Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rodzina prababci

19.04.2009 18:53
Moja prababcia to Aleksandra Topolnicka (ur. około 1870r). Nie wiem jak nazywali się jej rodzice ani czy miała ona rodzeństwo. Z mężem Stanisławem Elznerowiczem miała ona co najmniej 5 dzieci: Zofię Karbowską (1889-1971), Annę Kasior (1893-1955), Kazimierza Elznerowicza (1899-1963), Helenę Elznerowicz (zm. 1944) i Feliksa Elznerowicza (zm. 1917). Pradziadkowie najpierw mieszkali w miejscowości Skrzynno (tam urodziła się Zofia), a potem przeprowadzili się do Łodzi. Mimo, że na tej stronie sa setki Topolnickich, nie znalazłam tam swojej prababci. Szukam potomków jej krewnych, bo prawdopodobnie miała ona rodzeństwo.

Odpowiedzi (25)

Strona z 2 Następna >
19.04.2009 23:22
Czyli wszystko wskazuje na to że trzeba szukać dalej w Skrzynnie ?
U nas w Mapie są dwa Skrzynna to któreś z nich ?
skrzynno
20.04.2009 09:55
Nie wiem które to Skrzynno, ponieważ żadne nie znajduje się blisko Łodzi. Nie mam też pewności, że rodzina tam mieszkała. Wiem tylko, że urodziła się tam ciocia Zofia, ale pradziadkowie mogli być wtedy w odwiedzinach u dalszej rodziny. Możliwe też, że mieszkali gdzieś niedaleko niekoniecznie w Skrzynnie. Prababcia nawet jak tam mieszkała po ślubie nie musiała się tam urodzić. Nie wiem jak mam kontynuować swoje poszukiwania.
22.04.2009 00:56
hmm.. no to może być ciężko...

a co z dokumentami ? jakie są najstarsze z Łodzi ? - bo ze Skrzynna rozumiem nie ma.
22.04.2009 10:01
Jedyne dokumenty jakie posiadam to akty urodzenia i akty zgonu trojga dzieci prababci-mojej babci Anny, cioci Zofii i wujka Kazimierza.
27.04.2009 12:33
to jakie tam są miejsca urodzenia - wszystko Łódź ?, co pisze o rodzicach i świadkach, jeśli nie łódź to jakie są inne adnotacje urzędowe ?
27.04.2009 18:43
Tak jak pisałam wcześniej-ciocia Zofia urodziła się w Skrzynnie w 1889r, a jej młodsze rodzeństwo w Łodzi. W aktach urodzenia są tylko następujące informacje: data, miejsce, imiona rodziców (Stanisław, Aleksandra), nazwisko pradziadka (Elznerowicz) i nazwisko panieńskie prababci (Topolnicka). Nic więcej nie ma, żadnych zapisków. Może tak jest dlatego, że są to odpisy ze starych ksiąg kościelnych sporządzone dla sądu do dawnej sprawy spadkowej. Oryginały (a raczej tylko wpisy w księgach kościelnych) były w języku starocerkiewnym. Liczę na to, że ktoś inny ma w swoim drzewie genealogicznym Topolnickich mieszkających w promieniu 100 km od Łodzi. W dawnych czasach ludzie nie tak często się przemieszczali.
29.04.2009 11:18
ale jeśli starocerkiewny (tzn cyrylica?) - to raczej by sugerowało Kresy
Między Bydgoszczą i Warszawą leżą dwa Topolna - może nazwisko"Topolnicka" pochodzi stamtąd, starostowie mają tytuł "starosty topolnickiego" - niestety w pobliżu nie ma żadnego Skrzynna, jest natomiast Stronno (ziemia chełmińska) i więcej miejscowości kończących się na -no

Na północ od Wielunia jest Skrzynno
W powiecie opoczyńskim jest Skrzyńsko (dawniej Stare Skrzynno). Ta miejscowość i pobliskie Skrzynno są związane z Duninami (a także z Szydłowskimi)

