12128. Frąckowiak Tadeusz

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Frąckowiak Tadeusz

Postprzez wanka » 17.12.2010

Frąckowiak Tadeusz
por.obs. ur.19.VI.1909 r.
Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, po odbyciu praktyki w pułku piechoty, zgłosił się na kurs obserwatorów do CWL-1 w Dęblinie. Po jego ukończeniu został przeniesiony do korpusu oficerów lotnictwa z jednoczesnym wcieleniem do 5 pl w Wilnie-Lidzie. 15.III.1938 r. awansowany do stopnia porucznika, brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. jako obserwator 55 samodzielnej eskadry bombowej „Karasi”. 3.IX.1939 r. wystartował z lotniska Marynin na samolocie PZL
P-23B „Karaś”, jako dowódca załogi w składzie: plut.pil.Czesław Borzęcki i kpr.strz. Czesław Wiktor Buziuk z zadaniem bombardowania niemieckich kolumn pancernych na szosie Radomsko-Częstochowa. Po wykonaniu zadania samolot dostał się w zmasowany ogień niemieckiej obrony plotn. i w płomieniach runął na ziemię koło wsi Olszynki, grzebiąc pod swoimi szczątkami całą załogę. Pochowani zostali we wspólnym grobie na cmentarzu wsi Kobiele Wielkie koło Radomska.
Źródło:marszalek.com. pl
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 4
Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1) Fotograf (1)

Powrót do F____