Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Karaś h.Dąbrowa

31.05.2010 20:30
KARAŚ h. DĄBROWA. Senator w rodzinie, Kazimierz, kasztelan wizki 1764 r., um. 1775 roku.
Gniazdem tego domu Mazowsze, z którego przenieśli się na Litwę. Jakób, syn Marcina, i Marcin, dziedzice dóbr Karasie-Żdżary 1578 r. (Ks. poborowe). Aleksander i Mikołaj-Jan z pow. grodzieńskim, Samuel zwojew. nowogrodzkiem I648r., Stefan, burmistrz, z wojew. wileńskiem 1674 r., Jan z ziemią zakroczymską, Jan i Michał z wojew. brzesko-litewskiem i wojew. nowogrodzkiem 1697 r., a Kazimierz, cześnik liwski i poseł ziemi warszaw¬skiej, z ziemią liwską i ziemią warszawską 1764 r. podpisali elekcye.
Ignacy, dziedzic na Opolu, łowczy połocki 1730 r., miał synów, Kazi¬mierza i Karola. Kazimierz, ur. 1711 r., zaufany domownik Stanisława Po¬niatowskiego, kasztelana krakowskiego, cześnik buski 1746 r., a od 1757 r. cześnik liwski i pułkownik wojsk koronnych, w 1764 r. administrator generalny poczt, został kasztelanem wizkim, a 1765 r. marszałkiem dworu królewskiego; kawaler orderu Św. Stanisława, zacny i dobry patryota, nie mieszał się do intryg politycznych; dostał starostwa ryckie, zadybskie, goszczyńskie i nowodworskie, um. 1775 r. Z 1-ej żony Maryi-Pranciszki Devraux miał córkę Annę za Bernardem Szwykowskim, starostą okińskim, a z 2-iej żony Elżbiety Hubińskiej, podczaszanki rzeczyckiej, pozostawił trzy córki i dwóch synów, Kajetana i Michała; z córek, Teresa za Feliksem Górskim, podkomorzym warszawskim, a Ludwika za Onufrym Bromirskim.
Kajetan, porucznik wojsk koronnych 1782 r., szambelan Stanisława Augusta, starosta zadybski i rycki, dziedzic dóbr Opole i łganie, um. 1798 r.; był ożeniony z Anną Oknińską, córką Jana, wojskiego liwskiego.
Michał, sekretarz królewski, starosta zadybski 1793 r., sędzia pokoju okręgu żelechowskiego 1830 r., posesor dóbr Zadybia, w pow. łukowskim wylegitymowany w Królestwie 1840 r., z żony Franciszki Guzkowskiej miał córkę Maryę za Janem Finke-Piaskowskim.
Karol, młodszy syn łowczego Ignacego, żonaty z Franciszką Russocką, miał syna Karola, posesora dóbr Krzepice 1793 r., po którym z Salomei Kamińskiej syn Michał z żony Seweryny Szrednickiej pozostawił syna Stefana, lekarza pułkowego wojsk austryjackich, który w 1898 r. otrzymał zatwierdzenie szlachectwa od cesarza Franciszka Józefa (Kancl., Sigil., Metr. Kor., Don. Vars., Bon.).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego