6945. Materiał do Biografii genealogii i Heraldyki Polskiej

Opracowania na tematy historyczne lub genealogiczne. Całe książki, monografie lub skrypty - zapiski pracy. Wspólne prowadzenie poszukiwań online. Znajdziesz tu efekt prac, trwających nieraz lata wielu osób. Może i ty możesz coś dopisać?
* CO W DZIALE? - Opracowania na temat rodzin (dział- NOTATKI), bitew, genealogie rodzinne opisowe, artykuły przekrojowe, artykuły dot. pracy genealogicznej, historycznej, opisy herbów, statystyki itp.
* UZUPEŁNIENIA/DYSKUJA - Proszę używać odpowiedzi w celu dyskusji tematycznej, sygnalizowania błędów, uzupełnień.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ

Materiał do Biografii genealogii i Heraldyki Polskiej

Postprzez ostoja49 » 16.02.2010

Conduit Lista Brygady Drugiej Kawaleryi Narodowej Wojska koronnego
W miesiącu styczniu 1790 r .

Tak Zatytułowany dokument znaleziony w gruzach pałacu Chodkiewiczów w Młynowie w 1919 roku ,a stanowił zeszyt składający sie z kartek podzielonych na cztery rubryki.Pierwsza z nich nosiła nagłówek /Szarża/ druga /imie i nazwisko. trzecia /Conduiti sprawozdanie /czwarta /Remarki/
Zaczyna listę sztab wyższy, potem niższy i dalej kolejno 24 chorągiew. W tych najprzód rotmistrz ,potem szarże ,A następnie Towarzystwo przytomni, dalej Towarzystwo Sowici, i wreszcie podoficerowie.
Rubryka trzecia jest wypełniona słowem---- Dobrze --- .idącym po nazwisku wszystkich oficerów /z wyjątkiem pierwszego na liście ---Generała --i rotmistrzów przy których niema żadnych uwag /,towarzyszy przytomnych i podoficerów. Wobec tego że to słowo powtarza się wszędzie , podaje tutaj jedynie uwagi ,które zamiast niego ,od czasu do czasu figurują w spisie jako określenie cech poszczególnych osób .
podaje 6 chorongiwi w całość treść listy według wiernego odpisu dokonanego w roku 1925 z oryginału , który był w posiadaniu Pana Jerzego
Grodzińskiego .

Brygada druga Ukraińska ,,a szóstej w ogóle numeracji brygady Kawalerii Narodowej Konnej,Stanowiskiem brygady był w tym czasie Tuiczyn.

Sztab Wyższy
Generał Major ----- Roch Jerlicz // Mianowany dnia 28-maja 1786 rok //
Wice Komendant---Bonawentura Tarnawiecki

Sztab Niższy
Kwatermistrz -- Antoni Sakowicz
Adiutant --- Adam Jaworowski
Adytor ---- Joachim Piętka

1 Chorągiew JW Seweryna Rzewuskiego ,/ Hetmana Polnego Koronnego

Porucznik -- Antoni Łaski //Słabe zdrowie na żołnierza //
podporucznik nie obsadzony
Chorąrzy Xawery Suchodolski
Namiestnicy Mikołaj Chmielowski , Wincenty Ciechanowicz ,Piotr Kaznowski, Aleksander Chromiński
Namiestnik Sztandarowy Antoni Wojakowski

Towarzystwo Przytomni

Bernard Dunin , Jan Obrębski, Piotr Kochanowski , Tomasz Milewski, Andrzej Krasuski, Michał Piotrowski, Michał Łagowski,
Franciszek Łagowski, Piotr Łagowski, Antoni Rudnicki,Antoni Lisowski,Józef Orłowski, Antoni Gorayski,Kajetan Chłopecki
Jan Dziadowicz,Feliks Zakrzewski, Jan Broniewski, Baltazar Langiewicz,Jan Gąsiorowski, Antoni Zieliński,HIlary Boniecki,Kacper Rościszewski, Joachim Gronkowski, Kazimierz Kowalski,Ignacy Umiński,Maksymilian Pokrzywnicki, Jakub Wasilewski, Onufry Waśniewski, Józef Gostkowski, Józef Gostkowski,Antoni Jędrzejewski,Ignacy Ogrodzieński.
Towarzystwo Sowici

