7939. Domaradzki Tomasz

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Domaradzki Tomasz

Postprzez genarch » 18.04.2010

Tomasz Domaradzki - 1918 - 2002 r.

Urodził się 28 kwietnia 1918 r., kiedy trwała jeszcze I wojna światowa, kiedy Polacy, w tym najstarszy brat Józef walczyli o wskrzeszenie do życia Polski. W Czabarówce, w parafii Husiatyn nad Zbruczem na Podolu, gdzie się urodził, trwały walki między Rosją, która okupowała te ziemie, a Austro-Niemcami, którzy wypierali Armię Czerwoną za Zbrucz. Zapewne jako niemowlę słyszał strzały przesuwającego się frontu.

Urodził się i wychował w rodzinie o tradycjach religijnych i patriotycznych. Autorytetem rodziny był ojciec - Franciszek Domaradzki. Znany był w Czabarówce i okolicy z leczenia ludzi. Sobie tylko znanym sposobem sporządzał lekarstwa i maści, którymi leczył i które odnosiły pozytywne skutki.
Matka - Petronela z Brzezickich była prawdziwie Matką Polką. Wychowała sześciu synów i jedną córkę. Zadbała o przygotowanie ich do dorosłego życia, dając konkretne zawody:
Piotr - kowal, Jan - kolejarz, Grzegorz - krawiec, najstarszy Józef pozostał w rolnictwie, a najmłodszy Tomasz miał zostać zawodowym wojskowym - pilotem w lotnictwie. Nie był to łatwe wychować gromadkę dzieci w trudnych, wyniszczonych wojną warunkach.
Dobroć i szacunek dla ludzi oraz szlachetność wyniósł Tomasz z rodzinnego domu. Głęboką wiarę i patriotyzm przekazała Mu jego zacna Matka, która darzyła najmłodszego syna szczególną miłością. To Matka nauczyła synów wzajemnego poszanowania, szacunku, wspomagania się w trudnych chwilach i przyjaźni. Atmosfera miłości rodzinnej, mądre wychowanie w duchu pracy, obowiązku, wiary i umiłowania Ojczyzny kształtowały Jego charakter.

W 1937 r. wstępuje na ochotnika do wojska. Został przydzielony do lotnictwa. Po agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę w 1939 r. postanawia wraz z kolegami przedostać się samolotem do Rumunii. W drodze zabrakło im paliwa i musieli lądować jeszcze na polskiej ziemi. Porzucają samolot i Tomasz z trudem, wśród powodzi czerwonoarmistów wraca do rodzinnego domu. Podczas przechodzącego przez Czabarówkę frontu rosyjsko-niemieckiego w 1941 r. niesie rannym pomoc sanitarną i medyczną. Od 1942 r. działa w Polskim Komitecie Opiekuńczym w Czortkowie - Delegatura w Kopyczyńcach, pełniąc funkcję charytatywną. Udzielano pomocy ludziom, pozbawionym środków do życia. W 1942 r. mieszkał w Czortkowie, gdzie był zatrudniony przy budowie mostu w niemieckiej firmie "Hirsch".

W sierpniu 1942 r. Tomasz poślubił Marię Bilińską i zamieszkali w Czabarówce. Byli szanującym się małżeństwem. Życiowa mądrość i szlachetność Małżonki miała wpływ na Jego osobowość. Szczęśliwie, wspólnie przeżyli 60 lat. Wychowali 3 synów oraz doczekali się wnucząt i prawnucząt.

Po zakończeniu II wojny światowej Polacy zamieszkujący Kresy Wschodnie II Rzeczpospolitej zmuszeni byli opuścić swoje rodzinne strony. Z trudem podejmowano decyzję o wyjeździe. Tomasz długo nie wierzył w brutalną rzeczywistość. Wierzył, że tak być nie może...
Kiedy spełzły nadzieje na powrót Polski na Podole, opuścił z rodziną Czortków w kwietniu 1946 r. Wyjechał i osiedlił się w Łabędach. Tu przeżył ponad 50 lat. Wrósł w tę nową małą Ojczyznę, lecz myślami i sercem często powracał do Ziemi Ojców.

Zmarł 17 sierpnia 2002 r. Za nim podążyła jego żona Maryla (ur. 2.XII.1920 r. w Czabarówce, córka Kazimierza i Pauliny), która zmarła 20 listopada tego samego roku.

Rodzina Kresowa straciła dobrych patriotów, głosicieli prawdy o Ziemi Utraconej - o Podolu.

Bibliografia (spis)
Wieś Kresowa. Czabarówka i sąsiedzi, t. 8


:ksiazka: Podolskie przygody wojenne Tomasza Domaradzkiego
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Powrót do D____