Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wituszynski Boleslaw (1912 - 1991)

20.04.2017 19:12
Wituszynski Boleslaw ur. 27.04.1912 w Lesnikach ; zm 29.04.1991 w Kutnie. Ojciec : Kazimierz ; matka : Cecylia Kowalska. Malzonka Wanda Walkiewicz (1913 - 1998). Znane informacje : polski plantator, ogrodnik, wlasciciel szkolek drzew owocowych, ozdobnych i róz, inicjator Jarmmarku Rózanego w Kutnie. Pochodzil z wielodzietnej rodziny rolniczej. Po ukonczeniu szkoly podstawowej uczyl sie w Ludowej Sredniej Szkole Rolniczej w Pszczelinie ( Brwinów). Pierwsza posade po ukonczeniu szkoly byla praca w renomowanych szkolkach roslin ozdobnych i owocowych Jana Kozitarskiego i Jana Cichockiego w Górze Kalwarii. Nastepnie doskonalil swój zawód w jednej z firm ogrodniczo - szkólkarskich, tj. w firmie Braci Hoser. W 1937 roku otrzymal posade ogrodnika w majatku rolnym rodziny Hertz w Koserzu kolo Krosniewic (powiat kutnowski ). Pracowal najpierw jako ogrodnik, potem administrator szkólek, a w 1938 roku zalozyl tam wlasna szkólke.
Po wojnie byl kierownikiem Gospodarstwa Ogrodniczego w Bloniu kolo Krosniewic, w sklad którego wchodzil majatek Koserz. W latach 40 przyjechal do Kutna. Prowadzil wlasne gospodarstwo ogrodnicze, poczatkowo na Grojnie z bratem Henrykiem, od lat 50 przy ul. Chodkiewicza w Kutnie. Zostal wlasciielem najwiekszych szkólek róz w Polsce. Pod koniec lat 50 ich produkcja liczyla kilkaset tysiecy krzewów rocznie i dzieki wysokiej jakosci byla znana i wysoko oceniana równiez za granica. Wspolpracowal wówczas z katedra Roslin Ozdobnych Wyzszej Szkoly Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy)) i z prof. Wladyslawem Oszkinisem. Prowadzil firme na wysokim poziomie ogrodniczym i organizacyjnym. Utrzymywal kontakty z wielkimi swiatowymi hodowcami róz: Firma Jackson & Parkins (USA) Kordesem (Niemcy) Tautanem (Francja) i Stroblem (Niemcy) De Ruiter (Holandia) Mebredy (Irlandia). Byl niewatpliwie autorytetem w dziedzinie produkcji róz nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Jego osiagniecia twórcze to przede wzystkim cztery wlasne odmiany róz: Kutno ( 1965) - róza miniaturowa ; M, zarejestrowana w 1972 r) Marylka ( 1967 , zarejestrowana w 1972 r )- róza miniaturowa, Kopernik ( 1969 ; zarejestrowana w 1977 r.) Leszek ( 1980 - niezarejestrowana ). Druga pasja B.Wituszynskiego byly rosliny ozdobne. Tu plonem jego pracy jest cis Krzysztof poswiecony najstarszemu synowi. Prowadzil równiez rozlegla dzialalnosc spoleczna. Od 1958 roku byl aktywnym dzialaczem Polskiego Towarzystwa Milosników Róz, od tegoz Towarzystwa w 1988 roku otrzymal dyplom z okazji 50-lecia Firmy " za wklad w osiagniecie wysokiego poziomu produkcji róz w Polsce". Od samego poczatku bral udzial w wystawach róz organizowanych przez PTMR w róznych miastach Polski, a jego stoiska zawsze sie wyroznialy. Otrzymywal wiele medali i dyplomów. Na przeprowadzeniu przez PTMR akcje ukwiecania szkól,miast i osiedli przekazywal wiele krzewów róz, roslin ozdobnych i drzew owocowych. Bardzo wiele krzewów róz przekazal równiez do rosariów w Chorzowie, Poznaniu, Warszawie. Od 1961 roku byl wybierany do wladz PTMR, pelnil funkcje czlonka Zarzadu Glownego, reprezentowal Towarzystwo w licznych wyjazdach zagranicznych. Od 1961 roku wszedl do Zarzadu sekcji Producentów. Byl inicjatorem organizowania wystaw róz w Kutnie, ukwiecal rózami parki i skwery uliczne, otaczal troska orginalne egzemplarze drzew. Zawsze sluzyl rada i pomoca.
Za swoja prace i dzialalnosc spoleczna otrzymal liczne odznaczenia i medale. Pierwszy Dyplom Uznania w 1948 roku od Polskiego Zwiazku Ogrodniczego, za wytrwala, owocna i pelna zamilowania prace na niwie ogrodnictwa w dziedzinie szkólkarstwa owocowego, ozdobnego". W 1960 roku wzial udzial w III Ogólnopolskiej Wystawie Róz w Szczecinie, prezentujac nowe europejskie odmiany róz i odebral swój pierwszy medal Zlota Róza. Na ogólnopolskich wystawach róz taki medal otrzymywal trzynastokrotnie ( ostatni w 1985), dostal tez jedna odznake Srebrnej Rózy i jedna Brazowej Rózy. Otrzymal Zlota Róze na Miedzynarodowej Wystawie Róz w Chorzowie w 1968 roku, dyplomy uznania za zajecie 1 miejsca w konkursach publicznosci, srebrny medal od Niemieckiego Towarzystwa Milosników Róz w 1979 roku.
Zycie rodzinne B.Wituszynskiego bylo bardzo scisle zwiazane z jego pasja szkólkarska. Zona Wanda ,z która zawarl zwiazek malzenski w 1939 roku , cale zycie pracowala u jego boku w firmie. Ich dzieci to : Krzysztof ur. w 1940 r, profesor kolejno w Politechnice Lubelskiej, Politechnice Bialostockiej, Wojskowej Akademii Technicznej i Wyzszej Szkole Menedzerskiej w Warszawie. ;Maria ( 1948 - 2012) ; Lechoslaw ( 1942 - 1974) ,absolwent SGGW; Jan ( ur.1953) ogrodnik.
Po smierci Boleslawa ogrodnicze tradycje rodzinne kontynuowala Maria przy wspolpracy z bratem Janem. W obecnym czasie tradycje podtrzymuje wnuk Boleslawa, syn Marii - Piotr Józwiak.
Boleslaw Wituszynski zm. 29.04.1991 roku w Kutnie. Pochowany jest na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie.
9.05.2015 r , w parku im. Romualda Traugutta prezydent miasta Kutna Zbigniew Burzynski uroczyscie odslonil pomnik Boleslawa Witustynskiego, dluta Roberta Sobocinskiego.
Kutnowski Slownik Biograficzny, Szkice o ludziach i czasach. t.1 Kutno 2015 s. 154 - 156.