Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Chmielewski v.Chmielowski h.Powała

26.04.2010 21:10
CHMIELEWSKI v. CHMIELOWSKI h. POWAŁA v. OGOŃCZYK. P. Boniecki podaje tę rodzinę jako zamieszkałą w ziemi czerskiej i piszącą się z Chmielewa, w pow. wareckim.
Adam, dziedzic dóbr Chmielewa 1460 r., pozostawił synów: Piotra, Adama i Stanisława; z nich Adam miał córkę Elżbietę i synów: Andrzeja, Stanisława i Jana.
Stanisław, syn Adama, dziedzica części Chmielewa, poślubił Katarzynę z Wilczkowie i z niej pozostawił syna Leonarda, dziedzica części Chmielewa i Żelazny, po którym synowie: Jan żonaty z Zofią Rososką, Jerzy i Paweł. Jerzy, dziedzic części Chmielewa 1560 r., zaślubił Katarzynę Ganecką i z niej pozostawił córki: Barbarę Mikołajową Korycką i Annę, żonę Piotra Skolimowskiego, oraz syna Jerzego, dziedzica części Chmielewa 1591 r. Paweł, syn Leonarda, żonaty z Dorotą Wolską, dziedzic części Chmielewa, miał syna Sebastyana, ożenionego z Jadwigą Branecką 1594 r.
Jan, najmłodszy syn Adama i wnuk Adama, dziedzic części Chmielewa 1540 r., pozostawił córkę Annę za Janem Braneckim i syna Jana, dziedzica na Żabieńcu, po którym z żony Zofii Jarczewskiej synowie: Stanisław i Mikołaj. Mikołaj, dziedzic części Chmielewa, starosta czerski 1594 r., zaślubił Jadwigę Giżycką i z niej miał synów: Piotra, Remigiana, ożenionego z Agnieszką Michałowską, i Maksymiliana. Z nich Piotr z żony Magdaleny Boskiej pozostawił córki: Zofię za Janem Korzenskim i Jadwigę, lv. żonę Jana Szamoty, 2v. za Janem Gośniewskim. Aleksy, burgrabia 1527 r., podstarosta czerski 1530 r. Jan podpisał elekcyę z ziemią czerską 1669 r. (Bon
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego