Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jaworski h.Jelita

3.06.2010 19:24
JAWORSKI h. JELITA. W ziemi przemyślskiej, piszą się z Jawory i biorą przydomek Saryusz. Jan, dziedzic na Lutosławicach, w sieradzkiem 1582 r., miał synów: Walentego, Jana, Mikołaja i Jakóba.
Jan zaślubił Lutosławską i z niej pozostawił syna Mikołaja, po któ¬rym z żony Palczewskiej syn Krzysztof-Stanisław, ożeniony z Zofią Osiecką, miał synów, Józefa i Stanisława; z nich, Józef, skarbnik bracławski 1716 r., dziedzic Jeżowa, Wilczysk i in., z żonami, Pelagią Minocką i Marcyanną Stadnicką bezpotomny, a Stanisław z dwóch żon, Teresy Grabkowskiej i Franciszki Wojciechowskiej pozostawił synów, z 1-ej żony: ks. Tomasza, Józefa i Bogusława, a z 2-iej żony synów, Antoniego i Jana, piszących się z Lutosławic i wylegitymowanych w Galieyi 1782 r. bez wskazania herbu.
Józef, drugi ayn Stanisława i Grabkowskiej, dziedzic dóbr Mierzenia i Kwapinki, skarbnik bracławski 1750 r„ z żony Katarzyny Chłopickiej miał syna Kazimierza, wylegitymowanego w Galieyi 1782 r., vicesgerenta grodzkiego bieckiego, pisarza ziemskiego czchowskiego, a ostatnio radcę sądu szlacheckiego lwowskiego, po którym z Maryanny Bontaniówny synowie: Wincenty, stolnik nowogrodzki 1791 r., Cypryan i Julian; z nich Julian z l-ej żony Tekli Jagniątkowskiej pozostawił córkę Teodorę za Ignacym Zabielskim i synów, Floryana i Juliana, a z 2-iej żony Maryanny Wojciechowskiej synów: Władysława, Kazimierza i Stefana.
Bogusław, trzeci syn Stanisława i Grabkowskiej, cześnik buski 1750 r., ostatnio stolnik nowogrodzki, z żony Heleny Leszczyńskiej miał synów: Alberta-Wincentego, Franciszka Borgiasza i Jana Nepomucena, wylegitymowanych w Galieyi 1782 r. Z nich Albert Wincenty, dziedzic Jeżowa i Wilczysk, z Justyny Pleszyńskiej miał syna Józefa-Jana, po którym z Józefy Majchrowiczówny synowie: Józef, Eugeniusz i Leopold; po Józefie z Anieli Zarzyckiej syn Ignacy-Józef, a po Leopoldzie z Teofili Bahrówny synowie: Bronisław-Zygmunt, Bolesław-Jan i Władysław-Leopold, profesor Uniwersytetu krakowskiego.
Jakób, trzeci syn Jana na Lutosławicach, dziedzic Kodrąbia 1624 r., miał synów, Jana-Mikołaja i Stanisława, po którym z żony Radziątkowskiej syn Jan zaślubił Pęgowską i Z niej pozostawił synów: Kazimierza, Stanisława i Marcina. Marcin, dziedzic dóbr Skarbek, z żony Anny Dunin-Wolskiej miał syna Marcina, po którym z Konstancyi Łabuskiej syn Franciszek, podpułkownik gwardyi konnej koronnej, z żony Ludwiki z Gierszdorffów pozostawił córkę Aleksandrę za Stanisławem Podoskim i synów: Teodora, Józefa, Karola, Jana, Franciszka i Ludwika, wylegitymowanych w Galieyi 1782 r. (Zbiory Dr. M. Dunina-Wąsowicza).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego