16967. Berezwecz - lista zamordowanych

Listy zawierające wiele nazwisk, odnoszące się do wydarzeń, pozycji, funkcji, wojsk itp.
UWAGA: Listy osób pochowanych na cmentarzu, albo listy mieszkańców umieszczać w dziale Miejsca. W tym dziale tylko listy osób, niezwiązane z konkretnym miejscem.

Berezwecz - lista zamordowanych

Postprzez jwk45 » 04.04.2012

W związku z tym, że mój Dziadek został zamordowany przez sowietów w Berezweczu, interesowałam się tym "kresowym więzieniem".
Lista pomordowanych w Berezweczu jest na stronie Biblioteki Cyfrowej Ośrodka ""Karta", ale nie mogłam jej "otworzyć".

Po wielu poszukiwaniach, otrzymałam interesujące mnie informacje od Pani Адi Райчонак ( tekst jest niefachowo przetłumaczony przeze mnie z języka białoruskiego).
Oto one:

BEREZWECZ - DROGA ŚMIERCI

"Wspomnijmy o nich z imienia i nazwiska
Smutek swój wycofajmy
Ważne jest, żeby nie byli martwi
Oni powinni być żywi"

Polski tygodnik "Rocznik parafii św. Krzyża" z lat 1991—92 ? 1992-93 podsumował wyniki 5-letnich poszukiwań archiwów Berezwecza ("Białoruskiego Katynia").
Poinformowano, że 13 kwietnia 1991 roku odbyła się uroczysta msza w Berezweczu za niewinnie zamęczonych rodaków.
Później oddano cześć ofiarom NKWD we wsi Mikałajewo koło Ułły.
Na terenie Kresów Wschodnich okupowanych przez ZSRR, w 1939, roku było zorganizowanych około 200 więzień, które stały się miejscem zbrodni przeciwko ludności.
Fakty te 50 lat objęte są wstydliwym milczeniem władz radzieckich.
Dopiero w ostatnich latach zostały rozpoznane.

Jednym z takich miejsc było więzienie w Berezweczu.
Nie da się opisać okrucieństwa funkcjonariuszy NKWD.
Ludzie, którzy cudem przeżyli, na samą wzmiankę o Berezweczu wpadają w przerażenie.
Tam zamęczono około 1000 ludzi.

W związku z rozpoczęciem wojny niemiecko-sowieckiej, pilnie ewakuowano więzienie. Nie było czasu, by pozacierać ślady zbrodni.
Zwłoki obwiązane drutem kolczastym, pospiesznie zostały zakopane na dziedzińcu lub wrzucone do studni klasztornej.
Żywych ludzi zamurowywano w celach.
Tych, których nie zabito, popędzono w kierunku Witebska.
Dwa lub trzy dni szli bez wody i jedzenia przez Głębokie, Kawali, Golubice, Uszaczy, Saroczyn, Balbinowo, Kapuścino.
Ich droga była usłana trupami tych, którzy nie nadążali za, szybko idącą, kolumną. Byli oni rozstrzeliwani lub zabijani bagnetami.
26 lub 27 czerwca w Taklinowie koło Ułły, nad konwojem pojawiły się niemieckie samoloty i zaczęło się bombardowanie.
NKWD-ziści wpadli w panikę. Zaczęli strzelać do rozbiegających się więźniów.
Tylko kilku z więźniów udało się uciec do lasu.
Kilka tysięcy naszych Rodaków z Szarkowszczyzny, Brasławia, Dzisny i okolic tutaj właśnie zginęło.
Byli wśród nich nauczyciele, lekarze, księża, mnisi, oficerowie, muzycy, artyści, inżynierowie, rolnicy i robotnicy.
Kołchoźnikom kazano zabrać zabitych do najbliższego lasu, gdzie były ogromne długie rowy po okopcowanych ziemniakach.
Zwłoki ułożono tam i przykryto ziemią.
Niektórzy z tych, którzy zginęli, mieli przy sobie medaliki, krzyżyki, zdjęcia swoich bliskich.
Rodziny nie znały nawet miejsca Ich pochówku.
Teraz nadszedł czas prawdy o tej tragedii. Tego domaga się polska opinia publiczna.
Umarłym należy się uhonorowanie a okoliczności Ich śmierci musza być wyjaśnione.
Do uhonorowanych ofiar Katynia, Ostaszkowa, Starobielska dołączą ci z Berezwecza i Mikołajewa koło Ułły.

Poniżej znajdują się nazwiska ponad 250 ofiar już zidentyfikowanych.
  1. Alchimowicz Edmund - dyrektor szkoły w Plissie
  2. Ananicz Adam
  3. Atroszka Józaf - robotnik z Brasławia
  4. Auksztol Józaf
  5. Bołda Antoni, syn Wojciecha i Katarzyny, urodzony w 1882 roku; kupiec, właściciel hotelu w Brasławiu, Berezweczu i Wilejce
  6. Bardanjonek Paweł syn Wasila wieś Pialiki
  7. Bant Jankel - sklepikarz z Brasławia
  8. Barejka Wiesław urodzony w 1913 roku; rolnik z Dzierkowszczyzny (Rejon głębocki)
  9. Barejka Kanstancin urodzony w 1911 roku; rolnik z Dzierkowszczyzny
  10. Bejnarowicz Józef rolnik ze wsi Dworzec
  11. Barojka Ałjaksandr matematyk z Postaw
  12. Bartkiewicz Leonard syn Piotra, urodzony w 1918 r, rolnik z folwarku Szertyja w gminie plisskiej
  13. Borysowicz albo Borysewicz - przedsiębiorca z Czarniewicz
  14. Bielicki - właściciel restauracji w Postawach
  15. Braun Antoni - rolnik z Prudnikowa (Plissa)
  16. Braun Marcin - urodzony w 1910 r, żonaty, z Prudnikowa (gmina plisska)
  17. Braun Stefan - urodzony w 1915 r, syn Jana, żonaty, z Prudnikowa (gmina plisska)
  18. Brynek Ludwik - syn Wilhelma i Marii z Wasilewskich, urodzony w 1877 r, zamieszkały w folwarku Liubjeis (gmina swięciańska)
  19. Bujka - sierżant
  20. Bułka - żołnierz
  21. Burłuk Leopold - syn Andrzeja i Zofii, urodzony w 1910 r, z Brasławia - skazany na 8 lat
  22. Buczyński Marian - 45 lat, lekarz z Lidy, aresztowany z rodziną
  23. Buczel Bronisław - urodzony w 901 r, robotnik w Postawch
  24. Wonsowicz - inżynier z Postaw
  25. Wiszniejski - 40 lat, dyrektor szkoły w Dziśnie
  26. Wojciechowski (Wojciechojski) - właściciel samochodu z Postaw
  27. Wojtkewicz Franciszek
  28. Wolski Kazimir - nauczyciel z Brasławia
  29. Gardziejonek - z Polalejek - uciekł w czasie rozstrzeliwania
  30. Wesna Antoni - leśnik z Podolszczyzny (gmina Hermanowicze)
  31. Garanin Adam - lat 18; folwark Józefowo (gmina Parafianowo)
  32. Garanin Franciszek - folwark Józefowo (gmina Parafianowo)
  33. Garanin Józef - folwark Józefowo (gmina Parafianowo)
  34. Garianin Pius - folwark Józefowo (gmina Parafianowo)
  35. Gruszcza (Gruba?) - kobieta z małą córką
  36. Gruszcza (Gruby?) - lekarz, więzień z Dzisny i Berezwecza
  37. Gagel Stanisław - syn Piotra i Anny, urodzony w 1906 r, technik melioracji z Brasławia
  38. Gegel Mikołaj - rolnik z Sieljazniowa
  39. Gembicki - rozpoznany wśróód zamordowanych w Berezweczu
  40. Głazki Michał - 21 lat, zamieszkały w Łotysze (gmina łużkańska)
  41. Gewis - lekarz
  42. Goakowicz - naczelnik Wydziału Drogowego, aresztowany w 1940 r
  43. Grudziński Stanisaw - urodzony w 1898 roku, syn Ludwika, zamieszkały w Kawalewszczyźnie (gmina głębocka, aresztowany w 1939 roku
  44. Grudziński - mąż nauczycielki
  45. Gryszkiewicz Jerzy - urodzony w 1903 r, zamieszkały we wsi Stażyna (gmina Plissa)
  46. Dalecki Jan - urodzony w 1908 r, nauczyciel
  47. Dobaczewska (Dobaczejska) Hanna - córka pułkownika, studentka
  48. Damańska Irena - żona kapitana
  49. Daraszczonek Mikoaj Ljawonawicz - zamieszkały w Sasnojcach - w czasie rozstrzeliwania, ranny, wpadł do rowu. Wyjechał do USA
  50. Dewurejska (Dejureska) - mistrz drogowy
  51. Dobasz - dyrektor gimnazjum w Brasławiu
  52. Dojbar lub Dojbert Bronisław - z miasta Gorki
  53. Dojbar lub Dojbert Adolf - z miasta Gorki
