7838. Baczyńska Maria Jadwiga (1917-1993)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Baczyńska Maria Jadwiga (1917-1993)

Postprzez Joanna » 13.04.2010

Baczyńska Maria Jadwiga - (ur. 28.07.1917 roku we Lwowie, zm. 1 sierpnia 1993 roku w Bochni) córka Karola Baczyńskiego i jego II żony Władysławy Heydy, siostra Zofii Baczyńskiej oraz przyrodnia siostra Zdzisława Baczyńskiego (zamordowanego w Katyniu) i Stanisława Baczyńskiego.
Ukończyła Konserwatorium Lwowskiego Towarzystwa Muzycznego w klasie fortepianu. Studiowała prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Wybuch wojny przerwał jej studia.
10 kwietnia 1940 roku Maria z matką i siostrą zostały aresztowane w ich lwowskim mieszkaniu na ulicy Ochronek 11a, a następnie wywiezione do Kazachstanu w rejon Siemipałatyńska. W marcu 1942 roku Maria z mamą i siostrą dotarły do Dżalal Abad w Kirgistanie i wstąpiły do Wojska Polskiego. Zostały przydzielone do Kwatery Głównej 5 Dywizji Piechoty.
Joanna
Zainteresowany
Zainteresowany

Powrót do B____