4652. Oficerowie Weterani Powst. Narodowego 1863

Listy zawierające wiele nazwisk, odnoszące się do wydarzeń, pozycji, funkcji, wojsk itp.
UWAGA: Listy osób pochowanych na cmentarzu, albo listy mieszkańców umieszczać w dziale Miejsca. W tym dziale tylko listy osób, niezwiązane z konkretnym miejscem.

Re: Oficerowie Weterani Powst. Narodowego 1863

Postprzez jerzy » 29.06.2010

Witam
Widzi Pani jakie jest to miłe, znaleźć ślad swego przodka.
Ja również mam podobne odczucia odnajdując swoich.
Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
Mamy osobny dział zajmujący się poszukiwaniem w archiwach.
viewtopic.php?f=11&t=7283
Moja genealogia.
http://www.genealogia.okiem.pl/soltan.htm
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Postprzez oigtron » 25.07.2010

Serdecznie witam i gorąco dziekuje za wykonana pracę! Znalazłem na liście weteranów swojego pra pra - ppor. Ludwika Gessela. Z przekazów rodzinnych wiem, że został on w okresie miedzywojennym odznaczony, wiem też, że jakiś tytuł prasowy opublikował wówczas jego zdjęcie. Niestety nie dotarłem do tej gazety, a byłaby to jedyna zachowana fotografia "dziada", o którym opowiadam swoim dzieciom. Jeśli możecie wesprzeć mnie w poszukiwaniach z góry ogromnie dziękuję.
oigtron
oigtron
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Postprzez Bogusław » 27.07.2010

W Powstaniu Styczniowym uczestniczył Jakub Jaworowski syn Baltazara ur 1841r. w Kazimierzu Dolnym ,1926r. otrzymał st. oficerski .Uczestniczył W powstaniu w grupie studentów puławskich wraz z Adamem Chmielowskim Św. bratem Albertem.Nigdzie nie mogę znależć miejsca pochówku Jakuba i nie ma też jego na listach powstańćów może być przekręcone nazwisko na[ Jaworski].Napewno był powstańcem jest to udokumentowane tablicą w Farze Kazimierskiej.Praca wspaniała pozdrawiam .Jaworowski Bogusław.
Bogusław
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez Ussarz Polski » 04.08.2010

Konstanty MILLER ZAKLIKA brat Adolfa zwanego Augustem lekarz z zamiłowania. Znany też w Rosji kompozytor. I jak to się mawiało radykał, uczestnik spisku Hilderbrandta, potem emigrant. Tam zetknął się i zaprzyjaźnił z Norwidem i odbył z nim podróż do Ameryki. Został upamiętniony przez tegoż Wielkiego Poetę w Promethidionie, jako Konstanty. Z pięciu braci stryjecznych Roman był członkiem ostatniego Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym. Ksiądz Kazimierz brał udział w obronie Paryża w 1870 roku. Józef był założycielem Towarzystwa Kolonii Wakacyjnych dla młodzieży polskiej we Lwowie. Tadeusz żywo uczestniczył w życiu emigracji polskiej we Francji, przebywał w kołach bliskich Napoleonowi Trzeciemu, zaś najmłodszy Edward, weteran z 1863 roku, zesłaniec, dał początek we Francji rodowi, z którego wyszło wielu intelektualistów i artystów.
Ussarz Polski
Aktywny
Aktywny

Postprzez malesinska » 11.02.2011

Pytanie do Jerzego.
Nie umieścił Pan, bo trudno znać wszystkich, Juliana Jaillard porucznika z oddziału Kononowicza. Razem z Turkettim i Kononowiczem tworzył oddział w Puszczy Kozienickej i prowadził szkolenie bojowe. Znalazłam wzmiankę w książce "Powstanie styczniowe w Puszczy Kozienickiej" Witolda Dąbkowskiego 1974 PWN. Tam też autor podał, że J.Jaillard i intendent Adolf Parviet, przekazani komisji śledczej razem z Ks. Konarskim przez Meller-Zakamelskiego, otrzymali w dniu 12.09.1863 r. wyroki po 10 lat ciężkich robót w twierdzach syberyjskich. Nie wiem jak Parviet ale Julian Jaillard przeżył i zmarł w Warszawie w 23.01.1893 roku.
Może natrafił Pan w międzyczasie na jakieś inne informacje?
malesinska
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Postprzez jerzy » 28.03.2011

Witam w tym forum jest odpowiedz Marcina redaktora, pisze tak cytuję-jest wiele spraw z tym związanych. Do dzisiaj nie wszyscy są znani, polecam przeczytanie całości.
Brak jest całościowych publikacji na ten temat,wszędzie po trochę.
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Postprzez cezbaryka » 19.04.2011

Witam serdecznie

W udostępnionym spisie znalazłem swojego praprapradziadka 1463. Sikorski Karol, ppor. (1845) Brdów.

Czy jest możliwe udostępnienie większej ilości informacji na jego temat - albo gdzie ich szukać ( stopień, odznaczenia )

Pozdrawiam
cezbaryka
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: Oficerowie Weterani Powst. Narodowego 1863

Postprzez Genealogia Polakow » 12.01.2013

Z okazji 150 rocznicy Powstania uruchomiliśmy w Genealogii Polaków największy w Polsce projekt - gigantyczną pracę - bazę wszelkich informacji o Powstańcach Styczniowych.

www.powstanie okiem.pl

Bardzo proszę sprawdzić, czy wszelkie dane są tam już zebrane, natomiast ogromnie nam zależy przede wszystkim na wszelkich informacjach od rodzin, także zdjęciach. Nawet informacje jaki ktoś był, jak się zachowywał są cenne. Zbieramy też osoby które Powstaniu pomagały, sympatyzowały, szyły ubrania, przenosiły meldunki itp.

Tak więc proszą sprawdzić czy dodaliśmy już Państwa informacje a jeśli nie wszystkie to jest tam prosty formularz "dodaj dane".

Podkreślam że bardzo nam zależy też na wszelkich zdjęciach !
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Postprzez AndrzejR » 14.01.2013

Szukam nazwiska Jana Jakubowskiego - powstańca 1863 , pochodził z Osieka Wielkiego k. Brodnicy. Nie ma Go na tej liście, czyżby już nie żył.
Gdzie muszę szukać ? Proszę o pomoc .
Andrzej
AndrzejR
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Postprzez Marcin » 30.01.2013

Cokolwiek wiemy staramy się - wszyscy wpisywać do Listy - ale materiałów jest ogromna ilość a praca społeczna nie jest łatwa - nie ma jak poświęcać wiele godzin czasu. Łatwiej by było ,gdyby znaczna ilość osób chciała wesprzeć taką działalność czynem albo finansowo.
Powstańców będzie przybywać - to obecnie największa baza w Polsce dostępna online - cały czas rośnie.
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Marcin
Administrator
Administrator
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zbiory nazwisk, listy osób