29150. Zawadzki Krystyn Jacek

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Zawadzki Krystyn Jacek

Postprzez aniakwasny1954-1954 » 09.03.2016

Krystyn Jacek Zawadzki urodzony 20.03.1919 w Czerniewie koło Łowicza, syn Aleksandra Maksymiliana i Zofii Heleny
z Morozewiczów, miał brata Jana. Ojciec matki Jan Morozewicz był bratem Józefa Mariana Morozewicza słynnego geologa, badacza i założyciela Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Krystyn Zawadzki uczył się w Chyrowie w Zakładzie Naukowym oo. Jezuitów. Maturę zdał 5.06.1936 roku.
W konwikcie był gorliwym sodalisem, a w 1934 roku został wybrany jej prefektem. Po maturze studiował na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego, studia ukończył w czasie okupacji. Był członkiem ZBCh. W czasie okupacji pracował w szpitalach
w Warszawie jako pediatra.
Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako porucznik lekarz, pseudonim "Leszek". Odział - Komenda Główna Armii Krajowej -pułk "Baszta". Zginął 25.09.1944 roku ratując rannego na ulicach Mokotowa. Został pochowany w kwaterze pułku "Baszta"na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl.

za Słownik "Chyrowiacy", Muzeum Powstania Warszawskiego - biogramy powstańcze
Pozdrawiam Ania Kwaśny
Avatar użytkownika
aniakwasny1954-1954
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Katowice
Medale: 1
Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Z____cron