3043. Rodzina prababci

Re: Rodzina prababci

Postprzez Ewa73 » 16.11.2010

Marcin napisał(a):Oj coś mi się źle policzyło. Władysław urodził się ok. 1835. W takim razie byłby jeden Władysław który by pasował - ten podany w Herbarzu Podolskim, niestety tam jest zbyt mało danych żeby mieć chociaż uzasadnione przypuszczenie. Na razie zbieżne tylko daty.

Dowiedziałam się, że moi najbliżsi krewni z rodziny Topolnickich mieli majątki pod Kaliszem. Czy ten Władysław znaleziony w drzewie urodził się lub zmarł w tych okolicach? Wiem też, że krewni w XIX wieku z tej rodziny jak również z innych gałęzi powiązanych z Topolnickimi przemieszczali się wzdłuż linii kolejowej na trasie Poznań-Łódź.
Ewa73
Aktywny
Aktywny

Re: Rodzina prababci

Postprzez Marcin » 03.12.2010

Niestety - na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie
Zobnaczymy - może nadejdą jakieś materiały w przyszłości - lub damy radę podjąć jakieś poszukiwania na miejscu
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Marcin
Administrator
Administrator
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Odp: Rodzina prababci

Postprzez Ewa73 » 23.05.2012

Mój daleki krewny znalazł akt urodzenia siostry mojego pradziadka Walerii Franciszki Elznerowicz, urodzonej 20.12.1865r w Kolonii Czajków, parafia Kraszewice. Akt wraz ze skanem został odnaleziony w wyszukiwarce internetowej. Gdzie leży ta miejscowość i w jakim archiwum trzeba szukać?
Ewa73
Aktywny
Aktywny

Postprzez Genealogia Polakow » 23.05.2012

Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Postprzez Ewa73 » 14.07.2012

Znalazłam akt ślubu moich prapradziadków. Władysław Topolnicki lat 20, syn Marcina i Marianny Sapulewicz oraz Konstancja Łapińska lat 21, córka Konstantego i Krystyny Preskot wzięli ślub 14.11.1859r. Dokument jest w języku rosyjskim i są pewne problemy z odczytaniem nazwy miejscowości. Z aktów urodzenia dzieci wynika, że prawdopodobnie są błędy w datach urodzenia moich prapradziadków. Władysław Topolnicki urodził się między 1833, a 1839r, a jego żona Konstancja Łapińska między 1828, a 1838r. Znane dzieci Władysława Topolnickiego i Konstancji Łapińskiej (urodzone w Popielinie, parafia Lututów) to:

1. Walenty Roman Topolnicki ur. 11.02.1862
2. Aleksandra Anna Ksawera Topolnicka (po mężu Elznerowicz) ur. 18.07.1865
3. Marianna Bronisława Topolnicka (po mężu Śnielewska) ur. 25.12.1866
4. Stanisława Topolnicka (po mężu Błaszkiewicz)
5. Maria Topolnicka (po mężu Damod).

Nie jestem pewna czy dobrze odczytałam nazwiska Marianny, Marii i Stanisławy. Czy te osoby można odszukać w Waszym drzewie? Interesują mnie przede wszystkim Władysław Topolnicki urodzony ok. 1836r i jego ojciec Marcin Topolnicki urodzony prawdopodobnie na początku XIX wieku.
Ewa73
Aktywny
Aktywny

Postprzez Marcin » 14.07.2012

Gratulacje za odnalezienie kolejnych pokoleń.
Niestety dalej brakuje jakiś powiązań. Zresztą widzą po rozczłonkowaniu zbioru informacji genealogicznej że wciąż brakuje jeszcze sporo. Można nawet pokusić się prowizorycznie o ocenę - patrząc na ilość rozproszenia - że mamy obecnie odnalezionych ok 1/3 osób noszących w historii nazwisko Topolnicki

Jedyny bardzo niepewny trop to imię Marcin - w XIX wieku dość mało popularne. Wśród Topolnickich występuje tylko w jednej gałązce - notowanej w sądzie Przemyskim. Ów Marcin był urodzony ok 1850 a więc mógłby być teoretycznie dziadkiem Marcina ojca Władysława. Nadawanie imion po dziadkach było dość częste. Niestety na tym kończy się jakakolwiek zbieżność. Można by próbować do zapisów Forum Nobilium dotyczących tego Marcina z przemyskiego i sprawdzić czy nie ma tam czegoś więcej o rodzinie.

Jeszcze inne przypuszczenie to gałąź ze Spisu Wołyńskiego - potomków Michała ur. ok. 1690 - gdzie występują imiona Roman i Ksawery - a jest też i Marcin wśród potomków

To wszytko jak wróżenie z fusów, ale gdy brak punktu zaczepienia, to czasem to może pomóc.

(informacje wstawiłem na stronę)
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Marcin
Administrator
Administrator
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Poprzednia strona

Powrót do Topolniccy