3858. Spis rodzin utytuowanych

Listy zawierające wiele nazwisk, odnoszące się do wydarzeń, pozycji, funkcji, wojsk itp.
UWAGA: Listy osób pochowanych na cmentarzu, albo listy mieszkańców umieszczać w dziale Miejsca. W tym dziale tylko listy osób, niezwiązane z konkretnym miejscem.

Re: Spis rodzin utytuowanych

Postprzez tolencz » 11.05.2014

Sołtanowie są hrabiami kopertowymi. Być może na początku XIX w. Legitymowała się przed Deputacją Wywodowa, którejś guberni, jako hrabiowie, ale nie miało to żadnej wiążącej mocy prawnej i ostatecznie byli wpisani do ksiąg szlacheckich bez tytułu (tylko rodziny figurujące w V księdze szlacheckiej miały prawa do tytułu)
tolencz
Zainteresowany
Zainteresowany

Odp: Spis rodzin utytuowanych

Postprzez mjrzew50 » 15.11.2014

Mam pytanie w takim razie : w dwóch listach tytułów hrabiowskich którym się on należy i nie należy jest podane nazwisko Rzewuski , to ten tytuł w tym wypadku się należy czy też nie bo według mnie to jest sprzeczność - pozdrawiam Rzewuski herbu Krzywda .
mjrzew50
Zainteresowany
Zainteresowany

Re: Spis rodzin utytuowanych

Postprzez Genealogia Polakow » 15.11.2014

Nazwisko Tarnowski też jest szlacheckie i nieszlacheckie jednocześnie. Jak to mówili dawniej "nie jednemu psu na imię Burek". Nazwisko nie oznacza że wszyscy danego nazwiska to jedna rodzina. Jedni byli hrabiami inni się pod nich podszywali - i to tyle. Jeśli ktoś chce wiedzieć czy jest hrabią musi poznać swoich przodków i po nitce do kłębka dojść.
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Odp: Spis rodzin utytuowanych

Postprzez mjrzew50 » 15.11.2014

Podpisałem się wyraźnie herbu Krzywda i mam swój szlachecki wywód rodzinny lecz dalej to nie tłumaczy czy tytuł hrabiowski się należy czy też nie . Rozumiem aluzję ale nadal nie wiem w takim razie czy jeżeli są dwie listy z tym samym nazwiskiem , którym członkom rodziny w takim razie ten tytuł się należy a którym nie ? Zaznaczam też że nie zależy mi żeby się tak tytułować , chodzi mi o wyjaśnienie sprzeczności jak w temacie - Rzewuski herbu Krzywda .
mjrzew50
Zainteresowany
Zainteresowany

Poprzednia strona

Powrót do Zbiory nazwisk, listy osób