Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Spis rodzin utytuowanych

20.08.2009 17:13
Tematy związane z tytułami arystokratycznymi
* Spis rodzin utytułowanych (wg Almanachu Błękitnego)
* Spis fałszywych tytułów (Konarski)
* Spis rodzin tytułowanych w Galicji

UWAGA - prosimy nie posiłkować się WIkipedią.
Ilość błędów w tym temacie jest tak wielka, że nie sposób tego korygować.


PRZEDMOWA
Niniejszy Spis jest uzupełnieniem ogłoszonej zapowiedzi, o mającym się niebawem ukazać obszernym wyczerpującym "Almanachu Polskich Rodzin Utytułowanych" i jest pierwszą, powojenną a zawierającą wiele jeszcze niedokładności, próbą zestawienia odnośnych nazwisk.
Zamierzeniem tego zestawienia jest objęcie nazwisk w alfabetycznym porządku oraz z podaniem herb6w, tych utytułowanych rodzin polskich, kt6re posiadają polskie obywatelstwo i do polskości się poczuwają, a przedstawiciele których obecnie żyją. * To ostatnie, z powodu rozproszenia i katastrof wywołanych wojną światową, niezawsze dokładnie stwierdzić się dało.
"Spis" obejmuje tylko te rodziny, które nadanie, potwierdzenie, uznanie, stwierdzenie czy zarejestrowanie swego tytułu, (ewentualnie immatrykulację rodziny) - bez względu na pochodzenie tegoż - wykazały znajdującym się w ręku rodziny dyplomem, reskryptem, certyfikatem, orzeczeniem i t. p. bądź to monarszym, bądź też pochodzącym od urzędu, który odnośne uprawnienia, od suwerennej władzy sobie delegowane, posiadał. Nie uwzględnia natomiast całkiem rodzin, nie posiadających formalnego, bezpośrednio lub pośrednio od suwerennej władzy pochodzącego uzasadnienia swego tytułu, chociażby nawet tytuł odnośny oparty był na pochodzeniu dynastycznym, albo uzyskał powszechne towarzyskie uznane drogą długotrwałego, zwyczajowego używania przez rodzinę choćby karmazynową.
"Spis" podzielony jest na trzy części: książęcą, hrabiowską i baronowską.
Nie wykluczamy możliwości, że z jednej strony wymieniliśmy jakąś jedną czy drugą rodzinę w męskim pogłowiu utytułowanej gałęzi wygasłą, jak też z drugiej strony, dla braku informacji, maże pominęliśmy rodzinę formalne uzasadnienie tytułu posiadającą. Błędów takich jest bardzo mało, były one jednak nie do uniknięcia, wobec zupełnego braku u nas oficjalnej rejestracji w danym zakresie; w książkowym wydaniu "Almanachu" błędy te będą mogły być sprostowane, o ile w międzyczasie wiadomości nasze zostaną uzupełnione.

WYDAWNICTWO
Almanach Polskich Rodzin Utytułowanych
"Instytut Heraldyczny"
Warszawa. ul. Dąbrowicka 24

KSIĄŻĘTA

Czartoryski h. Pogoń litewska
Drucki - Lubecki h. Oruck
Gedroic h. Hippocentaurus
Gedyminowicz-Bielski h. Pogoń litewska
Jabłonowski h. Prus III.
Lubomirski h. Szreniawa bez krzyża
Poniatowski h. Ciołek
Puzyna h. Oginiec
Radziwiłł h. Trąby odm.
Sanguszko h. Pogoń litewska
Sapieha h. Lis odm.
Sułkowski h. Sulima
Światopołk - Czetwertyński h. wł.
Światopołk - Mirski h. Białynia odm.
Świdrygiełło - Świderski h. wł.
Woroniecki h. Korybut

