Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Niezwykły ormiański chorut

21.05.2013 16:03
Niezwykły ormiański chorut

Sposób przygotowania:

Zagotować 1 litr mleka, pozwalając by długo pykał na maleńkim ogniu. Po przestudzeniu wlać 1 szklankę kwaśnej śmietany, wymieszać i przelać do glinianego (koniecznie!) naczynia. Ustawić w chłodnym miejscu, przykryć lnianą ściereczką i - codziennie starannie mieszając drewnianą łyżką - kwasić przez 2 tygodnie.

Oberwać listki z 3-4 pęczków natki, dodać kilka liści selera albo estragonu (można i to, i to) i posiekać je drobno. Zieleninę połączyć z przecedzonym przez sito, opisanym wyżej mlekiem i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Odstawić na jeden dzień, by smaki się przegryzły.

Kolejną czynnością jest odparowanie masy. W tym celu podgrzewa się ją na małym ogniu, mieszając bez przerwy drewnianą łyżką (bardzo łatwo się przypala) dopóki nie stanie się bardzo gęsta. Gdy przestygnie, nabierać łyżką małe porcje, formować z nich podłużne gomółki i układać rzędami na blasze do pieczenia albo tacy. Odstawić do wysuszenia w miejscu przewiewnym ale nie nasłonecznionym. Gdy chorut stwardnieje, można przełożyć go do lnianego woreczka.

Jest to świetny dodatek do wszelkich zup i sosów na jesień i zimę. Ma niezwykle intensywny zapach i wyrazisty smak, co znacząco podnosi walory potraw. Dobrze sporządzony chorut da się przechowywać nawet przez rok.

Mimo że najlepszy bywał chorut przygotowywany w miedzianym kociołku nad ogniskiem, nawet w dzisiejszych warunkach możemy, postępując zgodnie z recepturą, przyrządzić go całkiem udanie.

Życzymy smacznego!


Bibliografia

[oprac. Zuzanna Śliwa]