Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kisielnicki h.Topór

4.06.2010 22:00
KISIELNICKI h. TOPÓR. Stara mazowiecka rodzina, wzięła nazwisko od wsi Kisielnicy, w ziemi łomżyńskiej, którą otrzymali w 1420 r. drogą zamiany za pierwotną swoją siedzibę Lossowo Jakób, podsędek 1420 r., cześnik łomżyński 1457 r., z żony Wichny miał czterech synów: Piotra, Pawła, Macieja i Józefa; z nich Piotr, dziedzic na Murawach 1460 r. i właściciel części Rekowa, jego potomkowie przybrali nazwisko Mu¬rawski, Paweł, podsędek łomżyński 1470 r., starosta nowogrodzki 1472 r., ostatnio starosta łomżyński 1477 r., z żoną Beatą, córką Stanisława Słąnki z Siedlec, bezpotomny, a Maciej i Józef są protoplastami dwóch gałęzi tego rodu, na Kisielnicy i na Boguszycach.
Gałąź na Kińehwy. Jej przedstawiciel Maciej, trzeci syn cześnika Jakóba, starosta 1472 r., podsędek 1474 r., cześnik wizki 1488 r., starosta nowogrodzki 1489 r., miał córkę Katarzynę za Janem z Dobrzyjałowa i dwóch synów, Stanisława i Jakóba.
Jakób zwany Zok, dziedzic Kisielnicy 1490 r., pozostawił córki: Barbarę za Wojciechem ze Szczuk, Annę za Urbanem Górskim, Dorotę i Ka¬tarzynę, oraz synów: Andrzeja, Jana, Macieja, Mikołaja i Stanisława.
Jan Zok, dziedzic na Kisielnicy, Murawach, Ogonowie i Szyjkach 1519 roku, zaślubił Annę, córkę Jakóba z Tyszek, 2v. za Cherubinem
Kuczkowskim, i z niej miał syna Mikołaja, dziedzica na Kisielnicy, Murawach i in., podsędka 1554 r., a od 1580 r. sędziego ziemskiego łomżyń¬skiego, po którym z 1-ej żony Zofii Górskiej synowie: Adam, Jan, Marcin, i córki, Barbara za Melchiorem Woj sławskim i Marusza (Małgorzata) za Feliksem Zawadzkim, a z 2-iej żony Barbary, córki Piotra Troszyńskiego, syn Piotr ożeniony z Dorotą Rakowską, starośeianką wizką, i córki: Jadwiga za Wawrzyńcem Brodowskim, sędzim ziemskim łomżyńskim, Katarzyna za Stanisławem Rożnowskim i Zofia, żona Bartłomieja Grajowskiego.
Adam, dziedzic na Kisielnicy 1593 r., zaślubił Barbarę, córkę Melchiora Wojsławskiego, 2v. za Piotrem Glinką, 3v. żonę Pawła Rakowskiego, i z niej miał córki: Dorotę, Jadwigę, Katarzynę, Zofię i syna Stanisława,
Jan, żonaty z Agnieszką, córką Sasina Kołakowskiego, pozostawił córki: Annę, Katarzynę za Stanisławem Wierzbowskim, Zofię i syna Jana, po którym z żony Agnieszki, córki Krzysztofa Boglewskiego, córki, Małgorzata (Marusza) za Stanisławem Żabickim i Otylia.
Marcin, trzeci syn sędziego Mikołaja i Górskiej, dziedzic na Kisielnicy, Murawach i in. 1580 r., zm. 1617 r., miał dwie żony, Annę Drożęcką, z niej córki: Anna, zakonnica, Barbara za Piotrem Skrodzkim, Dorota, Zofia i synowie, Jan i Józef, i Ewę Rakowską, córkę Pawła, z której córki, Emerencyanna za Adamem Przyborowskim, Jadwiga za Maciejem Pęskim i sy¬nowie, Jakób żonaty lv. z Ewą, córką Jana Kroczewskiego, z niej córki: Jadwiga za Marcinem Dzierzgowskim, Ewa za Łukaszem Bagińskim, Maryna Rawa, 2v. z Jadwigą, córką Wojciecha Zabielskiego, i Paweł, ożeniony z Dorotą, córką Macieja Popławskiego, miał córkę Agnieszkę, zmarłą dzieckiem.
