Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Sołtan Władysław Eugeniusz (1870-1943)

14.10.2011 16:05
Sołtan WładysławWładysław Sołtan. Prawnik. Ur. 7.7.1870 w Twerze, zm. zm. 7.2.1943. S. Władysława, powst. 1863, i Oktawii z Sołtanów. Uk. wydz. prawny uniw. w Dorpacie (ob. Tartu).x 1899—1911 adw. przys. w Rydze i Petersburgu (ob. Leningrad). W 1919 komis, rządu na pow. kielecki, w t. r. woje w. warsz. Od 19.12.1923—21. 3.1924 min. spraw wewn., po czym powt. wojew. warsz. do 1928. Przew. ZHP 1929-1931. 1924—31 prez. Rady Nacz. Pom. Młodz. Akad. Odzn.: O. P. 3, K. Z. zł., finl. R. B. Mieszkał: Warszawa, Malczewskiego 25, tel. 4-34-01.
[KtoŁ]

Genealogia Sołtanów

Zjazd instruktorów ZHP

Odpowiedzi (5)

11.04.2012 09:48
Zakończenie przesilenia gabinetowego.
Rząd pozaparlamentarny p. Grabskiego - Trzech kierowników ministerstw. Dzisiaj eksposeł premiera.
Odmowa posła Zamojskiego.
Warszawa, 29.12 1923 r.
P. Władysław Grabski, desygnowany przez p. Prezydenta Rzplitej na prezesa nowego rządu podjął we środę, 19. b.m. o godz. 9.30 rano dalszą pracę nad tworzeniem rządu. P. Grabski w ciągu przedpołudnia tegoż dnia przeprowadził dalszy ciąg konferencji z przedstawicielami poszczególnych ugrupowań parlamentarnych oraz osobami które zamierza powołać do nowego rządu. W szczególności o godz. 9.30 odbył p. Władysław Grabski konferencję informacyjną z dotychczasowym ministrem wyznań religijnych, o godz. 9.45 przyjął inż. Józefa Kiedronia, dyr. Departamentu śląskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu, o godz. 10 odbył p. Grabski i konferencję z p. doktorem Bolesławem Miklaszewskim dyrektorem wyższej szkoły handlowej w Warszawie, o godz. 10.15 z wojewodą warszawskim p. Władysławem Sołtanem, a o godz. 10.30 z podsekretarzem stanu Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych p dr. Józefem Raczyńskim, o godz. 10.45 porozumiewał się p. Grabski z posłem ks. dr. Klinke, występującym w imieniu Niemieckiego Zjednoczenia, o godz. 11 z z posłami Podhorskim i Wasynczukiem Pawłem, przedstawicielami sejmowego klubu ukraińskiego, o godz. 11.15 przyjął p. Grabski p. dr. Karola Bertoniego, nadzwyczajnego posła i ministra pełnomocnego oraz dyrektora departamentu administracyjnego M.S.Z, o godz. 1130 odbył konferencję porozumiewawczą z posłami Matakiewiczem i Osińskim, przedstawicielami klubu Katolicko –Ludowego, o godz. 11.45 z posłem ks. Ilkowem, prezesem sejmowego klubu chliborobów ukraińskich, o godz. 12 przejął p. Grabski p. Seweryna Ludkiewicza byłego prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego, o godz. 12.10 konferował z posłem inż. Hipolitem Śliwińskim, prezesem sejmowej grupy P.S.L. lewicy, o godz. 12.20 z posłem ks. Okoniem, prezesem sejmowego grupy radykałów chłopskich, o godz. 12.50 p. Grabski przyjął prezesa parlamentarnego klubu Związku Ludowo Narodowego p. Gąbińskiego, o godz.. 1 przedstawicieli parlamentarnego klubu Chrześcijańskiej Demokracji Gdyka i Hołaczkę, przedstawicieli klubu parlamentarnego Związku Stronnic Ludowych dra Bartla i Rudzińskiego , a wreszcie prezesa klubu parlamentowego P.S.L. Piast p. Dąbskiego. Po zakończeniu wszystkich powyższych konferencji p. Grabski udał się do p. Prezydenta Rzplitej o godz. 13.45 przedłożył mu do zatwierdzenia następujący skład gabinetu:
Władysław Grabski –prezes Rady Ministrów i minister skarbu.
Władysław Sołtan – minister spraw wewnętrznych .
Włodzimierz Wyganowski – minister sprawiedliwości.
Gen. Kazimierz Sosnkowski – minister spraw wojskowych.
Dr. Bolesław Miklaszewski – minister wyznań religijnych i ośw. publ.
Inż. Józef Kiedroń – minister przemysłu i handlu.
Inż. Andrzej Nossowicz- minister kolei.
Ludwik Darowski - minister pracy.
Seweryn Ludkiewicz – minister reform rolnych.
dr. Karol Bertoni – kierownik M.S.Z.
Józef Raczyński – kierownik Ministerstwa Rolnictwa.
Mieczysław Rybczyński – kierownik Ministerstwa Robót Publicznych.
Słowo Pomorskie piątek 21 grudnia 1923 r.
Warszawa. (PAP.)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zawiadamia, że p. Minister Sołtan przyjmuje interesantów we wtorki i czwartki między godz.12-ą a 1-ą.
Słowo Pomorskie Toruń, wtorek dn.1 stycznia 1924 r.
14.02.2013 16:06
Witold Gombrowicz o przewrocie majowym.
Jak zawsze w historycznych momentach nie wiedziało się nic, nikt o niczym nie miał pojęcia. Historia traktuje ludzi, nie tylko okrutnie, ale i szyderczo. Wreszcie burza ucichła i można było wyjść na ulice, rojne od publiczności jeszcze przerażonej. Ja poszedłem naprzód do mojego wuja Władysława Sołtana (Sołtan wówczas wojewoda warszawski, mieszkał w Alejach Ujazdowskich) – myślałem, że czegoś się dowiem. Niczego się nie dowiedziałem, oprócz tych kilku słów, już nie pamiętam przez Sołtana, czy przez jego żonę wypowiedzianych, które nieraz potem sobie przypominałem: „Zaczyna się Wielka Improwizacja.
http://195.136.199.80/wlaczpolske/index ... p=10&i=137
4.12.2013 18:18
Władysław Sołtan (1870-1943), adwokat, do 1911 czołowy działacz polonijny w Rydze, 1918 marszałek powiatowy ziemi rzeżyckiej w Inflantach Polskich (Łotwa), 1919 komisarz rządu w powiecie kieleckim, 1919-23 i 1924-27 wojewoda warszawski, a jednocześnie w 1922 delegat rządu RP na Wileńszczyznę, 1923-24 minister spraw wewnętrznych, czołowy działacz Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskiego Czerwonego Krzyża i Organizacji Pomocy Młodzieży Akademickiej (1924-31 prezes Rady Naczelnej), podczas wojny, od 1941 członek konspiracyjnego Towarzystwa Patriotycznego.
http://www.azpolonia.com/index.php?site ... le&aid=404
2.01.2014 21:01
Warszawska Rada Narodowa skierowała 25 maja apel do ludności regionu mazowieckiego o wsparcie Pożyczki Odrodzenia Polski. We wszystkich miejscowościach w kościo-
łach i na murach pojawiły się plakaty wzywające do nabywania pożyczki, z której dochód miał być przeznaczony na utrzymanie armii. Prośba podpisana przez wojewodę Władysława
Sołtana
spotkała się z poparciem wszystkich środowisk. Zachęcali do subskrypcji pożyczki działacze partii politycznych, duchowieństwo, aktywiści lokalni. Na łamach prasy można
było przeczytać apele kierowane do różnych grup społecznych. „Tygodnik Ilustrowany” oraz„Kurier Warszawski” zamieszczały odezwy posła Jakuba Bojko do mieszkańców wsi: Różni
ludzie rzucają nam w twarz zarzut, że dbamy tylko o pieniądze, żeśmy paskarze. Odeprzyjcie, polscy chłopi, te zarzuty, dając głos na pożyczkę, od której Rząd będzie płacił 5 do 100.
A wtedy śmiało będzie mógł chłop polski powiedzieć, że prawdziwie dźwignął Polskę swymi plecami.
http://historiapolski.eu/wydarzenia-woj ... t9322.html
12.08.2014 20:18
Władysław Pereświet-Sołtan, (1870 - 1943) - s. Władysława, coetus I sem. 1890, ostatni przed II wojną prezes Stowarzyszenia Fililistrów Konwentu w Warszawie, Kawaler Dyplomu Zasługi i Złotej Odznaki ZPKA, ziemianin, adwokat, wojewoda warszawski, Min. Spraw Wewnętrznych
http://www.archiwumkorporacyjne.pl/inde ... /k-arkonia