  54. Dubaszynski Jakub - zamieszkały w Garbuny, wywieziony w 1941 roku
  55. Dubaszynska Klaudia - zamieszkała w Garbuny, wywieziona w 1941 roku
  56. Duliniec - oficer
  57. Jermakowicz Jan
  58. Jerafjejaj Siemion - kupiec z Postaw, aresztowany 22.06.1941 r
  59. Jerafjejaj Julian - kupiec z Postaw, aresztowany 22.06.1941 r
  60. Żantuan Władek
  61. Żarkiewicz Antoni - robotnik z Brasławia
  62. Żarkiwicz (albo Żarniewicz) Edward - student Uniwersytetu Wileńskiego, aresztowany w Brasławiu
  63. Żal Wincenty - urodzony w 1901 r, zamieszkały w Głębokim
  64. Żylinski Michał - policjant z Postaw
  65. Zawadzki Władysław
  66. Zawadzki Kazimir - syn Henryka, komornik
  67. Zagórski - szeregowiec
  68. Zdanowicz - mierniczy z Brasławia
  69. Zwałakowski (Zawałakojski) Władysław - inżynier
  70. Ignatowicz Adam - zamieszkały w Głębokim
  71. Izberscki Albin - adwokat z Postaw, aresztowany 22.06.1941 r
  72. Kaliński Ignacy - urodzony w 1905 r, żonaty, rolnik z folwarku Szarstni (gmina plisska), aresztowany w 1940 r
  73. Karbowniczak Jan - urodzony w 1895 r, syn Stanisława i Marianny, nauczyciel, gmina dryświacka
  74. Karczeski Jan - urodzony w 1916 r, syn Juliana, nie żonaty, zamieszkały w folwarku Żuraw (gmina plissa), aresztowany w 1940 r
  75. Karczewski Karol - urodzony w 1916 r, syn Zygfryda i Anieli, nie żonaty, rolnik w folwarku Kuczyńszczyzna (gmina Plissa), aresztowany w 1940 r
  76. Karczewski Stanisław - urodzony w 1900 r, syn Juliana, nie żonaty, zamieszkały w folwarku Żuraw (gmina plissa), aresztowany w 1940 r
  77. Kaczan - oficer
  78. Kotowicz (Katowicz) Wasil Łukicz - zamieszkały w Kajszelewo, kapral
  79. Korkocki (Karkocki) Franciszek - stary
  80. Korkocki (Karkocki) Mieczysław - rolnik w Kupiele
  81. Korowaj (Karawaj) Mieczyslaw - syn Feliksa i Ałajzy z Brublejskich, urodzony w 1889 r, zamieszkały w Masalszczyzna (powiat brasławski), masażysta
  82. Klimowicz Henryk - notariusz z Brasławia
  83. Kapcinski Zdzisław, Karol - urodzony w 1903 r, syn Franciszka i Hanny, dyrektor szkoły podstawowej w Głębokim
  84. Kozłowski Józef - kadet, zamieszkały w powiecie dzisieńskim, aresztowany w 1939 r
  85. Kwapinski Liawon - aresztowany w 1939 r w Głębokim
  86. Królikowski - zamieszkały w Głębokim
  87. Kremis Paweł - sołtys - ZAMUROWANY ŻYWCEM W BEREZWECZU
  88. Kotlicki Mieczysław - ukończył Uniwersytet Wileński
  89. Kudzin Mieczysław - rolnik z Paszuki
  90. Kulwanowski Aleksander - sklepikarz w Gałubiczach
  91. Kuncewicz Ignat Osipowicz - urodzony w 1902 r, zamieszkały w Śniegach
  92. Kurjanowicz Jan - urodzony w 1907 r, zamieszkały w Sołone, aresztowany w 1939 r
  93. Kucharski - burmistrz w Dziśnie
  94. Łopacki Józef - zamieszkały w Szyłki (gmina Hermanowicze), aresztowany w 1940 r
  95. Łastajka Jan - zamieszkały w Szyłki (gmina Hermanowicze), aresztowany w 1940 r
  96. Łasocki - sierżant (Szarkowszczyzna?)
  97. Litojczyk Siergiej - elektryk z Brasławia
  98. Lichajski Kazimierz - syn Bogumiła i Marii, kierownik szkoły podstawowej w Jodach, potem mieszkaniec Miłki
  99. Luba - Żydówka
  100. Łatyszonek Josif Jawonowicz - urodzony w 1893 r, zamieszkały w Dubawoje
  101. Makowiecka - matka, zamieszkała w Śmiejna
  102. Makowiecka Krystyna - córka, zamieszkała w Śmiejna
  103. Malej Jan
  104. Malej Paweł
  105. Malej Zygfryd - znosił dzielnie wszystkie tortury w Berezweczu
