8023. Baliński h.Jastrzębiec

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Baliński h.Jastrzębiec

Postprzez jerzy » 19.04.2010

BALIŃSKI h. JASTRZĘBIEC. Senator w rodzinie, Wojciech, kasz¬telan konarsko-sieradzki 1486 r. Dawna małopolska rodzina, wzięła nazwisko od wsi Balina w wojew. krakowskiem, już w XVI stoleciu, jedna jej gałąź przesiedliła się do wojew. sieradzkiego, a druga w XVII wieku do wojew. wileńskiego; z tej familii: Andrzej, podpisany na akcie z 1455 r. Jan, dziedzic dóbr Balina, Pisarzowic i Niesułowic około 1470 r. (L. Benef.); Wojciech, kasztelan konarsko-sieradzki 1486 r., cytowany w aktach sieradzkich; Jan i Piotr, dworzanie Jana Tarnowskiego, kasztelana krakowskiego 1492 r., z nich Jan w 1494 r. był rządcą dóbr Tarnowa, a jego synowie byli w wielkich łaskach u hetmana Jana Tarnowskiego. N., towarzysz husarski, poległ pod Cudnowem 1660 r. Dorota, ksieni zwierzyniecka 1512 r.— N. wojski sandomierski, urodzony z Bużeńskiej, podskarbianki wielkiej koronnej, z jego synów: Jan, podstarosta dobczycki zN. Konopnickiej, kaszte¬lanki spicimirskiej około 1630 r., miał syna Marcina bezpotomnego. Michał, burgrabia bobrownicki, instygator trybunału piotrkowskiego 1690 r. Bartło¬miej i Wojciech podpisali elekcyę 1697 r.
Po Jakóbie, podczaszym dobrzyńskim 1603 r., dziedzicu dóbr Na-droże, Gublin, Grodzisko i inne, synowie: Jakób i Łukasz, po Łukaszu syn Marcin, po którym syn Piotr, tego syn Klemens; Wiktor syn Klemensa, po¬zostawił synów: Jana-Adama i Teodora Jana, z tych Jan Adam, z żony Maryanny Malewskiej, miał syna Tadeusza, którego syn Ludomir, urodzony z Weroniki Gorzechowskiej. Teodor-Jan z żony Franciszki Wiadrowskiej, miał synów: Antoniego, obywatela m. Płocka, w 1854 r., Jana, urzędnika w Płocku, 1857 r. i Władysława, w 1860 r. wylegitymowanych w Królestwie. Kajetan, trzeci syn Wiktora, pułkownik Księztwa warszawskiego, brał udział we wszystkich wojnach cesarza Napoleona I od 1806 do 1815 r., a w 1815 roku walczył pod Waterloo; powróciwszy do ojczyzny, nabył majątki Nadratów i Żytowo w pow. mławskim i oddawał się z zamiłowaniem gospodarstwu rolnemu; wylegitymowany w Królestwie 1840 r., urn. 1844 r.
Kazimierz w 1805 r., a Jan Kanty w 1808 r. wylegitymowany w Galicyi. Z osiedlonych w woj. wileńskiem: Ignacy, cześnik inflancki, komisarz cywilno-wojskowy wileński 1791 r., dziedzic dóbr Terespole i inne, ożeniony z Anną Balewicz, tego synowie: a) Ignacy, marszałek szlachty pow. wileńskiego, założył w 1822 r. ze swej wrsi Punżany w pow. święciańskim, miasteczko Balinogrodek i fundował w niem kościół katolicki; jego synowie: Józef, radca stanu rosyjski i Rajnold, wylegitymowani w Cesarstwie 1837 r. b) Antoni, urzędnik w Księztwie warszawskiem, rytownik i literat, umarł młodo 1813 r. c) Michał, jeden ze znakomitszych historyków, kurator honorowy gimnazyum wileńskiego 1864 r., z żony Zofii Śniadeckiej, córki Jana, słynnego uczonego, zostawił po¬tomstwo, z którego Jan, urzędnik w ministeryum spraw wewnętrznych.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do B____cron