Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Grzybowski Ludomir

22.09.2012 16:44
Ludomir Grzybowski –
    uczestnik Powstania styczniowego, autor wspomnień "Opis powstania polskiego w roku 1863 i 1864 w województwie krakowskim", które stanowią cenny materiał pamiętnikarski.
    Był synem urzędnika sądu w Chęcinach. Do powstania styczniowego pracował w chęcińskim sądzie poprawczym jako archiwista. W okresie manifestacji patriotyczno-religijnych w latach 1860-1861 będąc mieszkańcem Chęcin czynnie w nich uczestniczył. Pracował w organizacji cywilnej powstania.
    Po wybuchu Powstania styczniowego dołączył do oddziału powstańczego Mariana Langiewicza na Świętym Krzyżu. Z oddziałem Langiewicza przeszedł cały szlak bojowy po Grochowiska. Po bitwie tej Langiewicz i część powstańców przeszła do Galicji i tam zostali aresztowani przez Austiaków. Grzybowski nie przeszedł. Od czerwca 1863 r. był w oddziale powstańczej żandarmierii Bogusza, następnie pod rozkazami Iskry, później Chmieleńskiego. W październiku 1863 r. roku trafił pod rozkazy gen. Hauke Bosaka. Służył w kawalerii. Ranny podczas potyczki pod Strojnowem 4 listopada 1863 r. został skierowany na leczenie. Do oddziału powrócił pod koniec 1863 r. Po klęsce opatowskiej 21 lutego 1864 r. ukrywał się w Rudzie Strawczyńskiej. W marcu 1864 r. został aresztowany i zamknięty w kieleckim więzieniu. Dzięki układom i łapówkom, został zwolniony. Nie mogąc podjąć wcześniej wykonywanej pracy w administracji państwowej został rachmistrzem w dobrach ziemskich Motkowice, należących do Lanckorońskich.
    Wspomnienia spisane pod koniec XIX wieku, których autor nie stylizuje się na bohatera i nie upiększa własnej przeszłości, dają barwny i przejmujący obraz powstańczej codzienności. Przedstawiony przez Grzybowskiego obraz powstania odbiega od heroicznych legend i stereotypów.
Powstańcy styczniowi- [pl.wikipedia.org]