  106. Marczewski - inspektor szkolny z Brasławia
  107. Matoszka Michał
  108. Mazur Franciszek - urodzony w 1896 r, policjant, osadnik, zamieszkały w Miłaszowa
  109. Milewicz Mikołaj - urodzony w 1912 r, syn Nikodema i Katarzyny z Pasiukiewiczów, skończył Technikum Geodezyjne w Wilnie, umarł w Berezweczu w trakcie sledztwa
  110. Miechowicz Jan - syn Jana i Anieli, urodzony w 1910 r, zamieszkały w lchowiki (powiat dzisieński)
  111. Michałowski Władzimir - uczeń gimnazjum
  112. Michałowski Edmund - syn Władysława i Marii z Cybulskich, zamieszkały w folwarku Zacisze koło Głębokiego, lat 20, kawalerzysta w Postawch
  113. Michajłaj Mikoła - sowiecki letnik
  114. Milczonak - oficer
  115. Montygierd - Łajba Jerzy - syn Eugeniusza i Wincenty z Dwajakowskich, urodzony w 1917 r, chorąży
  116. Moroz - lekarz z Postaw, aresztowany 22.06.1941 r
  117. Maroz Wiktor - teolog, zamieszkały w Dembojka koło Drui, aresztowany 20.06.1941 r
  118. Muraszoj Jałgień - gospodarz majatku Kuryłowicze (gmina Jasna), zakończył życie samobójstwem w Berezweczu
  119. Niedźwiedzki (Mjadzwiedzki) Kuźma Adamowicz - urodzony w 1899 r, zamieszkały w Szarkawszczyźnie, aresztowany 20.06.1941 r
  120. Niedźwiedzki (Mjadzwiedzki)i Dymitry Adamowicz - urodzony w 1903 r, aresztowany 20.06.1941 r
  121. Niedźwiedzki (Mjadzwiedzki) Liawon Adamowicz - urodzony w 1905 r, aresztowany 20.06.1941 r
  122. Niewiarowicz Ljawon - urodzony w 1883 r, kierownik eksperymentalnego instytutu lnu w Berrezweczu
  123. Noska - zamieszkały w Szarkowszczyźnie, sierżant
  124. Ogonowski - geodeta z Postaw
  125. Okulicz - prokurator z Postaw
  126. Okoszka - rolnik z Postaw
  127. Ołachowicz Anzelm - syn Józefa i Tekli, kawaler, urodzony w 1905 r, rolnik w folwarku Czerstne (gmina plisska)
  128. Owczarski Tomasz - nauczyciel z Brasławia
  129. Pałuszka Stanisław - urodzony w 1899 r, nauczyciel gimnazjum w Dziśnie, URATOWAŁ SIĘ Z MASAKRY W MIKOŁAJEWIE
  130. Pajluć Aleksander - urodzony w 1894 r, syn Leopolda, zamieszkały w Mołodecznie
  131. Petrykowska - dyrektor szkoły w Berezweczu
  132. Pechajski Alojzy - syn Piotra, urodzony w 1918 r
  133. Płatnik - sierżant
  134. Pławninski Bronisław - rolnik z Boguszewicz
  135. Pażecki - służący w domu hrabiego Przezdzjeckiego w Postawach
  136. Prońka - staruszek
  137. Pracewicz (?) Bogdan (?) - emeryt
  138. Puciata - burmistrz Dzisny
  139. Puchalski - służący z Plissy
  140. Pupin Stanisław - syn Piotra i Elzbiety z Haruszewiczów, urodzony w 1915 r, zamieszkały w gminie Leonpol, aresztowany 22.06.1941
  141. Puszka Stnisław - rolnik z majatku Listowatka, gmina przebrodzka
  142. Piaczonka Jakau Aleksandrowicz - urodzony w 1896 r, zamieszkały w Baguta (gmina Szarkowszczyzna)
  143. Ptasznik - zamieszkałły w Szarkowszczyźnie, handlowiec, UCIEKŁ Z MASAKRY W MIKOŁAJEWIE
  144. Pietkiewicz (Piatkiewicz) Iłła Napoleonowicz - urodzony w 1886 r w Świły (powiat dzisieński)
  145. Rajewicz Ryszard - syn Franciszka i Adeli z Rutkowskich, urodzony w 1872 w Nowy Jawor (gmina miorska), rolnik, brak palca i reki)
  146. Raksimowicz Leonard - syn Romualda i Jadwigi z Pietkiewiczów, urodzony w 1902 r, mierniczy w Dziśnie
  147. Romanowski Piotr
  148. Ralko Piotr - syn Antona i Małgorzaty z Majorajskich, urodzony w 1889 r w Sornawa Góra, aresztowany 24.04.1941 r
  149. Ramanas - stary adwokat z Brasławia
  150. Rubaszka Mikoła - urodzony w 1909 r, mieszkał w Hermanowiczach
  151. Rudnicki Jan - urodzony w 1900 r, dyrektor szkoły w Szarkowszczyźnie, aresztowany 07.04.1940 r
  152. Rudomina - Dusiacki Franciszek - urodzony w 1895 r, syn Konstantyna i Marii, rolnik z Jakuzewa (powiat dzisieński)
  153. Rudomina - Dusiacka Maryja - urodzona w 1875 r, matka Franciszka
  154. Rudomina - Dusiacki Wacław - urodzony w 1892 roku, syn Konstantyna i Marii, architekt i rolnik z Sroki
  155. Rudomina - Dusiacki Witold - urodzony w 1892, aresztowany w grudniu 1940 r
  156. Rułka Franciszek - urodzony w 1897 r, syn Pawła, pracownik z Brasławia
  157. Sinski Antoni
  158. Rutkiewicz Mieczysław - urodzony w 1890 r w Głębokim, aresztowany 22.06.1941 r
  159. Rybczynski
  160. Rymbid - Mickiewicz Ryszard- urodzony w 1902 r, nauczyciel
  161. Rychter Konrad - syn Marii z Świętochowskich, inżynier
  162. Sadowski (Sadojski) Mitrafan - urodzony 04.06.1904 r w Lipocina (gmina dzisieńska)
  163. Salmonowicz Józef - syn Zygmunta i Konstancji z Gromadzkich, urodzony w 1879 r w Podzisnie (gmina widzka), pracował w gospodarstwie rolnym, ukończył studia w Akademii Rolniczej
  164. Salmonowicz Liawon - syn Józefa i Hanny, urodzony w 1906 r w Podziśnie, ukończył Politechnikę Lwowską, inzynier - lesnik
  165. Sienkiewicz - rolnik z Gorki
  166. Sierpuć Piotr
  167. Soroka (Saroka) - rolnik z Postaw
  168. Satatowicz Bolesław - księgowy u hrabiego Prszesdzeckiego w Postawach, aresztowany 22.06.1941 r
  169. Sangajło - pracownik Kasy Oszczednosciowej w Postawach, aresztowany 22.06.1941 r
  170. Sieńkowski Stanisław - urodzony w 1897 r, z Petersburga, inzynier w Głębokim
  171. Skinder Władysław - urodzony w 1896 r, oficer ze Staniszczy (powiat postawski)
  172. Skuriat Adolf
  173. Śkibski Jan - lat 35, z Głębokiego
  174. Śkibło Piotr - rolnik z Zamoszsza (gmina jodzka), urodzony w 1914 r, aresztowany 20.04.1941 r
  175. Śledziewski Franciszek - rolnik z Gorki
  176. Śledzinski
  177. Sławecki Stanisław - urodzony w 1920 r, uczeń
  178. Spaltabaka Stanisław - urodzony w 1903 r, Naczelnik Poczty w Plissie, aresztowany 22.06.1941 r
  179. Stankiewicz Bazyl - urodzony w 1911 r, policjant w Gałubiczach, aresztowany 22.06.1941 r
  180. Stankiewicz - właściciel folwarku Borek koło Berezwecza
  181. Staszkiewicz Cimafiej - ZAMUROWANY ŻYWCEM W CELI WIĘZIENIA W BEREZWECZU
  182. Surwiła - matematyk z Postaw, aresztowany 22.06.1941
  183. Swarowski Władysław - dyrektor szkoły w Głubiczach, aresztowany 22.06.1941 r
  184. Syrewicz Justyn - członek Stowarzyszenia Mlodzieży Katolickiej w Dziśnie. Gdy przebywał w więzieniu w Berezweczu, wyskoczył z 3 pierta i został kaleką. Zesłany do lagru koło Uchtoj i Workuty. Przeżył
  185. Suchowierski Edward - syn Antona, urodzony w 1895 r, zonaty, mieszkał w Gustaty (gmina jodzka), rolnik, aresztowany 24.06.1941 r
  186. Tkacz Piotr - krawiec w Garnastai
  187. Tytus - 32 lata, pomocnik ojca w Łastowiczach
  188. Takuszewicz Tymofiej Piotrowicz - nauczyciel szkoły w Szarkowszczyźnie, aresztowany 13.07.1940 jako " społecznie niebezpieczny element" na 5 lat łagru. Przedostał się do Armii Andersa w 1941 r
  189. Tomaszewski Wladysław Władysławowicz - urodzony w 1875 r w Zapuszczanach (gmina Szarkowszczyzna). Pracował w swoim gospodarstwie rolnym, aresztowany 18.11.1940 r
  190. Tomaszewski Gustaw Władysławowicz - urodzony w 1876 r w Zapuszczanach, mieszkał w Maskaluki. Aresztowany 18.11.1940 r
  191. Trumpel Edmund Rygorawicz - urodzony w 1896 r w Jodach, rolnik, trójka dzieci została zesłana do łagru
  192. Turczyńska Elena Stanislawowna - urodzona w 1887 r w Kazłowszczynie (gmina Hermanowicze), za antysowiecka działalność, zesłana do Tomłag
  193. Fronek Franciszek - 30 lat, inwalida, na wózku inwalidzkim
  194. Finkelman - handlarz
  195. Frąckiewicz (Franckiewicz) Iwan Adolfowicz - urodzony w 1889 r, Litwin, wykształcenie średnie, mieszczanin z Szarkowszczyzny, skazany 07.09.1940 r, wywieziony do łagru
  196. Furs Ignat Ignatowicz - urodzony w 1916 r w Żerstbjanka, Biaorusin, rolnik, wykształcenie podstawowe, aresztowany za nielegalne przekroczenie granicy
  197. Hadasewicz - rolnik z Plissy
  198. Harmac - sołtys z Brasławia
  199. Hasiniewicz Roman - urodzony w 1919 r
  200. Celiak Aleksander - technik budowlany z Postaw, aresztowany 22.06.1941 r
  201. Celiak Władysław - muzyk z Postaw, aresztowany 22.06.1941 r
  202. Cybulska Wanda - nauczycielka z Disny, aresztowana 22.06.1941 r
  203. Ciareńcej Nikifor Fionowicz - urodzony w 1918 r w Waronce, rolnik aresztowany 01.02.1941 r, skazany na 8 lat łagrów (Narylsk)
  204. Citowicz Iwan Rygorawicz - urodzony w 1889 r w Postawach, Białorusin, mieszkał w Marjanowie, skazany 23.07.1940 na 8 lat łagrów (Narylsk). Zwolniony 14.11.1941 r jako polski obywatel
  205. Szyryn Zbigniew - właściciel majątku Padolszczyzna (gmina Hermanowicze), aresztowany w 1940 r
  206. Szyran Usewald Stanisławowicz - lekarz - chirurg, mieszkał w Łużkach
  207. Szczybuła Marian - artysta, ukończył Akademię w Krakowie, mieszkał w Paryżu, zaginął na trasie Tabolsk - Barnauł
  208. Sztok Paweł - szeregowiec
  209. Szyszka - oficer
  210. Szatybałka Piotr Uścinowicz - urodzony w 1914 r w Suteckaja
  211. (Antonowa) - Białorusin, rolnik, aresztowany 21.11.1940 r, skazany 17.08.1941 r na łagry
  212. Szpec Jadwiga - urodzona w 1926 r w Kornicy, w 1841 r wywieziona na Sybir
  213. Czszemacki - nauczyciel szkoły w Pelikanach, później szkoy w Górce
  214. Estryn Sara
  215. Jankowski Feliks - folwark Józefowo (gmina parafianowska)
  216. Janowski Bronisław - urodzony w 1909 r, technik budowlany z Głębokiego, aresztowany 04.10.1940 r, skazany na PPL (obóz pracy poprawczej)
  217. Janukowicz Antoni - folwark Józefowo (gmina parafianowska), aresztowany 20.11.1940 r
  218. Janukowicz Franciszek - syn Adama, zamieszkały w Józefowie (gmina parafianowska), aresztowany 20.11.1940 r
  219. Januszkiewicz Piotr - urodzony w 1895 r w Sobolewszczyźnie, aresztowany 09.03.1940 r
  220. Jacewicz - sędzia z Dzisny
  221. Jacewicz Adam Zygmuntowicz - urodzony w 1903 r, sędzia z Postaw, aresztowany w 1940 r, osadzony najpierw w Berezweczu, później w Smoleńsku
  222. Jackiewicz Maria - 21 lat, aresztowana w Postawach 22.06.1941 r
  223. Jackiewicz - siostra Marii, aresztowana 22.06.1941 r
  224. Jacyna Władysław - szeregowiec z Postaw, aresztowany we wrześniu 1939 r
  225. Jakubowicz Wiktor - syn Kazimierza i Franciszki, urodzony w 1914 r w folwarku Nowina (powiat dzisienski)
  226. Jankowski - matka rozpoznała Go wśród topów w Berezweczu
  227. Giryn Norbert - syn Ignacego, mieszkaniec wsi Bartylejka
  228. Kisły Bazyli - urodzony w 1902 r, mieszkaniec zaścianka Zołwica