Feliks Chrząstowski,Paweł Bielski, Hilary Maciewicz , Remigjan Kurdwanowski,Jan Tarnowiecki, Ludwik Tyszkowski, Józef Peretetyatkiewicz, Joachim Tarnowiecki,Tomasz Kędrzycki,Franciszek Sołtyk,Kajetan Kowalski, Ignacy Nesterowicz , Franciszek Grudziński,Jan Paryss, Karol Małowieyski, ,Walenty Małowieyski, Franciszek Kobyliński, Walenty Czechowski, Maciej Szawłowski, Józef Szawłowski, Wawrzyniec Żochowski, Walenty Wilamowski, Jan Kazubski, Józef Młodzianowski,
Ignacy Wojakowski, Jakób Lewandowski, Stanisław Lewandowski, Antoni CIepielowski, Bogusłw Kotyński, Jan Kielczewski, PIotr Kędrzycki, Salezy Pawłowski,Adam Pawłowski, Józef Gaszyński,Stanisław Łabęcki,Józef Piotrowski, Jan Łabęcki,
Józef Trojecki, Cyprjan Dunin.

Wachmistrz --Józef Zarzecki
Furyer -- Walenty Chęciński
Kaprale --- Wincenty Przybysiewicz / bardzo dobrze /, Jakób Mrozowski, Maciej Mytkowski,Łukarz Łotocki


6 Chorongiew JW Józefa Bierzyńskiego Podkomorzego Żytomirskiego


Porucznik Antoni Skipor
podporucznik Józef Hurkowski
chorąży Wincenty Pruszyński
Namiestnicy Antoni Wojski,Rafał Wojciechowski,Tomasz Sławek,Jan Dąbrowski
Namiestnik Sztandarowy nie obsadzony

Towarzystwo Przytomni
Feliks Bielecki,Marcin Pióro, Klemens Dąbrowski, Michał Fiałkowski, Klemens Torzewski, Klemens Podhorodecki, Jan Gromnicki, Adam Chmielowski,Stanisław Betejowski, Mikołaj Rożniatowski, Jan Martynowski,Stanisław Martynowski, Jan Nosikiewicz , Piotr Karpiński, Felicjan Zielicki, Jan Cybulski, Franciszek Filipowski ,Daniel Łasiński,Teodor Hryniewiecki,
Jakób Markiewicz ,Józef Rusiecki, Michał Karpiński, Ignacy Hohol, Stefan Kurowski, Jan Jurewicz, Jakób Kurowski,
Dominik Budzyńki ,Szymon Kaznowski, Marceli Zalewski, Faustyn Wiszniowski, Kazimierz Kazanowski, Kazimierz Korodzijowski, Dominik Butmanowicz , Antoni Grudziński, Walenty Piotrowski, Jan Zakrzewski, Stefan Zielicki, Michał Łochański, Leopold Budkowski.

Towarzystwo Sowici
Mateusz Wróblewski, Zbedeusz Woyna, Stefan Głębocki, Jan Choiński ,Aleksander Szybiński, Antoni Kurdwanowski, Jan Gordecki, Florjan Okut, Wojciech Trębiński, Celestyn Skipor, Alojzy Grzybiński ,Piotr Głębocki,Kajetan Wychowski, Jan Tyszkowski, Antoni Ciechanowski, Wincenty ZIelicki, Marcin ZIelicki, Paweł Zielicki, Szczepan Mężyński, Antoni Fijałkowski, Kajetan Cybulski, Grzegorz Turkiewicz , Felicjan Głębocki, Feliks Wyhowski.

