18072. Demontowicz Józef

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Demontowicz Józef

Postprzez wanka » 24.06.2012

Demontowicz Józef Błażej
(ur. 1823, zm. 1876 w Sztokholmie) – działacz powstańczy, delegat Rządu Narodowego na kraje skandynawskie.
W latach 1860-1861 współorganizował kółka socjalistyczne w Kownie, w marcu 1862 został pełnomocnikiem Komitetu Centralnego Narodowego na Prusy Zachodnie (obecne Pomorze). Od września 1862 teren jego działalności powiększył się o Wielkopolskę. W grudniu 1862 odbył podróż do Liege i Berlina aby zakupić broń dla przygotowywanego Powstania Styczniowego.
Broń przesyłano poprzez Gdańsk i Królewiec, transporty były nadzorowane przez Demontowicza. W 1863 nie udała się podróż z Londynu na Żmudź, wówczas Józef Demontowicz postanowił nie powrócić do zajętej przez zaborców ojczyzny. Zatrzymał się w Sztokholmie, gdzie pełnił funkcję delegata Rządu Narodowego na kraje skandynawskie i komisarza tego Rządu w Szwecji. Utrzymywał kontakt z Michałem Bakuninem. Po upadku Powstania Styczniowego osiadł na stale w Sztokholmie, pomagał emigrantom z Polski w sprawach socjalnych

[]wiki
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 4
Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1) Fotograf (1)

Powrót do D____