Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kublicki h.Ostoja

3.06.2010 09:21
KUBLICKI h. OSTOJA odm. Herb tej rodziny zowie Niesiecki Księżyc i Miecz, Małachowski zaś nazywa go Domaradzkim, a w Cesarstwie wylegitymowani zostali Kubliccy z herbem Ostoja.
Rodzina białoruska, wzięła nazwisko od wsi Kublicze, w wojew. połockiem. Bohdan 4 konie, a Hawryło 2 konie dawali na potrzeby wojenne, jako bojarzy połoccy 1528 r. (Metr. Litew.). Piotr, syn Hrehorego, podstarosta orszański 1594 r. Maciej w 1616 r. wyznaczony do rewizyi akt starych Winnickich. Jan, Jerzy i Stefan, synowie Gabryela, dziedzica Weśnika, w połockiem 1650 r. Jan żonaty z Katarzyną Świacką 1663 roku, a Stefan ożeniony z Heleną Duninówną-Rzuchowską 1665 r.
Po Piotrze, dziedzicu dóbr Kublicze i Stawry, podsędku orszańskim 1598 r., dwóch synów, Jerzy i Krzysztof żonaty z Zofią Pruską. Jerzy zaślubił N. Wodoradzką i z niej pozostawił synów: Jana-Aleksandra, pisarza grodzkiego połockiego, który podpisał elekcyę 1674 r., Piotra i Jana, podsędka orszańskiego, po którym syn Karol był koniuszym orszańskim.
Piotr, dziedzic dóbr Sołosz i Uchwiszcze, poseł 1667 r., podczaszy połocki 1674 r., podpisał elekcyę 1674 r.; podczaszy miał dwie żony, Judytę Kimbarównę, z niej synowie: Michał, kanonik smoleński, Stefan i Władysław, i Krystynę Rejtanownę, z której synowie: Franciszek, pisarz grodzki 1709 r., krajczy inflancki 1712 r., żonaty z Petronelą Szadurską, stolnikówną inflancką, Józef-Joachim i Jerzy.
Józef-Joachim, podwojewodzy połocki 1715 r., z żony Petroneli Korsakówny miał córki: Anielę za Andrzejem Karnickim, cześnikiem inflanckim, Franciszkę lv. Jeleńska, 2v. za Tadeuszem Wołczkieni, Joannę za Tadeuszem Przysieckim, sędzim ziemskim połockim, i Petronelę za Ludwikiem Wereszczyńskim, chorążym inflanckim.
Jerzy, rotmistrz i łowczy inflancki 1741 r., zaślubił Rozalię Korsakównę i z niej pozostawił synów, Eliasza i Marcina, skarbnika 1765 r., a od 1767 r. sędziego ziemskiego połockiego i kawalera orderu św. Stanisława, po którym z l-ej żony Maryi Juniewiczówny córka Julianna Reutt, podwo-jewodzina witebska, a z 2-iej żony Ludwiki Sokołowskiej córki: Anna za Augustem hr. Brzostowskim, Franciszka Antoniowa Bielikiewiczowa i Katarzyna za Serafinem Roszkowskim, marszałkiem pow. połockiego.
Eliasz, poseł i łowczy połocki 1764 r., miał córkę Elżbietę za Benedyktem Wawrzeckim, marszałkiem brasławskim, i syna Józefa, dziedzica dóbr Lauder, sędziego granicznego zawilejskiego 1802 r., po którym z Karoliny Sołtanówny, marszałkówny nadwornej litewskiej, synowie, Adolf i Stanisław wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. wileńskiej 1835 r.
Adolf, sędzia graniczny zawilejski 1819 r., z żony Idy ks. Ogińskiej pozostawił syna Karola, żonatego z Zofią Ejsymontówną, 2v. za Henrykiem hr. Łubieńskim (Bon.).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego