Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

"Kościół w Kotłowie 1108 - 1959" - Andrzej Hanyż [RECENZJA]

24.11.2010 17:04
"Kościół w Kotłowie 1108 - 1959" - Andrzej Hanyż

"Kościół w Kotłowie 1108 - 1959" - Andrzej Hanyż

Redakcja: Henryk Zieliński

Wydano staraniem: Miasta i Gminy Mikstat oraz Społecznego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 900-lecia Fundacji Rzymskokatolickiego Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie oraz Koronacji Obrazu Matki Bożej Kotłowskiej

Druk i oprawa: Offset-Kolor

Na okładce: kościół w Kotłowie, fot. ks. Adam Kosmala

Wydawnictwo Media i Rynek Grzegorz Szymański, 62-800 Kalisz, ul. Polna 20/204

ISBN: 978-83-927187-1-0

SPIS TREŚCI

Kotłów i okolica w okresie przed- i wczesnohistorycznym
Zarys historii kościoła i parafii w Kotłowie
Wygląd zewnętrzny kościoła w ciągu jego istnienia
Wystrój wewnętrzny kościoła w ciągu wieków
Majątek kościoła kotłowskiego
Parafianie kotłowscy
Spis proboszczów kościoła kotłowskiego
Dodatek
Odpisy akt wizytacyjnych i dokumentów
Zestawienie szkół katolickich parafii kotłowskiej w 1867 roku
Wykaz źródeł i literatury
Przypisy
Aneks
Ryciny i fotografie

SŁOWO WSTĘPNE

Pierwotnym zamiarem autora było spisanie kroniki tylko na użytek parafii.
Dopiero gdy zajrzałem do źródeł, zapoznałem się z bogatą literaturą, w miarę jak z dnia na dzień rosły notatki, postanowiłem pójść za wezwaniem rzuconym 130 lat temu przez ks. Arcybiskupa Teofila Wolickiego, domagającego się historii dla każdego kościoła parafialnego oraz przyczynić się do realizacji apelu Józefa Łukasiewicza, by jego opisy kościołów parafialnych uzupełnić ich osobistymi monografiami.
Starałem się wydobyć wszystko, co zachowało się na przestrzeni wieków i wykorzystać wszystko, czego nie zniszczyła ręka ludzka ani czas, by jak najlepiej uwypuklić rolę, zadania, zasługi tego skromnego, a jednak pięknego kościoła wiejskiego, jakim jest romański kościół w Kotłowie. Przecież wokoło tej 850-letniej świątyni kształtowało się życie ludzkie. Ona była kolebką wiary, oświaty, skarbnicą pamiątek narodowych. Kościół kotłowski był przez tyle wieków organizatorem życia gospodarczego i społecznego, niósł w chwilach najcięższych pociechę, kształtował zwyczaje i obyczaje swoich parafian, gromadził w swym wnętrzu i wokoło siebie skarby polskiej kultury. Dlatego to starałem się odtworzyć w miarę moich możliwości jak najprzystępniej i jak najdokładniej obraz historii samego kościoła, ludzi i ich życie, zjawiska gospodarcze i kulturalne wplecione w kanwę dziejów Polski od czasów najdawniejszych do chwili obecnej.
Na wstępie pragnę podziękować dyr. Stachowskiemu Władysławowi z Gostynia, ks. kan. dr. Urbanowi - dyr. archiwum katedralnego we Wrocławiu i jego współpracownikowi - ks. dr. Sabischowi, ks. kan. dr. Nowackiemu - dyr. archiwum katedralnego w Poznaniu, ks. prof. dr. Hainowi za pomoc i bogate wskazówki, ks. prob. Wacławowi Górze za zapoczątkowanie tej historii i za udostępnienie mi akt parafialnych oraz długoletniemu pracownikowi przy kościele kotłowskim, kościelnemu Ślęzakowi Piotrowi za ciekawe wspomnienia i informacje z okresu ostatnich 50 lat.

Autor


Kotłów

Romański kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie.

Kotłów - Słownik Geograficzno-Historyczny


Bibliografia

opracowanie Ludwik Ł. ["Opiekun" nr 20 - 24.11. 2008, Ludwik Ł.-foto]