieżyjący już pradziadkowie moich dzieci 'po mieczu'. Urodzeni w miejscowości Zembry , przez ostatnie lata życia mieszkali w Zaolszyniu, pow. łukowski. Pozostawili po sobie ośmioro dzieci, byli to kolejno : Jan, Zofia, Paweł, Edward, Marian, Helena, Stanisław (dziadek moich dzieci) oraz Henryk. Interesują mnie przodkowie Józefa i Heleny, podobno oboje wywodzili się ze szlachty herbowej. Obecnie mieszkam na stałe w UK i mam problem z dostępem do informacji, np. akt kościelnych, Pomóżcie, proszę.
Z góry dziękuję ,
Grace

Odpowiedzi (12)

5.07.2010 22:46
Witam

Mój teść pochodził z Mikłus położonych blisko miejscowości Zembry i Zaolszynie. W jego rodzinie przewijali się Krasuscy. W tych stronach było kilka nazwisk bardzo popularnych m.in. Krasuscy, Wielgórscy i Borkowscy. Cała wieś to była rodzina jak nie z jednej to z drugiej strony. Posługiwali się często przydomkami. Wygląda, że była to wszystko szlachta zaściankowa. Większość z nich twierdziła, że miała herby.
Zbierałam informacje pod kątem rodziny męża. Akta do 100 lat znajdują się w USC Trzebieszowie, wcześniejsze w Archiwum w Sie-dlcach. Próbowałam w Archiwum uzyskać informacje, jest to cieka-we, ale bardzo pracochłonne. Trzeba samemu szukać, księgi są pisane ręcznie, nie wszystkie mają indeksy, cześć jest w języku rosyjskim.
Dwie prababcie mojego męża były z domu Krasuskie. Załączam informacje jakie mam z Kronice, ale nie wiem czy się przydadzą.

Archiwum w Siedlcach – Akt urodzenia Jana Antoniego Wielgórskiego

Działo się to w obwodzie Trzebieszów 25 maja (czerwca) 1881 roku o godzinie 3-ej po południu stawił się Adam Wielgórski lat 35 ... rolnik we wsi Mikłusy zamieszkały w towarzystwie Juliana Krasuskiego lat 38 i Andrzeja Krasuskiego lat 38 ziemian z Zaolszynia i oświadczył, że urodził się w Mikłusach z jego małżonki Antoniny lat 35 z Krasuskich syn i dali mu imię Jan Antoni a rodzicami chrzestnymi byli Julian Krasuski i Marianna Krasuska. Przed nami ...

Jakub KRASUSKI
Ożenił się z Marianną.... Mieszkali w Mikłusach. Mieli cztery córki: Teklę (ur. 1869) , Małgorzatę, Zofię. Imię czwartej córki jest nieznane.
Małgorzata wyszła za mąż za Józefa Borkowskiego, Tekla za Toma-sza Modrzewskiego a Zofia za Piotra Oklińskiego. Czwarta z córek miała syna Józefa, który wyjechał do USA.

Wojciech WIELGÓRSKI
Syn Fabiana Wielgórskiego i Wiktorii z domu Lipińskiej. Urodził się w 1788 roku w Zabłociu. Ożenił się 19 lutego 1820 r. z Barbarą Krasuską (ur. 1799 córka Józefa i Marianny). Ślub odbył się w Ra-domyślu. Mieli bliźniaki, dwóch synów Onufrego i Jakuba. Jakub żył 17 dni. Mieszkali w Zabłociu.

Fabian WIELGÓRSKI
Urodził się w roku 1769 w Sobiczach. Ożenił się z Justyną Krasuską (ur. 1794 r.). Mieli córkę Franciszkę. Mieszkali w Sobiczach w domu o numerze 7.

