Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Krajewski

16.06.2009 18:29
KRAJEWSKI [Krajewscy, Krajewska, Krajewiak, Krajewianka]. Wsie gniazdowe: Krajewo-Białki, Krajewo-Cepki, Krajewo-Darmopychy, Krajewo-Falki, Krajewo-Jarnuty, Krajewo-Kłódki, Krajewo-Marcinki, Krajewo-Mostowe, Krajewo-Pajki (-Bogusze), Krajewo-Piątki, Krajewo-Sławki, Krajewo-Tomki, Krajewo-Wielkie, Krajewo-Wierciochy, Krajewo-Żachy. Na północnym Mazowszu występowali Krajewscy h. Jasieńczyk z Krajewa w ziemi łomżyńskiej oraz Krajewscy h. Trzaska z Krajewa na Pobożanach w ziemi zawkrzeńskiej. Wittyg przypuszcza, że są herbu Dąbrowa. Niestety nie są znane żadne wzmianki, które by wskazywały na jakikolwiek związek tych rodów z Krajewskimi w przasnyskiem. Józef Krajewski dziedzic na dobrach Gadomiec-Chrzczony, syn Mikołaja i Jadwigi z Czaplickich dowodził w 1843 r. swego szlachectwa przed Heroldią Królestwa Polskiego z herbem Jasieńczyk (w polu błękitnym klucz złoty w słup, zębem do góry).
Najstarsze wzmianki: w 1465 r. wzmiankowany Stanisław de Krajewo alias Wierciochy. W 1479 r. Piotr i Paweł de Krajewo zawarli ugodę ze Ściborem plebanem małokrzynowłoskim. W tymże samym roku tenże Ścibor złożył skragę m.in. na Jakuba de Krajewo-Wierciochy o to, że po Św. Dominiku gwałtownie na dom plebański z bronią napadł. W 1480 r. występuje Jan Wiercioch de Krajewo syn Stefana i Maciej, bratanek jego. W 1485 r. Stanisław sługa szkolny kościoła w Krzynowłodze Małej oskarżył Pawła de Krajewo o to, że go przez okno wyrzucił (!?) i wraz ze swą żoną nieprzyzwoitymi słowy lżył. W 1512 r. Stanisław de Krajewo-Wierciochy syn Jana oraz Jan de Krajewo-Pajki syn Bogusława. W 1519 r. Wojciech de Krajewo-Wierciochy zeznaje Łukasza kommendarza małokrzynowłoskiego z odbioru dziesięciny z ½ w³óki.
W 1697 r. Andrzej, Dominik, Jakub, Jan de Kobylak, Kasper, Szymon, dwóch Waleryanów, Wawrzyniec i Wojciech Krajewscy podpisali z ziemią ciechanowską elekcję Augusta II.
W II połowie XVII w. liczni Krajewscy dziedziczą w powiecie przasnyskim: na Borkowie-Falentach, Czaplicach Wielkich, Czaplicach-Furmanach, Czaplicach-Mazankach, Czarzastych-Chodupkach, Kobylakach-Włodkach. W samych Krajewach (Pajkach, Cepkach, Zachach, Tomkach, Falkach, Darmopychach) było 13 dziedziców tego nazwiska.
Pod koniec XVIII w. Krajewscy dziedziczyli na częściach w Chodkowie Wielkim, Krajewie-Cepkach, Krajewie-Darmopychach, Krajewie-Kłódkach, Ulatowie-Pogorzeli. W XIX w. zniknęli zupełnie z małokrzynowłoskich Krajew, ale za to pojawili się w Borowych-Chrzanach, Kawieczynie-Saxarach, Romanach-Wszeborach, Ossowcu Szlacheckim.
Dotąd żyją w przasnyskiem, lecz ciężko szacować ich liczebność, bo nazwisko ich należy do najbardziej popularnych w Polsce.

http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/kmherb.htm

Odpowiedzi (1)

26.07.2011 06:21
Krajewscy h.Jasieńczyk w XVIII/XIX byli także dziedzicami w Krajewie Łętowie gm. Zambrów. Wiadomość pochodzi z przekazu rodzinnego.
Istnieje w okolicach Zambrowa na Podlasiu kilkanaście Krajew, które niegdys należały do Krajewskich. Krajewscy zamieszkiwali też wsie o innych nazwach na ziemi podlaskiej i pn. zach. Mazowszu.