Wachmistrz Piotr Waszkowski
Furyer Wojciech Ścisłowski
Kaprale Józef Cieszkiewicz , Ignacy Kłośński,Szymon Chodakowski, Józef Iwaszkiewicz , Szymon Iwanicki
Józef Skidanowski.

5 chorągiew JW Stanisława Grzegorza Worcella Podstolego Wielkiego Księstwa Litewskiego

Porucznik Franciszek Dederkałło -------- dopisek bardzo dobrze
podporucznik Mikołaj Wasilewski
chorąży Tadeusz Pruszyński bardzo dobrze
Namiestnicy Mikołaj Biliński , Jan Olchowiecki, Józef Szornel, Tadeusz Szornel
Namiestnik Sztandar Stanisław Hulewicz

Towarzystwo Przytomni

Mateusz Kobielski, Wojciech Jaworowski, Maciej Kurowiecki, Józef Postupalski,Kajetan Dziakiewicz , Józef Iwoni, Jan Karaszyński, Wojciech Gorliński, Michał Głuchowski, Józef Warzycki, Michał Dziakiewicz , Wincenty Warzycki, Hipolit Polkowski,Jgnacy Hulewicz , Józef Kołobukowski, Jakób Kornatowski, Szymon Ostrożyński, Michał Jaworowski, Feliks Dolanowski, Michał Peretyatkiewicz , Franciszek Korbott, Józef Rybicki,Wojciech Okorski, Stanisław Wamierski ,
Michał Wasilewski, Stanisław Karczewski,Jan buczyński, Ignacy Raczyński, Józef Łopuszański, Józef Iskierski,Wincenty Horko, Bazyli Chodakowski, Michał Januszkiewicz , Dominik Chodakowski, Aleksander Heyking, Paweł Strupczewski, Paweł Drewnowski, Gerwazy Tomaszewicz , Romald Sieniuta, Stanisław Rozalewicz .

Towarzystwo Sowici

Michał Żardecki, Jan Wyszpolski, Konstant Xiążę Sapieha , Ignacy Sierakowski, Józef Borkowski, Mikołaj Maliński, Jakób Biliński Stefan Baranowski, Tadeusz Trypolski, Ignacy Worcell, Mikołaj Worcell, Józef Szawłowski, Benedykt Bentkowski, Aleksander Wyszyński, Kazimierz Budzyński, Kajetan Gruszecki,Piotr Złotoliński, Kazimierz Wasilewski, Stanisław Kleparski, Michał Czepirski,Kajetan Grabowski, Aaron Falkowski, Xawery Poleski,Roman Kamiński, Władysław Lubiszewski.

Wachmistrz Stanisław Sieciński --stateczny
Furyer Tomateusz Maliszewski
Kaprale Szyman Studziński,Antoni Zabłocki,Marcin Lisowski, Szymon Ilnicki, Kacper Kozicki,
Szymon Gołkowski


7 chorągiew JW Tadeusza Czackiego Starosty Nowogrodzkiego

Porucznik Korol Iwanicki
Podporucznik Tomasz Trzeciak
Chorąży nieobsadzony
Namiestnicy Kazimierz Ostaszewski, Jędrzej Tański, Jakób Lisiecki, Filp Frankowski
Namiestnik Sztandar Jan Trzeszczykowski.

Towarzystwo Przytomni

Mikołaj Sokołowski , Jan kaliński, Dominik Rohoziński, Roch Kożuchowski,Wojciech Kowalewski- dopisek- baczność potrzebuje, Marcin Wolicki, Antoni Rożycki, Antoni Cywiński, przykro calszej część nie posiadam.

Jak to chorągiew ?
Następna chorągiew zaczyna się od Namiestników

Namiestnicy Jan Kunderewicz, Adam Kopernicki,Ignacy Medwedowski,Józewf ZIółkowski,
Namiestnik Sztandar, Leopold Czopowski.

