Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Zupa z pokrzywy

22.07.2016 14:07
Witam

Kiedy słońce będzie w znaku Barana, spożyj jeśli chcesz zapobiec chorobie pokrzywę zwyczajną.

I właśnie zgodnie z tym przysłowiem gotuję zupę pokrzywową, ale nie tylko w znaku Barana

Zbieram dwa duże bukiety pokrzyw ( w sumie około 50 łodyg ) oczywiście z dala od drogi i koniecznie w rękawicach. Po przepłukaniu wkładam do garnka zalewam wodą i gotuję ok 30 min. W tym czasie drobno kroję dwie duże cebule, które szklę na odrobinie oleju. Pod koniec wciskam 4 -5 ząbki czosnku i chwilkę razem podgrzewam. Wlewam wodę i wrzucam 4 ziemiaki pokrojone w kostkę, gałązkę lubczyku i łodyżki pietruszki. Ostatnio dodałam również pierś z kurczaka. I gotuję. W między czasie przecieram przez sito ugotowaną pokrzywę i dodaję do wywaru. W sumie wody mam 3 litry. Na koniec doprawiam solą, pieprzem i zmieloną gałką muszkatołową , wlewam śmietanę i wrzucam pokrojoną natkę piertuszki.
W mojej wersji jest jeszcze makaron nitki, który gotuję oddzielnie.

smacznego i pozdrawiam

Komentarze (3)

26.09.2017 12:58
Ja jak potrzebuje jakis prhttps://upieczmy.pl/przepisyzepis to wchodze na https://upieczmy.pl/ i tam znajduje różne pyszności
23.06.2018 11:11
Pokrzywa to jedno z najcenniejszych ziół. Najczęściej stosuje się ją w postaci soku lub herbaty, ale zupa też jest ciekawym pomysłem.

Dziękuję za ciekawy przepis.
30.12.2019 18:42
Pokrzywy cieszą się bardzo długą historią w folklorze i tradycyjnej medycynie. W nordyckiej legendzie bóg Thor jest często reprezentowany przez pokrzywy i mówi się, że jeśli spalisz pokrzywy podczas burzy, będziesz chroniony przed piorunem.

Mając tak bogate znaczenie kulturowe, nic dziwnego, że pokrzywa często wykorzystywana była na przełomie długiej historii. Podczas gdy Egipcjanie używali jej do celów leczniczych, mniej więcej w tym samym czasie w Danii w epoce brązu, wykorzystywano włókna pokrzywy. W Europie zawsze miała różnorodne zastosowania, czy to składnik żywności, napojów, ubrań i lekarstw. Od XVIII wieku wszystkie te zastosowania praktycznie zanikły, ponieważ pokrzywa zaczęła być postrzegana jako roślina odpowiednia tylko dla tych, których nie było stać na droższe lekarstwa, jedzenie lub tkaniny. Zarówno podczas pierwszej, jak i II Wojny Światowej, pokrzywa była używana do barwnika lub włókna, a rząd brytyjski zamówił 100 ton rośliny, ponieważ był to dobry barwnik do kamuflażu.

O właściwościach odżywczych i zdrowotnych można dowiedzieć się z artykułu https://www.olej.edu.pl/pokrzywa/

Dodam jeszcze, że obecnie używa się jej jako herbaty z liści i korzenia. W ziołolecznictwie występuje w postaci sproszkowanego korzenia. Młode pędy są używane do gotowania i do farbowania tkanin, podczas gdy włókno służy do robienia sznurka.

Z pewnością dawniej ludzie częściej sięgali po pokrzywy, jako źródło cennych wartości odżywczych. Dzisiaj zostały one nieco zapomniane. Zupa z pokrzywy to bardzo ciekawa propozycja kulinarna, którą z pewnością warto wypróbować.

Cieszę się, że są jeszcze ludzie, którzy promują takie nietuzinkowe propozycje kulinarne.