ZABICI W INNYCH MIEJSCACH:
  1. Kowalczyk Bolesław - syn Stanisława i Stanisławy z Wolfaj, urodzony w 1899, sekretarz w Urzędzie Gminy w Terdynie, zabity przez starszego lejtnanta Komarowa 18.12.1944 w Sokołowie Podlaskim
  2. Kropelnicki - aresztowany we wrześniu 1939 r, rozstrzelany razem z innymi, 20, aresztowanymi
  3. Wudra - rozstrzelany 29.10.1939 r w Strui
  4. Lentkowski Aleksandr - syn Andrzeja, urodzony w 1887 r, aptekarz w Sterdyni, rozstrzelany w 1939 r

NIEZNANE NAZWISKA - BEREZWECZ:
  1. Felczer z Gołubicz, aresztowany 22.06.1941 r
  2. Dyrektor szkoły w Prazarok, aresztowany 22.06.1941 r
  3. Ksiądz z parafii Korzucha koło Berezwecza
  4. Mnich
  5. Nauczycielka z Łodzi, chora
  6. Policjant z Plissy lub Świł, aresztowany 22.06.1941 r
  7. Stara kułaczka (właścicielka duzej ilosci ziemii)

DODATEK DO SPISU PRZYGOTOWANY PRZEZ POLAKÓW
  1. Aliachnowicz Marian syn Wiktora - urodzony w 1904 r w mieście Jody, aresztowany 13.04.1940, skazany na 8 lat łagrów
  2. Atrachimowicz Władysław - zamieszkały w Koralewo
  3. Anoszka Bolesław syn Floriana - urodzony w 1888 r w Piotrowszczyźnie, skazany na 8 lat łagrów
  4. Andrul Antoni syn Stanislaw - urodzony w 1909 r w Rysewicze (gmina jodzka) rolnik, skazany na 8 lat łagru
  5. Ananicz Iwan syn Dominika - urodzony w 1888 r w Żdanach, rolnik, pracował na poczcie w Zamoszach, skazany na 8 lat łagrów
  6. Wieliczka Józef syn Jakuba - urodzony w 1895 r, kierownik sklepu, gospodarstwo rolne w Chwastowa (gmina szarkowszczyzna), 3 dzieci, aresztowany 09.07.1940 r - 8 lat łagrów
  7. Wieckiewicz Józef syn Kazimierza - urodzony w 1887 r, 4 dzieci, mistrz drogowy w Szarkowszczyźnie, aresztowany 21.04.1940 r, Ciemłag
  8. Wilski Józef syn Klemensa - urodzony w 1887 r, rolnik we wsi Dzirżcze, aresztowany 04.09.1940 r - Sybir
  9. Wróblewski Wacław syn Kazimierza - sekretarz w jaźnienskiej parafii, mieszkał w Hermanowiczach, aresztowany 04.08.1940 - łagry
  10. Gryszówka Bronislaw syn Iwana - remontował tory kolejowe, aresztowany 17.05.1940 r Uchtażełdorłag, póxniej zył w Samarkandzie
  11. Danusewicz Donat syn Dymitra - urodzony w 1888 w Biejki (gmina jodzka), rolnik, 5 dzieci, aresztowany 13.07.1940 r
  12. Daszkiewicz Edward syn Władymira - zamieszkały w Łuzki, aresztowany 07.04.1940 r
  13. Jozanis Alfons syn Antoniego - urodzony w 1894 r, agronom w Paszki, aresztowany 08.04.1940 - łłagier
  14. Żantuan Eugeniusz syn Mikołaja - urodzony w 1919 w Tarzanowa, aresztowany 07.04.1940 r - łagry
  15. Zinkiewicz Arkadiusz syn Piotra - urodzony w 1895 r w Wytarki (koło Baronki), rolnik, aresztowany 01.02.1941 - Workuta
  16. Zinkiewicz Wojciech syn Sczepana - urodzony w 1916 r w Dubojce, rolnik, Białorusin, rozstrzelany na drodze śmierci koło Ułły
  17. Kosinski Justyn syn Wiktora - urodzony w 1904 r w Każanki (gmina Szarkowszczyzna), mieszkał w Różanpolu, aresztowany 23.06.1940, wywieziony do Omska, wstąpił do Armii Andersa
  18. Kozieł-Pakłanski Władysław syn Iwana - urodzony w 1866 r w Ajłasy, wykształcenie wyzsze, osądzony 23.11.1940 r, zesłany do Krasnojarskiego Kraju
  19. Kaniuszewski Stanisław syn Kazimierza - urodzony w 1916 r, piekarz z miasta Szarkowszczyzna, aresztowany 18.06.1941 r, zaginął 29.12.1943 r
  20. Kotowicz Iwan syn Iwana - urodzony w 1914 r w Galinajce (gmina Hermanowicze), Bialorusin, rolnik, aresztowany 12.12.1939 r, lagry
  21. Kac Antoni syn Jakuba - urodzony w 1002 r w Szarkowszczyźnie, rolnik, aresztowany 06.04.1940 r - łagier
  22. Kłunduk Albert Karpowicz - urodzony w 1916 r, naczelnik poczty w Jodach, aresztowany 28.02.1940 r - łagier
  23. Kuncewicz Igor Wosipawicz - urodzony w 1902 r w Sniegach, zaginął na drodze smierci kolo Ułły
  24. Łabudź (Łabędź) Michał syn Aleksandra - urodzony w 1895 r w Każany (gmina Szarkowszczyzna), rolnik, aresztowany 09.01.1941 r w Uchcie, wywieziony, 11.09.1941 r, jako obywatel polski z prawem do wyjazdu do miasta Buzułuk
  25. Łabudź (Łabędź) Ignacy syn Aleksandra - urodzony w 1889 r w Siwicka, aresztowany 09.01.1940 r
  26. Ławrynowicz Julian syn Iwana - urodzony w 1888r w Śniegach, rolnik, niepiśmienny, aresztowany 24.11.1940 r - łagier Karłag
  27. Lipski Iwan Wosipowicz - urodzony w 1904 r w Kornicy, aresztowany 15.11.1940 r - łagier Siewwostag, potem Tabolsk
  28. Milczewski August syn Franciszka - urodzony w 1840 r, komendant miasta Jody, aresztowany 11.01.1940 r - łagier Siewwostłag
  29. Pietkiewicz Piotr syn Władymira - urodzony w 1909 r w Paszki, wykształcenie średnie, brygadzista drogowy, aresztowany 08.04.1940 r - łagier
  30. Pietuchow Merkury syn Samsona - urodzony w 1896 r w Połowie, aresztowany 20.07.1940 r - łagier, wypuszczony jako polski obywatel 27.07.1941 r
  31. Filipionek Józef Wikiencewicz - urodzony w 1899 r w Bryciki, Zimniki, aresztowany 21.03.1940 r - 5 lat łagrów
  32. Rajczonek Józef syn Maksima - urodzony w 1895 r w Samionowicze, ojciec lesnika, aresztowany w grudniu 1940 r - wywieziony na Sybir
  33. Rajczonek Mikolaj syn Józefa - urodzony w 1912 r, lesnik w Siemionowiczach, aresztowany z rodzina i wywieziony na zsyłkę w tajgę
  34. Rajczoneek Piotr - urodzony w 1893 r w Siemionowiczach, pracował w leśnictwie, aresztowany w grudniu 1940 r razem z zona i 2 synami, wywieziony w tajgę
  35. Rudakowski Stefan syn Franciszka - urodzony w 1906 r w Łuzki, aresztowany 21.03.1940 r - łagier
  36. Rudź Iwan syn Iwana urodzony w 1896 r w Dubojka Paszki, aresztowany 09.04.1940 r - łagier Swieżełdorłag, zwolniony jako polski obywatel
  37. Ananicz Adam - zaginął w Berezweczu
  38. Bojnarowicz Józef - rolnik