Przesyłam pozdrowienia
Krystyna Wielogórska „Tacik”
(mojemu teściowi dopisali „o”)
5.07.2010 23:26
Witam,

spróbuję poszukać Heleny Kożuchowskiej w rodzinnej genealogii, tym bardziej iż moja prababką była Maria Benigna Kożuchowska 1v Radziszewska 2v Szweycer

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
1.08.2010 22:18
Witam sedecznie.Jestem z rodu Krasuskich. Mój Dziadek Bolesław Krasuski urodził się w 1885 roku pod Siedlcami we wsi Paprotna.Jego ojcie miał na imię Paweł.Wiem że miał m.in.siostrę Zofię,Marylę i brata Mariana z którym kupił majątek w Siechieniewszczyźnie nieopodal Brześcia.Wiem że dzisiaj pod Siedlcami jest bardzo dużo osób o tym nazwisku.Również chciałabym poznać swoją rodzinę i zamierzam zająć się tym z efektem.Mam jeszcze troszkę informacji.Jeśli jest ktoś zainteresowany proszę o kontakt.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających tę stronę.
-Adriana Krasuska
22.08.2010 17:19
Dziękuję Wam wszystkim za odzew, mimo że moje zapytanie jest tak bardzo ogólne. Mieszkam już 3 i pół roku 'na obczyźnie', w miejscowości Rochester pod Londynem. Moi synowie (30 i 27) są tu już 4 lata.
Zauważyłam, że im dłużej tu jestem, tym ważniejsze są dla mnie moje 'korzenie'. Świadomość, że nie jestem znikąd (wywodzę się z dobrej chociaż skromnej, porządnej rodziny zarówno ze strony ojca (Czerwik) jak i mojej matki (z d. Piwarska)) daje mi poczucie wartości. Moi przodkowie sa moja siłą, asymiluję się z Anglikami na tyle, na ile powinnam, ale jednocześnie pozostaję sobą - Polką, z obcym akcentem i wcale sie tego nie wstydzę, wręcz przeciwnie - jestem z tego dumna.
Chciałabym, żeby moje dzieci miały tę samą 'świadomość siebie' i poczucie wartości, jaką ja posiadam. Jest to o tyle dla nich trudne, że praktycznie wychowywałam ich sama. To, że ich ojciec nie był 'wzorem cnót' nie powinno przekreślać dumy z ich przynalezności do jego rodziny, czy rodu. Chciałabym udowodnić, w co wierzę, że ród Krasuscy - Kożuchowscy, z którego się wywodzą był rodem wspaniałym, i że z duma mogą nosić jego nazwisko...
Jestem wdzieczna za każdą informację, która orzymuję od Państwa i z nadzieją czekam na następne...