Topolno - dawniej nosiło nazwę Tobolno
4.07.2009 18:14
Niestety nie wiem,jak mam szukać nie znając daty urodzenia, ani śmierci. Kilka lat temu siostra mojego ojca przeszukiwała parafie w Łodzi w celu odnalezienia aktów zgonu dzieci Aleksandry Topolnickiej. Tam były tylko imiona rodziców i miejsce urodzenia. Nie wiem które to Skrzynno, bo żadne nie leży blisko Łodzi. Ciekawa jestem, czy jest możliwe, aby moja prababcia nie była spokrewniona z Topolnickimi ze strony internetowej. Jeżeli jest spokrewniona to być może ktoś natrafi na jakiś ślad. Ciotka ma problemy z pamięcią (przeszło 80 lat) i raczej nie pomoże.
9.07.2009 00:01
Skoro żadne Skrzynno nie leży blisko Łodzi to raczej sugeruje to przemieszczenie się - a skoro tak, to mogło byś to przemieszczenie się z Kresów równie dobrze - musiało być i tak przez granicę skoro jest cyrylicą. Więc jest trochę prawdopodobne że jest to rodzina Topolnickich h. Sas z terenów Galicji.
13.09.2009 19:49
Udało mi się dotrzeć do aktów zgonu pradziadków. Prababcia Aleksandra Elznerowicz zd.Topolnicka była córką Władysława Topolnickiego i Konstancji Łapińskiej. Żyła lat 71, urodziła się w Lututowie, zmarła 21.06.1936r.w Łodzi. Jej mąż Stanisław Elznerowicz był synem Franciszka i Benigny Zawadzkiej. Zmarł 22.03.1939r w wieku 76 lat w Łodzi. Czy teraz moich przodków można jakoś powiązać z danymi osób z rodziny Topolnickich na stronie internetowej? Przeglądając nie potrafiłam nic znaleźć, ale mogłam przeoczyć. Jest tam co najmniej kilkaset osób.
13.09.2009 20:19
Na stronie Topolnickich jest już dokładnie 932 osoby.
Niestety ja też nie widzę żadnego Władysława który by pasował. Musiał urodzić się ok. 1860r.
No nic - umieszczę to na stronie i będziemy czekać. W końcu te dane zaczną się składać i łączyć.
13.09.2009 20:38
Oj coś mi się źle policzyło. Władysław urodził się ok. 1835. W takim razie byłby jeden Władysław który by pasował - ten podany w Herbarzu Podolskim, niestety tam jest zbyt mało danych żeby mieć chociaż uzasadnione przypuszczenie. Na razie zbieżne tylko daty.
14.09.2009 19:46
Na podstawie aktu zgonu moja prababcia Aleksandra urodziła się w 1865r w Lututowie. Nigdy nie słyszałam o tej miejscowości. Czy leży ona w okolicach Łodzi, a jak nie to gdzie?
14.09.2009 22:09
w pow. wieluńskim (albo sieradzkim - zależy kiedy)
5.10.2009 15:44
Wysłałam prywatną wiadomość z danymi moich krewnych-potomków Aleksandry Topolnickiej, które można wpisać na stronę internetową. Być może dzięki tym danym odezwie się ktoś z dalszej rodziny.
7.01.2010 22:21
Ktoś się odezwał z MK ?
2.03.2010 17:26
Niestety z tej gałęzi rodziny dawno nikt się nie odzywał. Nie wiem jak mam szukać, ponieważ nie znam miejscowości w których mieszkali przodkowie.
3.03.2010 00:25
W takich wypadkach trzeba podążać śladem dokumentów i archiwów. Akt zgonu, akt ślubu, chrztu, ślubu rodziców, chrztu rodziców - w międzyczasie spisy mieszkańców, potwierdzenia szlachectwa dokumenty sądowe - dało by się......
23.06.2010 14:57
Witam serdecznie.Prowadzę badania genealogiczne rodziny Karbowskich powiązanej z Mazowszem ale jak głosi tradycja wywodzącej się z Wołynia.Jednym z braci pradziadka Waleriana /1884/był Stefan .Stefan mieszkał w Łodzi i podobno był bezdzietny.Ojcem Stefana był Antoni lub Jan Antoni.Stefan miał rodzeństwo Jadwigę Stefanie/niepewne/Waleriana oraz rodzeństwo przyrodnieTomasza/Warszawa dzieci Witek i Marysia/Władysława i Katarzynę.Miejscowości występujące najczęściej to Guzów,Wiskitki,Czersk,Mniszew,Jasieniec.Sompolno,Warszawa.Chętnie dowiem się czegokolwiek na temat Stefana bo jeśli to ten to jego miejsce urodzenia może potwierdzić posiadane informacje/w księgach parafi Wiskitki i w AP w Grodzisku są zapisy dotyczące Karbowskich do około 1750 roku/Prosze o wszelkie informacje.Mam nadzieje że uda się ruszyć.Pozdrawiam .
16.11.2010 19:11
Oj coś mi się źle policzyło. Władysław urodził się ok. 1835. W takim razie byłby jeden Władysław który by pasował - ten podany w Herbarzu Podolskim, niestety tam jest zbyt mało danych żeby mieć chociaż uzasadnione przypuszczenie. Na razie zbieżne tylko daty.


Dowiedziałam się, że moi najbliżsi krewni z rodziny Topolnickich mieli majątki pod Kaliszem. Czy ten Władysław znaleziony w drzewie urodził się lub zmarł w tych okolicach? Wiem też, że krewni w XIX wieku z tej rodziny jak również z innych gałęzi powiązanych z Topolnickimi przemieszczali się wzdłuż linii kolejowej na trasie Poznań-Łódź.
Strona z 2 Następna >