APEL DO POLSKICH WŁADZ I LUDZI DOBREJ WOLI NA ŚWIECIE:
W rocznicę tragedii w Berezweczu żądamy:
1. Wyjaśnienia całej prawdy o Berezweczu i innych miejscach splamionych polską krwią, wyjaśnienia okoliczności tych zbrodni
2. Przyzwoitego pochówku i upamiętnienia miejsc wiecznego spoczynku tak, by rodziny mogły złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach bliskich
3. Od rządu ZSRR żądamy moralnej satysfakcji, pełnego wyjaśnienia, listy z nazwiskami oraz ukarania winnych, nie dla zemsty, ale dla sprawiedliwości
4. Chylimy głowy przed ofiarami mordu w Berezweczu a także innych miejsc podobnych tragedii, żeby nikt nigdy już nie musiał opłakiwać swoich najbliższych

Rodziny zaginionych
Warszawa 13.04.1991 r
Materiał do druku przygotował Włodzimierz Laskowski

Jeśli uważnie przeczyta się listę ludobójstwa bolszewickiego, dojdzie się do wniosku, że została zniszczona najlepsza część ludzi w Ojczyźnie, Jej złoto.
I nikt nie został ukarany za te straszliwą zbrodnię.
Być może niektórzy z morderców wciąż chodzą po ziemi i opowiadają wnukom o swoich "bohaterskich czynach", są zapraszani do szkół na spotkania z młodzieżą.
I "robią wodę z mózgu" ludziom.
Ale będą odpowiadać za swoje czyny, jeśli nie przed ludźmi, to przed Bogiem. On będzie sądził wszystkich.
Po przeczytaniu tego artykułu wielu z Was zrozumie co przynieśli nam "bracia" ze wschodu we wrześniu 1939 roku.
jwk45
Zaawansowany
Zaawansowany
Lokalizacja: Olsztyn
Medale: 2
Wartościowy artykuł (1) Fotograf (1)
Imię i nazwisko: Jolanta Iskra

Odp: Berezwecz - lista zamordowanych

Postprzez jwk45 » 18.04.2016

Mam serdeczną prośbę!
Jeśli ktoś z Państwa Bliskich został zamordowany w Berezweczu lub na "Drodze Śmierci", piszcie o tym.
Dobrze by było dopełnić listę Ofiar.
jwk45
Zaawansowany
Zaawansowany
Lokalizacja: Olsztyn
Medale: 2
Wartościowy artykuł (1) Fotograf (1)
Imię i nazwisko: Jolanta Iskra

Odp: Berezwecz - lista zamordowanych

Postprzez jwk45 » 02.05.2016

Tu można posłuchać o Berezweeczu = http://ro.com.pl/posluchaj/?tab=fav
jwk45
Zaawansowany
Zaawansowany
Lokalizacja: Olsztyn
Medale: 2
Wartościowy artykuł (1) Fotograf (1)
Imię i nazwisko: Jolanta Iskra

Re: Berezwecz - lista zamordowanych

Postprzez Kotowicz » 24.01.2017

Mój dziadek Kotowicz Edward pseudo Franc (1898-1941)był w tym więzieniu, mam białoruskie dokumenty poświadczające o jego pobycie w latach 1939-1941,od tego czasu nie mamy żadnych wiadomości co i jak z dalszymi jego losami.
Kotowicz
Zainteresowany
Zainteresowany


Powrót do Zbiory nazwisk, listy osób