6611. Białecka Róża (1838-1887) - Kolumba

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Białecka Róża (1838-1887) - Kolumba

Postprzez Marcin » 07.01.2010

Róża Filipina Białecka ur. 23.08.1838 Jaśniszcze k. Podkamienia, zm. 1887. Założycielka zgromadzenia zakonu sióstr Dominikanek, w zakonie Matka Kolumba

Wychowana w głęboko religijnej rodzinie polskiej szlachty, była niezwykle otwarta zarówno na sprawy Boże, jak też na religijne potrzeby ludu. W Wieku 12 podczas sakramentu bierzmowania w dominikańskim klasztorze w Podkamieniu złożyła prywatny ślub poświęcenia się dla zakonu. Chociaż młoda ślubu tego dokonała mimo sprzeciwu ojca i przebytej choroby. Szkołę ukończyła we Lwowie. W Wieku 17 lat odbyła, za namową spowiednika rozmowę z wizytującym generałem zakonu. On zaproponował jej wyjazd do Francji, złożenie tam ślubów i tu założenie podobnego zgromadzenia. Tworzenie go rozpoczęła w Tarnobrzegu wieku 21 lat. Zakon, wzrastał dzięki pomocy rodziny Tarnowskich, którzy ofiarowali na ten cel m.in miejsce po ich siedzibie rodowej i trwa do dziś. Jedna z wychowanek Matki Kolumby Julia Rodzińska, męczennica obozu w Stutthofie, została błogosławioną. W 2004 został ogłoszony również dekret o heroiczności cnót Matki Kolumby. Polskie dominikanki apostołują dziś na czterech kontynentach: Europa, Azja, Ameryka i Afryka.
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do B____