8272. Bielawski h. Zaręba

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bielawski h. Zaręba

Postprzez jerzy » 21.04.2010

BIELAWSKI h. ZAREMBA. Senator w rodzinie, Maciej, kasztelan brzeziński 1425—1436 r., kasztelan łęczycki 1438—1452 r. Dawna i zamożna w XV i XVI stoleciach rodzina, wzięła nazwisko od swego dziedzictwa, miasta Bielawy, w wojew. łęczyckiem. Stanisław, podkomorzy łęczy¬cki 1432 r. Maciej, z kasztelana brzezińskiego 1425 r. kasztelan łęczycki 1438 r. Stanisław, kanonik gnieźnieński i archidyakon łęczycki 1436 r. Dersław, podkomorzy łęczycki, starosta sieradzki i kolski 1486 r. Jan, współ dziedzic m. Bielawy, pozyskał dla niego jarmarki i różne inne przywileje 1556 r., ożeniony był z Jadwigą Rozdrażewską. Stefan, dobry żołnierz, dworzanin Zygmunta Augusta, któremu krótko przed swoją śmiercią nadał król starostwo knyszyńskie, lecz że nie były dopełnione formal¬ności nadania, zajął to starostwo w r. 1575 Jan Zamoyski, o co skarżył się Bielawski Stanom Koronnym podczas bezkrólewia, a te nakazały wymierzyć mu sprawiedliwość; rotmistrz królewski i starosta kruszwicki, wal¬czył przeciwko Gdańszczanom 1577 r., pozostawił dwóch synów, Jerzego i Prokopa. Prokop, młodszy syn Stefana rotmistrza, miał dwóch synów, Jakóba, kanonika łuckiego, proboszcza surazkiego 1628 r. i Adama, ożenionego z Elżbietą Wilczopolską, wdową po Kapiey 1645 r., który, nadwyrężywszy swój majątek w Koronie, przeniósł się do wojew. wileńskiego. Z jego potomków: Aleksander, eześnik wołkowyski 1700 r. Antoni i Piotr podpisali konwokacyę 1764 r. Kazimierz, poseł na sejm 1768 r., pisarz ziemski, a następnie podkomorzy wołkowyski, ożeniony z N. Orzeszko, z której potomstwo. Stanisław, archidyakon kijowski, deputat na trybunał 1755 r., ku¬stosz kijowski 1764 r. Antoni wylegitymowany w Galicyi 1782 r.
Po Rochu, dziedzicu dóbr Bielawy, pochodzący: Józef, Kazimierz, Wojciech i Mikołaj, synowie Tomasza i Gertrudy z Mochelskich, 1848— 1851 r. i Franciszek, syn Andrzeja, z synem Marcelim, oficerem wojsk ros., w 1849 r. wylegitymowani w Królestwie jako Bielawscy v. Bilewsey.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do B____