22037. Łabęcki Roman

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Łabęcki Roman

Postprzez jerzy » 09.11.2013

Ś. p, Roman Łabęcki urodził się w r. 1877 z ojca Hipolita - architekta; tu w Warszawie ukończył gimnazjum IV oraz wydział prawny. Aplikował w kancelarjach adwokatów Józefa Brzezińskiego i Jana Mrozowskiego. Od wczesnej młodości ciężko pracował na życie: dziad Jego, Piotr Łabęcki, oficer wojsk Polskich, po stłumieniu rewolucji 1830 r. odmówił przeniesienia się do „zreorganizowanej" armji; podkopało to jego egzystencję i byt materjalny następnego pokolenia.
Ś. p. Roman Łabęcki, obdarzony talentem dziennikarskim, wcześnie chwycił za pióro i przez długi czas we wszystkich prawie pismach stołecznych prowadził dział sądowy. W latach 1906 i następnych brał czynny udział w obronach politycznych. Komentował ustawy, jak np. o waloryzacji, lecz przedewszystkiem interesował się bracią adwokacką. Po Benzefie, po Johnie lutnię wziął Łabęcki! przez szereg lat był kierownikiem ostatniej posługi dla zmarłych kolegów naszych. Z Jego to inicjatywy powstała przed kilku laty nasza Kasa Zapomóg Pośmiertnych. Żałobnikiem naszym był ś. p. Roman Łabęcki: urząd ten sprawował z ogromnem poświęceniem. To też przyszliśmy tu liczną gromadą, aby hołd złożyć i
Gazeta Sądowa Warszawska 1929
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do L____