Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gierymski Maksymilian – artysta malarz, w Bawarii

16.03.2010 19:21
Maksymilian Gierymski urodził się w 1846 r. W chwili wybuchu Powstania Stycznioowego w 1863 r. mając niecałe 17 lat, mimo sprzeciwu ojca, uciekł z domu i wziął w nim udział. Po upadku powstania wraz z bratem Aleksandrem wyjechał z kraju i studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Szybko stał się sławny i jego obrazy zaliczały się do cenionych. Był członkiem Berlińskiej Akademii Nauk. Jednym z ważniejszych wyróżnień, które otrzymał, był złoty medal na wystawie w Berlinie.
Maksymilian Gierymski był autorem scen powstańczych z 1863 r. i stylizowanych polowań.
Zmarł w 1874 r. na gruźlicę w alpejskim Bad Reichenhall, gdzie przebywał na leczeniu. Miał 28 lat. Został pochowany na cmentarzu w miasteczku Bad Reichenhall. Po jego grobie nie pozostał żaden ślad. Prawdopodobnie grób został przekopany po 25 lub 50 latach.

16 września 1994 r. w 120 rocznicę śmierci Maksymiliana Gierymskiego na cmentarzu w Bad Reichenhall odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej zmarłemu artyście. Na uroczystość przybyłi: ówczesny Konsul generalny RP w Monachium p. Andrzej Kaczorowski, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Monachium o. dr Stanisław Pławecki CSsR, burmistrz miasta Bad Reichenhall z członkami Rady Miejskiej oraz Polonia Bawarska. Tablicę poświęcił ks. Prałat Ignacy Siwiec.