Z poważaniem,
Grażyna Krasuska
(Grace)
26.08.2012 23:37
Witam.
Troche czasu minelo od chwili zalozenia watku ale moze ktos do niego powroci. Jestem potomkiem Krasuskich z Zaolszynia. Moja babcia to Irena Celinska (1923) z domu Chrominska, corka Boleslawa (1894-1944) i Izabeli z domu Krasuskiej. Izabela byla corka Baltazara Krasuskiego (1871-1959) i Marii (1865-1942). O Baltazarze wiem, ze byl na wojnie i ok. 1937 roku byl osadzony w Berezie Kartuskiej. Oprocz informacji o przodkach i potomkach Krasuskich szukam rowniez informacji o Chrominskich, Celinskich, Borkowskich mieszkajacych na terenie gm. Krasusze i okolicach obecnie Wolki Konopnej, Zembrow, Zaolszynia
Pozdrawiam
Slawek
10.01.2015 01:08
Witam, Nazywam się Ewa Wielgórska, po mężu Leśniak. Mój tato to Stefan Wielgorski ,ożenił się z moja mama Lucją. Urodził się w 1936 r. w Zaolszyniu , dzieciństwo spędził we wsi Zaolszynie. W Mikłusach chodził do szkoły. Jego rodzice to Apolonia ( z domu Ławecka) i Marian Wielgórski. Niestety niewiele wiem poza tym.Też słyszałam od Babci Apolonii,że "my to szlachta", niestety nigdy nie natknęłam się na żadne genealogie rodziny, herby, etc Kiedyś pięknie opowiadał o zamierzchłych czasach , min o powstaniu wujek Krasuski, ale już nie żyje. Mieszkał w pięknym dworku, dotąd pamiętam kojący cień w krużganku jego domu. Zyje natomiast jego syn Marian we wsi Zembry. Jest człowiekiem wielkiej kultury. Siostra mojej Babci ( Apolonii) miała na imie Leokadia i była żoną wspomnianego wyżej wujka. Niestety nie wiem czy Zaolszynie jest wioska rodowa Wielgórskich, bo słyszałam też o Tarchominie i o Jabłonnej ( ale stamtąd wywodzili się prawdopodobnie Laweccy). Wieś jest skromna, ale ludzie dumni i podkreślają swoje szlacheckie pochodzenie.Po wojnie moi dziadkowie ( Apolonia i Marian) wyjechali najpierw do Nowego Targu, potem do Wrocławia , gdzie długo żyli. Póżniej babcia wróciła do Zaolszynia, a dziadek pozostał we Wrocławiu. Mieli też rodzine w Gdańsku. Kuzyn ojca nazywa się Borkowski , o ile dobrze pamiętam. Jeśli ktoś wie coś więcej , albo poczuwa się do bycia nasza rodzina prosimy o kontakt . Tato i ja będziemy zachwyceni.
Podpisałam się OSTATNIA, bo prawdopodobnie jestem osatnia z rodu.
10.01.2015 01:08
Witam, Nazywam się Ewa Wielgórska, po mężu Leśniak. Mój tato to Stefan Wielgorski ,ożenił się z moja mama Lucją. Urodził się w 1936 r. w Zaolszyniu , dzieciństwo spędził we wsi Zaolszynie. W Mikłusach chodził do szkoły. Jego rodzice to Apolonia ( z domu Ławecka) i Marian Wielgórski. Niestety niewiele wiem poza tym.Też słyszałam od Babci Apolonii,że "my to szlachta", niestety nigdy nie natknęłam się na żadne genealogie rodziny, herby, etc Kiedyś pięknie opowiadał o zamierzchłych czasach , min o powstaniu wujek Krasuski, ale już nie żyje. Mieszkał w pięknym dworku, dotąd pamiętam kojący cień w krużganku jego domu. Zyje natomiast jego syn Marian we wsi Zembry. Jest człowiekiem wielkiej kultury. Siostra mojej Babci ( Apolonii) miała na imie Leokadia i była żoną wspomnianego wyżej wujka. Niestety nie wiem czy Zaolszynie jest wioska rodowa Wielgórskich, bo słyszałam też o Tarchominie i o Jabłonnej ( ale stamtąd wywodzili się prawdopodobnie Laweccy). Wieś jest skromna, ale ludzie dumni i podkreślają swoje szlacheckie pochodzenie.Po wojnie moi dziadkowie ( Apolonia i Marian) wyjechali najpierw do Nowego Targu, potem do Wrocławia , gdzie długo żyli. Póżniej babcia wróciła do Zaolszynia, a dziadek pozostał we Wrocławiu. Mieli też rodzine w Gdańsku. Kuzyn ojca nazywa się Borkowski , o ile dobrze pamiętam. Jeśli ktoś wie coś więcej , albo poczuwa się do bycia nasza rodzina prosimy o kontakt . Tato i ja będziemy zachwyceni.
Podpisałam się OSTATNIA, bo prawdopodobnie jestem osatnia z rodu.
10.01.2015 01:18
Wyżej wspomniany Marian jest moim dziadkiem, ojcem Stefana i Haliny. Męzem Apolonii wielgorskiej z domu Ławeckiej.
Ewa Wielgórska
21.11.2015 14:55

Wojciech WIELGÓRSKI
Syn Fabiana Wielgórskiego i Wiktorii z domu Lipińskiej. Urodził się w 1788 roku w Zabłociu. Ożenił się 19 lutego 1820 r. z Barbarą Krasuską (ur. 1799 córka Józefa i Marianny). Ślub odbył się w Ra-domyślu. Mieli bliźniaki, dwóch synów Onufrego i Jakuba. Jakub żył 17 dni. Mieszkali w Zabłociu.


Wojciech Wielgórski urodził się w 1787 r. - został ochrzczony w Zbuczynie 15 kwietnia 1787 r. Chrzestni: Cyprian Radzikowski i Kunegunda Oknińska.



Pozdrawiam,
Robert
11.09.2016 11:03
Witam! Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł odszukania przodków. A że ostatnio posiadam więcej czasu zacząłem zbierać dokumenty i informacje. Mój ojciec Krasuski pochodzi ze wsi Gołowierzchy, a matka z domu Borkowska ze wsi Zaolszynie. Jak udało mi się ustalić rodzina Krasuskich to dawna szlachta zagrodowa osiadła w rejonie dawnej gminy Krasusze od XVw. W niektórych dokumentach okreslana jako "ziemianie" (może z powodu posiadania ziemi). Niegdyś istniała gmina Krasusy z siedzibą w Wólce Konopnej, która została zlikwidowana prawdopodobnie po odzyskaniu niepodległości po 1918 roku. Na starej mapie z 1914r. widać nazwę dawnej gminy Krasusze i literę K. przed nazwą miejscowości co prawdopodobnie znaczy np. Krasusze Zembry itp. http://www.mapywig.org/m/German_maps/se ... 400dpi.jpg .Obecnie żyje około 2000 Krasuskich, najwięcej w powiecie siedleckim i łukowskim. Sam mieszkam ok. 30 km od gminy Krasusze i mam tam rodzinę. Myślę, że utworzę drzewo genealogiczne na tym portalu o czym poinformuję. Będę też w Urzędzie gminy Trzebieszów, żeby odszukać dokumenty dziadka. Jak znajdą się chętni to można stworzyć "stół rodzinny" w celu wymiany informacji. Pozdrawiam!
17.01.2017 13:33
Mamdrzewo genealogiczne Raczynskich (10 wiosek 7km od Kamienca Podolskiego od 1680). Byli to Wojciech/Stanislaw/Krzysztof/Pawel/Maciej(synowie po kolei) i byli pozenieni z Krystyna Krasucki/Dorota Kobylinska/Przesmycka-Rzepecka/Tekla Lipinska/Apolonia Sienkiewicz/Katarzyna Drohomirecka. Potem byli spokrewnieni z Bujalskimi. Lipskimi, Poplawskimi. Zielonko, Zielinski. Moje drzewo liczy ponad 780 osob i nazywa sie 2rodzinakresywschodnie (My Heritage). Jest tam duzo podobnych nazwisk wiec moze cos sie dopasuje. Potem przodkowie zrozsiali sie po calym Podolu. Grace Stolarek z Australii
16.03.2017 10:25
Józef Krasuski (1890?,1900? - 1955) i jego żona Helena z d. Kożuchowska (1890?,1900? - 1965?) to nieżyjący już pradziadkowie moich dzieci 'po mieczu'. Urodzeni w miejscowości Zembry , przez ostatnie lata życia mieszkali w Zaolszyniu, pow. łukowski. Pozostawili po sobie ośmioro dzieci, byli to kolejno : Jan, Zofia, Paweł, Edward, Marian, Helena, Stanisław (dziadek moich dzieci) oraz Henryk. Interesują mnie przodkowie Józefa i Heleny, podobno oboje wywodzili się ze szlachty herbowej.

Tworząc własne drzewo genealogiczne "wywiodłem boczną linię" Kożuchowskich mieszkających w Zaolszyniu. Co prawda do Heleny nie dotarłem (skupiałem się na pierwszej połowie XIX w.), ale jeżeli temat jest jeszcze aktualny to mogę wrzucić to co ustaliłem.