29204. Stadnicka Teresa, zam. Grabianka (1749-1826)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Stadnicka Teresa, zam. Grabianka (1749-1826)

Postprzez Genealogia Polakow » 23.03.2016

Teresa Stadnicka zam. Grabianka Teresa Stadnicka ze Stadnik h. Drużyna, 1749-1826, córka starosty balińskiego Stanisława i Marty Lanckorońskiej, żona Tadeusza Grabianki z Pankracewic h. Leszczyc (1740-1807), starosty liwskiego, mistyka, iluminata, założyciela "sekty awiniońskiej (Król Nowego Izraela).
Teresa wniosła mężowi znaczny majątek na Podolu. Była antagonistką króla, zwalczając jego stronników przy wyborach na sejm w r. 1782 i 1784, ale już w r. 1786 znalazła się w obozie królewskim. Była zwolenniczką Konstytucji 3-ego Maja; łączyła ją znajomość z Kościuszką, który bywał w Sutkowicach i Ostapkowcach, obw. chmielnicki nie dała się zjednać dla 'sekty' awiniońskiej. Zajęta administracją majątków znana była z energii, z jaką broniła ich przed grożącą im ruiną. Dzieciom zostawiła znaczne dobra.
Matka trojga dzieci, córki Anny (zmarła przedwcześnie w rok po zamążpójsciu za starostę Raciborowskiego wspomnienia na podstawia jej pamiętników i listów opisał Antonii Rolle, pisarz i XIX psychiatra), oraz dwóch synów Antoniego i Erazma
[PSB; Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie]
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do S____