HRABIOWIE

Badeni h. Bończa
Baworowski h. Prus II.
Bem de Cosban h. wł.
Bielski h. Jelita
Bniński h. Łodzia
Bobrowski h. Jastrzębiec
Branicki h. Korczak
Breza h. wł.
Brzozowski h. Belina
Cetner h. Przerowa
Chodkiewicz h. wł.
Chołoniewski h. Korczak
Chomętowski h. wł.
Cieszkowski h. Dołęga
Czacki h. Świnka
Czapski h. Leliwa
Czarnecki h. Prus III.
Czosnowski h. Kolumna
Dąmbski (Dąbski) h. Godziemba
Dębicki h. Gryf
Drohojowski h. Korczak
Dunin h. Łabędź
Dunin - Borkowski h. Łabędź
Dzieduszycki h. Sas
Giżycki h. Gozdawa
Gołuchowski h. Leliwa
Grabowski h. Topór
Grabowski-Goetzendorf h. Zbiświcz
Grocholski h. Syrokomla
Grudziński h. Grzymała
Jabłonowski h. Grzymała
Jezierski h. wł.
Jundziłł h. Łabędź
Kalinowski h. Kalinowa
Kaszowski - Iliński h. wł.
Koczorowski h. Rogala
Komorowski h. Korczak
Komorowski - Suffczyński h. wł.
Konarski h. Gryf
Korytowski h. Mora
Kossakowski h. Ślepowron
Koziebrodzki h. Jastrzębiec
Krasicki h. Rogala z mitrą
Krasiński h. Ślepowron
Kurnatowski h. Łodzia
Kwilecki h. Szreniawa
Lanckoroński h. Zadora
Lasocki h. Dołęga
Ledóchowski h. Szaława
Lubieniecki h. Rola
Łącki h. Korzbok
Łoś h. Dąbrowa
Łubieński h. Pomian
Mańkowski h. Zaremba
Miączyński h. Suchekomnaty
Michałowski h. wł.
Mielżyński h. Nowina
Mielżyński-Kurnatowski h. wł. (?)
Milewski h. Korwin
Młodecki h. wł.
Mniszech h. Kończyc
Morstin (Morsztyn) h. Leliwa
Mycieiski h. Oołęga
Olizar h. Chorągwie Kmitów
Orłowski h. Lubicz
Osiecimski-Czapski h. Lubicz. odm.
Ostroróg h. Nałęcz
Ostrowski h. Rawicz
Piniński h. Jastrzębiec
Plater - Broel h. wł.
Plater - Zyberk h. wt
Poniński h. Łodzia
Poniński-Walewski h. wł.
Potocki h. Pilawa
Potulicki h. Grzymała
Potworowski h. Dębno
Pruszyński h. Hawicz
Przeździecki h. Roch IlI,
Pusłowski h. wł.
Raczyński h. Nałęcz
Rey h. Oksza
Romer h. Jelita odm.
Ronikier h. Gryf odm.
Russocki h. Zadora
Rzewuski h. Krzywda
Rzyszczewski -Stadion h. wł.
Rzyszczewski h. Pobóg i Pobóg odm.
Ścibor - Marchocki h. Ostoja
Siemieński h. Dąbrowa
Sierakowski h. Ogończyk
Skarbek h. Abdank
Skarżyński h. Bończa
Skórzewski h. Drogosław
Skórzewski - Ogiński h. wł. (?)
Skrzyński h. Zaremba
Smorczewski h. Rawicz
Sobański h. Junosza
Sokolnicki h. Nowina
Sołtan h. wł.
Stadnicki h. Szreniawa
Starzeński h. Lis
Sumiński h. Leszczyc
Szembek h. wł.
Szeptycki h. wł.
Szołdrski h. Łodzia
Tarło h. Topór
Tarnowski h. Leliwa
Tarnowski-Męciński h. wł. (7)
Tyszkiewicz h. Leli w a
Tyszkiewicz-Łącki h. wł. (7)
Wielhorski h. Kierdeja
Wielogłowski h. Stary koń
Wielopolski h. Starykoń
Wiśniewski h. Prus I.
Wodzicki h. Leliwa
Wolański h. Przyjaciel
Zabiełło h. wł.
Zaleski h. Dołęga
Załuski h. Junosza
Zamoyski h. Jelita
Zborowski h. Jastrzębiec .
Żeleński h. Ciołek
Żółtkowski h. Ogończyk

BARONOWIE

Błażowski h. Sas
Dangel h. wł.
Gostkowski h. Gozdawa
Gubrynowicz de Mengen h. wł.
Heydel h. wł.
Horoch h. Trzy Pióra
Konopka h. Nowina
Larisch (Larysz) h. wł.
Lewartowski h. Lewart
Lipowski h. Ciołek
Manteuffel h. wł.
de Puget (Puszet) h. wł.
Reisky h. wł.
Ropp h. wł.
Skarżyński h. Bończa odm.
Taube h. wł.

Bibliografia

Instytut Heraldyczny, Spis nazwisk polskich żyjących rodzin utytułowanych, Warszawa 1931
http://www.sbc.org.pl

Komentarze (15)

19.02.2010 23:07
Zauważyłam błąd - w spisie hrabiowskich rodzin "Żółtkowski h.Ogończyk" to w rzeczywistości (powinno być)"Zółtowski h.Ogończyk"
22.02.2010 17:26
Nie z mojej winy ten bląd, zrobił to program czytający.
22.02.2010 18:22
Nie z mojej winy ten bląd, zrobił to program czytający.


No, ja widzę, ze też popełniłam błąd - powinnam napisać "Żółtowski", ale mój laptopek tak mi czasem robi.
Najważniejsze, że teraz jest dobrze
17.08.2010 01:38
Witam,

Brakuje wiele nazwisk na liscie rodzin z tytulem i dokumentami potwierdzajacymi. Temat trudny ale jezeli ktos jest zainteresowany tym tematem moge podac kilka przykladow.

Pozdrawiam,
CD
2.09.2010 12:35
a owszem proszę bardzo
przy czym proszę pamiętać że jest lista rodzin utytułowanych żyjących współcześnie
warto też się zapoznać czy przypadkiem nie ma tutaj błędu, nieporozumienia itp.
Znane są na przykład hrabiów tzw kopertowych (jakiś władca błędnie zatytułował list "hrabia XXX" i w rodzinie wzięło się przekonanie że był tytuł choć nie ma na to papieru. Była też przypadki nadawania tytułów przez uzurpatorów do różnych tytułów, lub kupowania tytułów w księstwach samozwańczych itp.
31.01.2012 21:09
Stanisław Sołtan marzałek litewski w swoim liście w którym uwłaszcza swego poddanego wyraźnie wymienia swój tytuł hrabiowski, a sprawa się miała na początku XIX wieku.
Proszę powiedzieć czy mam bić się w pierś i złościć się, czas pokaże.
3.06.2013 01:57
Panie Jerzy - trudno powiedzieć - Stanisław Sołtan podpisał się "hrabia" w 1812 a akt nadania jest z 1814-go. Trzeba to wyjaśnić dlaczego.
12.08.2013 11:02
Potwierdzenie nadania zostało w 1814 r.
11.05.2014 21:51
Sołtanowie są hrabiami kopertowymi. Być może na początku XIX w. Legitymowała się przed Deputacją Wywodowa, którejś guberni, jako hrabiowie, ale nie miało to żadnej wiążącej mocy prawnej i ostatecznie byli wpisani do ksiąg szlacheckich bez tytułu (tylko rodziny figurujące w V księdze szlacheckiej miały prawa do tytułu)
11.05.2014 21:51
Sołtanowie są hrabiami kopertowymi. Być może na początku XIX w. Legitymowała się przed Deputacją Wywodowa, którejś guberni, jako hrabiowie, ale nie miało to żadnej wiążącej mocy prawnej i ostatecznie byli wpisani do ksiąg szlacheckich bez tytułu (tylko rodziny figurujące w V księdze szlacheckiej miały prawa do tytułu)
15.11.2014 00:21
Mam pytanie w takim razie : w dwóch listach tytułów hrabiowskich którym się on należy i nie należy jest podane nazwisko Rzewuski , to ten tytuł w tym wypadku się należy czy też nie bo według mnie to jest sprzeczność - pozdrawiam Rzewuski herbu Krzywda .
15.11.2014 18:58
Nazwisko Tarnowski też jest szlacheckie i nieszlacheckie jednocześnie. Jak to mówili dawniej "nie jednemu psu na imię Burek". Nazwisko nie oznacza że wszyscy danego nazwiska to jedna rodzina. Jedni byli hrabiami inni się pod nich podszywali - i to tyle. Jeśli ktoś chce wiedzieć czy jest hrabią musi poznać swoich przodków i po nitce do kłębka dojść.
15.11.2014 23:34
Podpisałem się wyraźnie herbu Krzywda i mam swój szlachecki wywód rodzinny lecz dalej to nie tłumaczy czy tytuł hrabiowski się należy czy też nie . Rozumiem aluzję ale nadal nie wiem w takim razie czy jeżeli są dwie listy z tym samym nazwiskiem , którym członkom rodziny w takim razie ten tytuł się należy a którym nie ? Zaznaczam też że nie zależy mi żeby się tak tytułować , chodzi mi o wyjaśnienie sprzeczności jak w temacie - Rzewuski herbu Krzywda .
3.08.2018 20:15
A teraz poważniej.
Aleksander Sołtan wybrany przez kniaziów litewskich jak Radziwiłłowie, Sapiehowie i innych na posła do korony musiał być osobą tytularną. Odbył wiele poselstw do tatarów i Rosjan. Zjeździł cały ówczesny świat
chrześcijański nikt przed nim tego nie dokonał, było to pół wieku temu. Archiwum Sołtanów zostało skonfiskowane prze Rosjan i wywiezione do Moskwy. Byłbym bardzie ostrożnym w komentarzach.
No cóż późniejsi potomkowie zbagatelizowali sprawę. Skomentował bym tak że brak jest zapisów historycznych że byli tytularni ale brak jest dowodów że kradli tytuły to było by na tyle.
4.08.2018 14:11
Wiemy że w tamtych czasach społeczeństwo bardzo zhieratyzowane.
Sołtanowie wchodzili w związki kobietami rodów książęcych i kniaziowskich (Herbarz unika tematu).
Nasi przodkowie szczególnie ci pierwsi którzy pracowali dla króla, posłowie, namiestnicy z pewnością byli komesami. Józef metropolita włodyka tytuł mniejszy od kniazia. Osoby prowadzące w herbarzu nie wzięli tych wątków pod uwagę. Gdy herbarz był szlachecki było nieźle ale gdy powstała genealogia polska sytuacja zmieniła się, powiały zimne wiatry i zrobiło się nieprzyjemnie porównał bym do polowania na czrownice. Muszę kończyć wzmaga się bul oczu i takie inne.
Jerzy
PS. nikt z zainteresowanych nie komentuje listu kancelarii cesarskiej do hr. Stanisława Sołtana z roku 1817
[imglewa]http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/albums/userpics/10010/normal_list_soltan_4.jpg