Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

pochodzenie herbu Sas ?

25.09.2008 18:45
Dlaczego herb Sas - wygląda właśnie tak i dlaczego właśnie ten nadawany był Wołochom - czy ktoś może mi to wyjaśnić ?

[url]Artykuły o Wołochach[/url]
[skluczowe]artwołosi

Odpowiedzi (2)

10.12.2008 16:53
Nie jest jasne pochodzenie nazwy herbu. Według jednej z teorii nazwa Dragów - Sasów wywodzi się od imienia, lub przydomku wojewody Sasa, potomka Draga, pochodzącego z rodu, który z ramienia Węgier zarządzał Mołdawią. Wschodnie pogranicze Węgier, a zwłaszcza ziemia siedmiogrodzka, zamieszkiwało wielu osadników saskich. Być może echem związków rodzinnych Wołochów z osadnikami niemieckimi rodowych jest właśnie słowo "Sas", które pierwotnie było przydomkiem, a później stało się nazwą całego rodu

Stefan
16.12.2008 12:32
Wg mnie ta teoria o Sasie jest naciąga - choć popularna. Istnieje dużo prostsze wyjaśnienie. W Węgierskim istnieje słowo "sas" - czytane "szasz" - oznaczające orła. Słowo to w Polsce występuje nazwie herbu Szaszor (Orłek - pochądzącego od latawca w kształcie orła bez głowy który tak był właśnie nazywany). ponieważ obecnie słowo "sas" na Węgrzech ma również znaczenie "ród" myślę że Drago-Sas było po prostu określeniem takim jak "Orlęta", albo "Ród Orłów". Wołosi od zawsze żyli w górach, tam paśli bydło, tam ćwiczyli walki, więc myślę że skojarzenie z orłem jest zrozumiałe. Herb Sas - może być stylizowanym, uproszczonym orłem, a użyte symbole miały znaczenie walki z islamem, czuwania i stawania mężnie na przedpolu - co wiąże się z używaniem Wołochów w Polsce właśnie w takim celu, jako osadnictwo na pustce podkarpackiej, która była łatwym korytarzem dla ord w kierunku centrum Polski.W takim kontekście osadzanie, nazwa i herb wydają się być jak najbardziej uzasadnione.
(Oprócz tego źródła niezależnie mógł też istnieć Sas lub Drago - wojewoda czy inny - ale to wg mnie raczej sprawa wtórna)