Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Stec (Steccy?)

24.01.2014 23:23
Witam serdecznie,
Jestem prawnuczką Adama Steckiego, syna Jana, wnuka Wawrzyńca.
Wysłałam formularz z uzupełnieniem danych w drzewie Steckich.
Wydaje mi się,, że moi Steccy mogą nie być spokrewnieni z "herbowymi" Steckimi. Ich nazwisko w większości metryk brzmi STEC, a dopiero w aktach zgonu wszyscy są Steccy.
Jan i Tekla z Białoskórskich byli dość niezamożni - byli kucharzami we dworze w Ługowie, a dzieci z mozołem dochodziły do lepszego losu.
Tym niemniej cieszę się, znalazłam potomków Steckich i byc może będziemy mogli podzielić sie zdobyczami genealogicznymi.
Pozdrawiam
Małgorzata

Odpowiedzi (6)

25.01.2014 14:45
Zostały te dane już wstawione na stronę. Z tego co wiem Steckich było sporo i często dochodził do różnych nieprawidłowości w zapisie i mieszania rodzin. Była duża grupa na Wołyniu rodzin o nazwisku Stocki - czasem zapisywani jako Stec, lub Stecki. Steców też sporo na całym południu i na Białorusi. Z drugiej strony nie spotkałem jeszcze Białoskórskich - nie szlachtę.
25.01.2014 15:42
O Białoskórskich na razie niewiele wiem, mam tylko akt urodzenia Tekli z 1821 i jej starszego rodzeństwa i w tych aktach ich ojciec Karol Białoskórski określany jest jako "sławetny" i jest kuśnierzem w Bełżycach, więc chyba szlachtą nie byli, bo nawet zubożali nie trudnili by się kuśnierstwem.
26.01.2014 11:49
1838
Tu jest strona z indeksu księgi w Bełżycach Tekli i Jana Steca - w 1838 był ślub.
26.01.2014 12:06
Z aktu wynika że Jan był synem Wawrzyńca Steca (25 lat) i Barbary zamieszkałych w Chmielniku a Tekla córką Karola i Tekli (już nieżyjących)
26.01.2014 16:34
Tak, mam metrykę ich ślubu oraz metrykę urodzenia Tekli. Nie mam na razie metryki urodzenia Jana, a szkoda.
28.01.2014 17:33
No to trzeba szukać w Chmielniku

(Podzieliłem wątek bo to tematyka dotycząca rodziny Stec)