Towarzystwo Przytomni

Ignacy Kozłowski, Feliks Zabłocki, Wincenty Zyblewicz, Tadeusz Głodyński, Karol Zublewicz, Bonawentura Wolędzki,
Benedykt Świrski, Jan Lichtoński, Antoni Cywiński, Faustyn Jendrzejewski, Józef Piotrowski,Aleksander Rapsztyński,
Józef Hauzewicz, Ignacy Pniewski, Dominik Kozłowski, Stanisław Kozłowski,Maciej Derenkowski,Ignacy Bstrzycki,
Kajetan Pinski, Maciej Janowski, Maciej Ogrodzki, Piotr Karczewski, Benedykt Korczyński,Micjał Janowski, Stefan Turowski.

Towarzystwo Sowici

Karol Goszczycki, Aloizy Zborowski, Ignacy Kopernicki, Konstanty Kniaż Szuyski , Wincenty Czopowski, Franciszek Kopernicki,
Michał Kopernicki, Ignacy Olechowski, Wojciech Zborowski, Józef Janowski,Stanisław Jemiłowski, Benedykt Wychowski,
Józef Borowiecki, Stanisław Kirkur, Feliks Wigura,Stanisław Trzeciak,Wincenty Trypolski, Aleksander Niemierzycz,Konstanty Niemierzycz, Feliks Niemirycz, Ignacy Kaleński, Józef Jakubowski, Franciszek Trypolski, Aleksander Żołądkowski, Antoni Rosołowski, Zygmunt Czopowski, Protazy Soroczyński, Gabryel Teterukowski,Antoni Wiranowski, Michał Bodakowski,Jan Turkuł, Michał Szulimiński, Konstanty Kozłakowski,Kazimierz Rudzki, Tadeusz Pniewski , Karol Bystrzycki, Wincenty Pągowski
Felicjan Stocki, Maciej Rudzki.

Wachmistrz Andrzej Zieliński,
Fueyer Józef tyszecki
Kaprale Antoni Śliwiński, Michał Łagowski, Błażej Śmigielski, Maciej Zaleski, Ignacy Tarasiewicz, Grzegorz Rokicki.

16 Chorągiew W Feliksa h Prus III Starościca Karoliskiego

Porucznik Edward Obrębski
podporucznik nie obsadzony
Chorąży Onufry Malicki
Namiestnicy Józef Bandrowski, Józef Droszewski, Marcin Burzyński, Antoni Wachowski.
Namiestnik Sztandar Adam Muszczyński

Towarzystwo Przytomni
Tadeusz Aksamitowski, Leon Czarkowski, Józef Burzyński, Tomasz Rybicki, Ludwik Wasilewski, Gotfryt Piątkowski, Jan Wachowski, Walenty Marcinkowski, Bonawentura Wachowski, Józef Schabicki, Antoni Schabicki, Ludwik Rozdolski, Kazimierz Jasiński, Grzegorz Budkowski, Mikołaj Krzemowski, Jan Wyhowski, Michał Niedzielski, Franciszek Kozielski, Ludwik Godlewicz , Piotr Niebytowski, Michał żurakowski, Adam Chmielowski,Marcin Sokołowski, Szczepan Zarzycki, Droteusz Terlecki, Antoni Winiarski, Franciszek Urbański, Jan Koreywa,Tomasz Brzostowski, Kajetan Sufczyński, Marcin Poradowski--dopisek ---układ życia Poprawy potrzebuje.

Towarzystwo Sowici
Piotr Ostaszewski, Michał OstaszewskiDominik Ginowski, Jan Tustanowski, Józef Obrębski, Wincenty Obrębski,Erazm Rościeszewski,Aleksander Honiowski ,Ignacy Opolski, Jędrzej Krzymowski, Bazyli Krzymowski, Józef Podlewski, Stanisław Kamiński, Grzegorz Piątkowski Wincenty Piątkowski,Dominik Piątkowski,Feliks Piątkowski,Ignacy Piątkowski, Dominik Czarnecki, Florent Czarnecki, Jan Borysławski, Józef Borysławski, Andrzej Brzozowski, Tadeusz Trzciński,Józef Musztalski, Walenty Nosarzewski, Szymon Jałkowski, Bartłomiej Lipski, Józef Lipski, Mikołaj Obrębski, Leonard Jezierski, Faliks Bąkowski, Marcin Sokolnicki.

Wachmistrz Józefat Stępkowski
Furyer Sufroni Jurkiewicz
Kaprale Antoni Ostrowski,Jan Dobrzański, Szyman SIkorski, Jakób Bonowski, Piotr Chmielowski, Jan ZIeliński.


19 Charągiew W Rafała Rakowskiego Chorążyca Zwinogrodzkiego

Porucznik Józefat Stępkowski,
Podporucznik Piotr Hurkowski
Chorąży Stanisław Nilicki,
Namiestnicy Józef Hoszowski, -dopisek -Bywa y żle-, Fortunat Michałowski, Józef Dobieszewski, -dopisek-z nowego kompletu jeszcze nie wiadomy-,Antoni Frankowski - dopisek - Toż samo.
Namiestnik Sztandar Klemens Rylski.

Towarzystwo Przytomni
Wojciech BIerżyński - dopisek pod okiem dobrze,Paweł Malicki, bez imienia Polewczyński-dopisek -wWarszawie przy Kancelaryi P Kon,/?/ , Felicjan Dobieszewski, -dopisek - że z nowego kompletu niedawno przybył do brygady ,Conduit nieznana .Ta sama uwago jest zamieszczona przy wszystkich nazwiskach Towarzyszy przytomnych przy tej chorągiwi.
Mikołaj Kosieradzki,Wincenty Milatycki, Michał Podgórski, Jan Piątkowski, Mikołaj Sokołowski, Tadeusz BIelski, Józef Dąbrowski, Jan Malwiński, Albin Woytkowski, Józef Raczyński, Dominik Kobyliński,Antoni Orchowski, Maciej Zływocki,
Kajetan Lipiński, Dezyderyusz Gąsecki, Józef Łącki, Jan Paryss, Józef Kamiński,Antoni Giersząt, Maciej Wierzybicki, Szymon Buczyński, Józef Błoński.

Towarzystwo Sowici
Frorjan Grodzicki, Loachim Celiński,Syweryn Hoszowski, Jan Hurkowski, Ignacy Trypolski, Jan Hroszowski, Adam Bieliński,
Jan Podolski, Mikołaj Rakowski, Józef Zieliński, Franciszek MIlewski, Mateusz Wiszniowski, Teodor Wiszniowski, Wojciech Dobieszewski, Antoni Dobieszewski, Kazimierz Dobieszewski, Aleksander Dobieszewski, Leopold Doboeszewski, Wojciech Krynicki, Ignacy Rakowski, Andrzej Jurkowski, Bartłomiej Missiona, Paweł Missiona, Jakób Missiona, Jakób Czerwinski, Józwf Wasiutyński, Józef Stępowski, Wincenty Okulski, Zefiryn Hurkowski, Stefan Rudnicki, Wojciech Borowski, Andrzej Zalewski, Antoni Jakubowski, Michał Brzeżniacki, Felicjan Skolimowski, Józef Wendorf, Joachim Wasiutyński.Stanisław Stępowski.

Wachmistrz Tadeusz Zasłocki
Fueyer Teodor Fiałkowski.
Kaprale Jan Remiszewski, Maciej Rudkowski, Maciej Jastrzębski, Wojciech Kokot, Grzegorz Kotowicz , Wincenty Czereyski.

WWW Wasilewski
ostoja49
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do Artykuły, praca, dyskusje