Józef, syn Marcina i Drożęckiej, dziedzic na Kisielnicy, Murawach, Tyszkach, Drożęcinie i Popkach 1620 r., zaślubił Annę, córkę Macieja Ski-bickiego, i z niej miał córki, Annę za Augustynem Obryckim z Rostek, Jadwigę za Remigianem Grzegorzewskim i synów, Wacława i Stefana, żonatego z Konstancyą Rydzewską, 2v. za Bogusławem Ulatowskim, podstolim czcrnicchowskim.
Wacław, dziedzic na Kisielnicy, posesor królewszczyzny Czartorya, Dubowica i Romanków, w wojew. czerniechowskiem, wojski wizki 1656 r., podpisał elekcyę 1074 r. z ziemią łomżyńską; wojski zaślubił Katarzynę, córkę Mikołaja Olszewskiego, komornika ziemskiego ostrołęckiego, i z niej pozostawił córkę Jadwigę za Stefanem Zakrzewskim, sędzicem ziemskim wizkim, i synów: Mikołaja, księdza, Józefa-Bolesława, Stanisława-Józefa i Wojciecha.
Stanisław-Józet, dziedzic na Kisielnicy i Murawach, wojski wizki 1689 r., posesor dóbr królewskich Miaskowa i Kul, żonaty z Teofilą Orzeszkówną, miał córkę Annę za Andrzejem Zaborowskim, podstolim ciechanowskim, i syna Michała, żonatego z Joanną, córką Jana Grabi, której zapisał 3000 fl., bezpotomnego.
Wojciech, podstoli grabowiecki 1693 r., stolnik łomżyński, posesor królewszczyzny Giełczyn, miał dwie żony, Apolinary Ogonowską, wdowę po Aleksandrze Skułskim, z której córka Anna Antonina, i Annę Kuczborską, podczaszankę dobrzyńską, z niej syn Nikodem-Pelieyan, dziedzic dóbr Przytuły i Laskowiec 1725 r., żonaty z Maryanną Fursówną, wdową po Antonim Opackim, łowczym łomżyńskim, umarł młodo, mając lat 24.
Józef-Bolesław, dziedzic na Kisielnicy 1690 r., rotmistrz wojsk królewskich, podpisał elekcyę 1697 r. z ziemią łomżyńską; stolnik łomżyński 1701 r., posesor wójtowstwa w Czarnocinie i Piątnicy, um. 1707 r., pozostawiwszy z żony Kunegundy Zaleskiej synów: Aleksandra, Jana i Wacława, oraz córkę Marcyaunę za Adamem Grudowskim, cześnikiewiczem liwskim. Z synów stolnika: Jan, dziedzic Korzenistego i Porytego, skarbnik łomżyński 1724 r., miał dwie żony, Zuzannę Iłowską, z niej syn Antoni zmarł dzieckiem, i Różę Karwowską, chorążankę bielską, z tą bezpotomny. Jan odstąpił swe dobra synowcowi swemu Józefowi, a Wacław i Aleksander są przedstawicielami dwóch linij tej gałęzi, istniejących obecnie.
Linia Wacława. Wacław, stolnik 1714 r., podstoli łomżyński 1724 r., posesor wójtowstwa w Czarnocinie i Piątnicy, zm. 1746 r., miał dwie żony, Julię Godlewską, z niej córka Matylda za Adamem Danowskim, pisarzewiczem wizkim, i Teresę Zielińską, z której syn Stanisław-Ęustachy, ur. 1738 r., posesor dóbr królewskich Janowo 1758 i\, jakie nabył wspólnie ze swą żoną za konsensem królewskim od Wiszowatego; starosta świdnicki 1774 r., zaślubił Joannę Jaroszewską, chorążankę zakroczymską, i z niej pozostawił dwóch synów, Jana-KaroIa-lgnacego i Wincentego.
Wincenty, ur. 1779 r. w Giedni, w pow. mławskim, jako porucznik wszedł do służby 1807 r. do sztabu generalnego wojska Ks. Warszawskiego i 1809 r. został kapitanem z przeznaczeniem do 6 pułku ułanów; major 1815 r. w 2 pułku strzelców konnych, awansował (831 r. na pułkownika 8 pułku ułanów. Wincenty zaślubił Pelagię Zabłocką i z niej miał syna Michała-Leonarda, urzędnika Tow. Kred. Ziem., wylegitymowanego w Królestwie 1839 roku.
Jan-Karol-Ignacy, ur. 1763 r., chorąży gwardyi pieszej koronnej 1786 r., posesor dóbr Zielona, komisarz ziemi zawskrzyńskiej 1792 r., miał dwie żony, Franciszkę Zielińską, wdowę po Ignacym Zielińskim, chorążym wizkim, i Ludwikę Zagajewską, chorążankę radziejowską, z której synowie: Stanisław, Ignacy i Włodzimierz.
Stanisław, dziedzic dóbr Zielona, w gub. płockiej, wylegitymowany w Królestwie 1837 r., zaślubił Agnieszkę Brodzką i z niej miał syna Wi¬ktora, po którym z żony Rybińskiej córki, Marya za Teofilem Belkę i Helena za Józefem Zalewskim.
Ignacy, ur. 1810 r. we wsi Zielona, w pow. mławskim, postąpił na służbę 1828 r. jako kadet do 1 pułku strzelców konnych; podporucznik 1880 r., awansował 1881 r. na porucznika w 1 pułku jazdy sandomierskiej.
Kawaler krzyża Virtuti Militari. osiadł w Paryżu, gdzie zaślubił francuzkę i pozostawił z niej potomstwo.
Włodzimierz, ur. 1811 r. we wsi Zielona, wszedł do służby 1828 r. do 3 pułku strzelców konnych i w 1830 r. został podporucznikiem; ozdobiony krzyżem złotym Virtuti Militari, wylegitymowany w Królestwie 1837 r., zaślubił Annę, córkę Stanisława Kisielnickiego, i z niej pozostawił synów, Zygmunta, żonatego z Julią z Sonenbergów, i Karola, po którym z Karoliny Ordężanki syn Andrzej.
Linia Aleksandra. Aleksander, syn stolnika Józefa, dziedzic na Ki-sielnicy, Murawach, Górkach, Drożęcinie, Łubach i Szewkowie, skarbnik wizki 1730 r., zaślubił Maryannę Pętkowską, podsędkównę nurską, i z niej miał córki: Scholastykę za Maciejem Skrodzkim, burgrabią warszawskim, Eleonorę za Piotrem Ołdakowskim, miecznikiewiczem drohickim, Franciszkę za Ignacym Danowskim, pisarzewiczem wizkim, Kunegundę za Ignacym Brochockim, czcśnikicwiczem zakroczymskim, Juliannę za Janem Gintowtem-Dziewiałtowskim, miecznikiem lubaczowskim, oraz synów: Antoniego, Jana-Klemensa, Józefa-Jana i Stanisława, kapitana gwardyi pieszej koronnej 1782 r., bezpotomnego, żonatego z Barbarą Sztetnerówną, córką pułkownika wojsk koronnych.
Jan-Klemens, dziedzic na Konecku i Górce, podpisał elekcyę 1764 r. z ziemią łomżyńską; z żony Zofii Twardowskiej pozostawił synów, Teodora, dziedzica dóbr Wygnanowic, w pow. hrubieszowskim, i Augusta, wylegitymowanych w Królestwie 1841 r.
August, ur. 1788 r. w Warszawie, wstąpił do służby 1806 r. do 1 pułku jazdy i 1807 r. został podporucznikiem w pułku strzelców pieszych; przeniesiony 1808 r. do 6 pułku piechoty Ks. Warszawskiego, awansował na porucznika, a 1812 r. na kapitana w 22 pułku piechoty. Odbył kampanie 1807 r. przeciw Prusom, 1809 r. przeciw Austryi i 1812 r. był w Rosyi (Ks. Wojskowe).
Józef-Jan, dziedzic na Kisielnicy, Murawach, Drożęcinie, Łubach i Pęsach, otrzymał dobra Korzeniste i Koryte-Zaborowo od stryja Jana; poseł ziemi łomżyńskiej 1764 r., miecznik 1765 r., wojski większy 1766 r., ostatnio łowczy wizki 1767 r., podstarosta i sędzia grodzki koleński, podpisał elekcyę 1764 r. z ziemią łomżyńską. Józef, łowczy, zaślubił Różę Karwowską, podkomorzankę bielską, wdowę po stryju Janie, skarbniku łomżyńskim, 3v. za Adamem Przeradowskim, podczaszym różańskim, i z niej po¬zostawił syna Ignacego,
Ignacy, ur. 1771 r., dziedzic dóbr Kisielnica, Korzeniste, Poryte i Szczuczyn, konsyliarz konfederacyi mazowieckiej z pow. koleńskiego, sędzia ziemiański wizki 1794 r., radca Departamentu łomżyńskiego i marszałek sejmiku 1815 r., zaślubił Ludwikę Wilczewską, podkomorzankę wizką, i z niej pozostawił córkę Ludwikę za Janem Wojczyńskim i trzech synów: Adama, Franciszka i Stanisława.
Adam, dziedzic Szczuczyna, sędzia pokoju pow. biebrzańskiego 1829 r., żonaty z Elżbietą Starzyńską, miał córkę Elżbietę Cichocką i synów, Ignacego, żonatego z Rzętkowską, bezpotomnego, i Konstantego, wylegitymowanych w Królestwie 1839 r.
Franciszek, dziedzic dóbr Poryte i Kisielnica, marszałek sejmiku pow. łomżyńskiego i biebrzańskiego 1817 r., sędzia pow. biebrzańskiego 1829 r., poseł na sejm 1830 r., zaślubił Maryę Bykowską i z niej pozostawił córkę Klementynę za Puchałą i synów, Juliusza, dziedzica Kisielnicy, zm. 1888 r. bezdzietnie, i Ludwika, zm. 1886 r, w Warszawie, po którym z Wiktoryi Ostykówny-Narbuttówny syn Władysław z Anny Rzęikowskiej ma córkę Jadwigę i synów: , Bohdana, Eustachego i Ludwika.
Stanisław, najmłodszy syn Ignacego i Wilczewskiej, dziedzic dóbr Korzeniste i Stawiska, radca Komisyi wojew. augustowskiego 1830 r., za¬ślubił Annę Bykowską i z niej pozostawił córkę Annę za Włodzimierzem Kisielnickim i synówr, Józefa i Witolda.
Józef, ur. 1825 r., dziedzic dóbr Stawiska, z Joanny Marylskiej po¬zostawił córki, Maryę za Wojciechem Kossakiem, Urszulę za Czesławem Dziembowskim i synów: Stanisława, po którym z Janiny Krzymuskiej córka Halina i syn Józef, Włodzimierza, dziedzica Kozie, żonatego z Kamilą Ra¬kowską, z niej córki, Joanna, Marya i syn Zdzisław, i Tadeusza, ożenionego z Wandą Wojczyńską, z której córka Zofia i syn Witold.
Witold, młodszy syn Stanisława i Bykowskiej, ur. 1829 r., dziedzic dóbr Korzeniste, zm. 1865 r., pozostawiwszy z Jadwigi Duninówny córki, Annę za Tadeuszem Kossakiem, Walentynę za Zygmuntem Dziembowskim i syna Kazimierza, ur. 1859 r., dziedzica dóbr Korzeniste, który poślubiwszy Józefę, córkę Andrzeja Skórzewskiego (znaną literatkę Esteję), ma z niej syna Kazimierza i córkę Annę.
Gałąź na Boguszycach. Jej przedstawiciel Józef, ostatni z synów CZeśnika Jakóba, dziedzic na Kisielnicy i Boguszycach, starosta łomżyński 1476 r., starosta nowogrodzki 1482 r., sędzia ziemski wizki 1487 r., podsędek 1501 r., a od 1504 r. sędzia ziemski łomżyński, zaślubił Annę z Czaplic i z niej miał syna Andrzeja, dziedzica na Boguszycach, sędziego ziemskiego 1525 r., następnie cześnika łomżyńskiego, po którym z Katarzyny z Nuszewa córki, Anna za Stanisławem Ujazdowskim, Katarzyna za Feliksem z Chomętowa i syn Józef.
