19180. Tarnawski Leonard

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Tarnawski Leonard

Postprzez wanka » 20.09.2012

Leonard Tarnawski (ur. 21 grudnia 1845 w Krakowcu, zm. 6 września 1930 w Przemyślu)
  - polski adwokat, działacz społeczny, polityk, brat Apolinarego .
  Po ukończeniu szkoły powszechnej rozpoczął naukę w przemyskim gimnazjum. Na wieść o wybuchu Powstania Styczniowego przerwał naukę i przedostał się do Królestwa. Został ranny w pierwszej stoczonej bitwie. Powrócił do Przemyśla kontynuując edukację w I Gimnazjum. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Wydziale Praw Uniwersytetu Lwowskiego. Studia ukończył z tytułem doktora nauk prawniczych. Powrócił do Przemyśla rozpoczynając pracę adwokata u boku doktora Waleriana Waygarta, swojego późniejszego teścia. Od 1878 do 1930 Tarnawski nieprzerwanie prowadził własną kancelarię adwokacką.

  Tarnawski był działaczem społecznym; powołał w Przemyślu Stowarzyszenie Weteranów Powstania 1863 r. Założył Towarzystwo Zaliczkowo-Rolne, które udzielało kredytów rzemieślnikom i drobnym rolnikom. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Rzemieślników „Gwiazda” pełniąc przez pewien czas funkcję jego sekretarza. W 1884 roku stanął na czele nowo powołanego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Za jego prezesury wybudowano gmach Towarzystwa. Kolejną inicjatywą społeczną Tarnawskiego było położenie na Wzgórzu Zamkowym kamienia pamiątkowego w setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Mecenas Tarnawski uczestniczył również w założeniu Towarzystwa Dramatycznego "Fredreum”, będąc w latach 1882 – 1889 jego prezesem. Był jednym z twórców Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a w latach 1909 – 1923 stał na jego czele jako przewodniczący.

  Leonard Tarnawski przez wiele lat był rajcą miejskim. W 1902 roku, został wybrany z listy Narodowej Demokracji posłem miasta Przemyśla do Sejmu Galicyjskiego (w ramach III kurii). W 1908 roku odmówił przyjęcia austriackiego Orderu Żelaznej Korony przez co zamanifestował swój polski patriotyzm.

  W czasie walk o Przemyśl w listopadzie 1918 roku, wszedł w skład Komisji miejskiej, której zadaniem było utrzymanie porządku do chwili rozwiązania spornych kwestii narodowościowych. W Komisji, oprócz Tarnawskiego, strona polska była reprezentowana przez Włodzimierza Błażowskiego, Hermana Liebermana i Feliksa Przyjemskiego. W lutym 1919 roku w wyborach do Sejmu Ustawodawczego zdobył mandat posła. Zasiadał w Komisji Konstytucyjnej i prawniczej współtworząc Konstytucję z 1921 roku.

  Zmarł 6 września 1930 roku w Przemyślu. Pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Głównym[wiki]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 4
Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1) Fotograf (1)

Powrót do T____