Józef, dziedzic na Boguszycach 1528 r., pozostawił córkę Elżbietę za Wawrzyńcem Jemielitym i synów, Marcina i Idziego (Egidiusz).
Marcin, dziedzic na Boguszycach 1562 rv miał dwie żony, Annę Orzycką i Annę Szabłowską, z których synowie: Adam żonaty z Anną Bu-dziszewską, Jan, Marcin, Stanisław ożeniony z Małgorzatą, córką Jana Zaorskiego i Wawrzyniec; Z nich Marcin, dziedzic na Boguszycach 1641 r., miał córkę Dorotę za Janem Modzelewskim i synów, Mateusza i Stanisława, po którym córka Zuzanna.
Wawrzyniec, syn Marcina, dziedzic na Boguszycach 1641 r., z żony Reginy miał synów: Pawła, Stanisława i Idziego, po którym synowie, Sta nisław i Szymon, dziedzice na Boguszycach 1664 r.
Idzi, młodszy syn Józefa, dziedzic na Boguszycacłi 1570 r., miał trzy żony: Elżbietę Gostkowską, Jadwigę Wróblewską i Annę Rakowską, pozostawił dwóch synów, Mikołaja i Adryana.
Mikołaj, dziedzic na Boguszycach 1610 r., zaślubił Elżbietę Tarnowską i z niej miał syna Idziego, dziedzica na Boguszycach 1650 r., po któ¬rym synowie, Marcyan i Mikołaj.
Adryan, młodszy syn Idziego, dziedzic na Boguszycach 1610 r., miał synów: Andrzeja, który podpisał elekeyę 1674 r. z ziemią łomżyńską, Jana i Stanisława, po którym z Zofii Białobrzeskiej córki, Jadwiga za Maciejem Wiśniewskim, Maryanna za Adamem Kossakowskim i synowie: Adryan, tego synów dwóch, Jakób i Bartłomiej żonaty z Katarzyną Czartoryską, Maciej, Bartłomiej i Jakób, dziedzice na Kisiołkach.
Bartłomiej, dziedzic na Boguszycach-Kisiołkach 1680 r., miał córki, Eufrozynę za Mateuszem Gawkowskim, Katarzynę za Franciszkiem Bogu-skim i syna Mateusza, dziedzica na Kisiołkacłi-Boguszycach 1707 r., po którym z Zuzanny Boguskiej syn Józef zaślubił Maryannę Mossakow ską i z niej pozostawił synów, Władysława i Jana, którzy w 1788 r. sprzedali części Kisiołek, a 1792 r. części Kisiołek-Boguszyc (Metr. Duc. Masoviae, Sigil., Kancl., Ks. Gr. i Ziem. Łomżyńskie, Wizkie i Koleńskie, Zap. i Wyr. Tryb. Piotrk. i Lubel., Conv. i Don. Vars.).
KISIELOWSKI. Kacper, żonaty z Justyną Węgierską, komornikówną sandecką, i Wojciech, synowie Stefana, dziedzica dóbr Stróże Wyżnie, cześnika czerniechowskiego, i Franciszki Pniewskiej, wnukowie Krzysztofa i Teresy Wielogłowskiej, podczaszanki mielnickiej, prawnukowie Krzysztofa i Heleny Jordanówny, oraz Aleksander, major wojsk koronnych, syn Krzysztofa, stolnika czerniechowskiego, i Anny Dydyńskiej, wnuk powyższego Krzysztofa i Wielogłowskiej, wylegitymowani w Galicyi 1782 r.
Andrzej-Józef, syn Adama i Konstancy], oraz Krzysztof, syn Michała i Katarzyny Kumanowskiej, wnuk Stanisława i Jadwigi Lisowskiej, wylegitymowani w Galicyi 1782 r. (Zbiory Dr. M. Dunina-Wąsowicza).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego