Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Francki ród z Pragi, Miechowa, Warszawy i Kujaw

22.10.2011 17:38

Odpowiedzi (4)

22.10.2011 17:38
RÓD FRANCKICH

z Pragi Czeskiej potem Miechowa, Lipiec Reymontowskich, Warszawy, Ośmiałowa na Kujawach

(po Teresie Karwackiej ur 1788 w Krakowie
)

5 marzec 2011 r

PATRZ TEZ ANEKS 482

xxxxxxxxxxxxxxxxx

Drzewo Franckich z Miechowa
(na podstawie analizy nekropolii Franckich w Miechowie i inf. P. Grażyny Roman-Dobrowolskiej oraz Danka Domańskiego)

6 marzec 2011 r

SCHEMAt GENERACJI :

0) Rodzice Teresy i Dominika
A) Generacja Teresy Karwackiej i Dominika Francke
B) Dzieci Teresy i Dominika
C) Wnuki Teresy i Dominika
D) Prawnuki Teresy i Dominika
E) Praprawnuki Teresy i Dominika
F) Prapraprawnuki Teresy i Dominika
G) Praprapraprawnuki Teresy i Dominika

xxxxxxxxxxxxxx

0) GENERACJA 1730/60

KAROL FRANCKI i ANNA Barbara Weronika z d. Wahsait Francka z Pragi rodzice Dominika Francke / Franckiego aptekarza z Miechowa

Urodzony/nobil Wincenty Stankar exaktor konsumpcji miasta Miechowa i urodzony/nobil 1788/9 MATEUSZ FRANCKI lat 32 aptekarz, syn zeszłej obydwaj w Miechowie zamieszkali i oświadczyli, ze ANNA BARBARA WERONIKA z Wahshait FRANCKA lat 72 wdowa , spłodzona w Nowej Pradze Czeskiej, w Miechowie zamieszkała, niegdy córka Karola Washaita i Teresy w Nowej Pradze czeskiej zamieszkałych, matka pozostałych Dominika, Mateusza i Kazimierza, umarła na dniu 27 kwietnia 1823 roku o 6 rano w domu Franciszka Gajewicza Obywatela zamieszkałego pod numerem 64 w Miechowie

MARCIN KARWACKI (ur 1768 - zm 1837; w latach 1800-1837 magister chirurg na Kazimierzu potem aptekarz w Jędrzejowie) i ZOFIA ze Stadnickich KARWACCY z Krakowa-Stradomia/potem Jędrzejowa

xxxxxxxxxxxxxxx

1751-1823 105zg Anna Barbara wdowa Francka matka Dominika, Mateusza, Kazimierza .... Karol Teresa Miechów

Z jednego pnia od Anny Barbary i * Karola Franckich, ktorzy przyszli do Polski z Pragi.Rodzina zaczeła się dzielić już w pokoleniu pierwszym,t.j. 2 synów A i K.

** Mateusz zamieszkał we wsi Lipce Reymontowskie / co ostatnio odkrył Andrzej Karwacki/ jeszcze nic nie wiemy o Jego potomstwie i czy w ogole takie było- pewnie załozył aptekę ?
drugi syn ** Dominik ożeniony z Teresa Karwacką miał 2 corki ,i 2 synów,


xxxxxxxxxxxxxxxxx

A) GENERACJA 1760/90

Linia Dominika
A) 1780/ DOMNIK FRANCKI od 1810 roku aptekarz w Miechowie zmarł 1849 ; ur 1780 w Pradze syn Karola i Anny Franckich (Obelisk wapienny z krzyżem) ; Prowadzi aptekę w Rynku i równocześnie
jest ekspedytorem i poczthalterem (1810-1841).
A) 1788/ TERESA z KARWACKICH, Dominikowa Francka ur w Krakowie 1788 jako córka Marcina i Zofii Karwackich ze Stradomia; zmarła w 1850 roku (Obelisk wapienny z krzyżem)

1808 4sl Dominik Frantzke & Teresa Karwacka Jędrzejów 1769-1849 154zg Dominik lat 80 urodzony w Pradze syn Karola i Anny Francki Miechów

SLUB JEDRZEJÓW 6 luty 1808/dom 59:
DOMINIK FRANTZKE lat 28 & TERESA KARWACKA lat 20; świadkowie Jan Majer, Józef Koniczynski i inni

Zgony MIECHÓW 1849/154; dnia 20 maja 1849 o 8.00 zmarł aptekarz DOMINIK FRANCKI, urodzony w Pradze czeskiej syn Karola i Anny
Pozostała po nim wdowa TERESA Z KARWACKICH FRANCKA; zglosil 9 X 1849 syn Maksymilian Francki lat 33, aptekarz w Miechowie

1788-1850zg 86zg Teresa z Karwackich, wdowa po Dominiku aptekarzu Francki Miechów

Zgony MIECHÓW 1850/86 w dniu 1 czerwca 1850 o 12.00 zmarła TERESA FRANCKA , lat 63 wdowa po aptekarzu Dominiku; c. MARCINA i ZOFII ze STADNICKICH KARWACKICH, aptekarzy już zmarłych w Jedrzejowie. Zgłosili zgon 3 czerwca Franciszek Rapacki nauczyciel lat 33 i Aleksander Nagórski tłumacz lat 40


,,,,Pod Dominikiem i Teresą Karwacką mam odnosniki od lewej strony :

1] Marcin 1808-1848 i Julia Lewinska 1894, nie jest podane czy Marcin Francki? (tak ma epitafium w Kościele)
2] Maria Teresa +1821, bez nazwiska więc Francka?
1821 139ur Maria Teresa Eufemia Francki Dominik aptekarz Teresa Teresa Karwacki Miechów Miechów

PATRZ aneks 482
2) Córka B) 1808/9 w Krakowie/JÓZEFA z FRANCKICH Masłowska ur 1808/9 zmarła wdowa w wieku 38 lat 15 marca 1847 córka Teresy i Dominika Franckich (Obelisk wapienny z krzyżem)

1834 13sl Stanisław wdowiec syn krawca Masłowski Paweł, Salomea Brzechwiński Józefa panna ur w Krakowie w parafii Bozego Ciała corka aptekarza Francki Dominik, Teresa Karwacki Miechów

3]Linia Miechowska pod tym Maksymilian.i rozwiniecie.
4] linia Kujawska , bez objasnien kogo to ma dotyczyć ????????

Kraków-Miechów TERESA Karwacka - Francka w Miechowie
1
Rocznik Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
Biblioteka Polskiej Akademii Nauk w Krakowie - 1984...

„(1818 — 1876) — syn Dominika i Teresy z Karwackich,”

„ Karwacka Teresa zob. Francka Teresa z Karwackich”
Tytuł Rocznik Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Tomy 29-30
Wydawca Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawn. Polskiej Akademii Nauk, 1984
W formie oryginalnej Uniwersytet Michigan
W formie cyfrowej 29 Sie 2009

Rocznik Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie Kraków - 198415
„Stanisław Kostka Maksymilian Francki (1818 — 1876) — syn Dominika i Teresy z Karwackich, aptekarz w Miechowie, patriota związany z miejską organizacją „

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Linia Mateusza:
B) MATEUSZ FRANCKI *1789-1821 bezdzietny ,ur .w Warszawie ? Wydział Lekarski-Szkoła Farmacji:; zam .pl.Szczepanski 262w Krakowie.

** Mateusz zamieszkał we wsi Lipce Reymontowskie / co oststnio odkrył Andrzej Karwacki/ jeszcze nic nie wiemy o Jego potomstwie i czy w ogole takie było- pewnie załozył aptekę?
drugi syn ** Dominik ożeniony z Teresa Karwacką miał 2 corki ,i 2 synów,

Żeni się w 1835 roku

Księga - Małżeństwa (S)
Lp. Rok Akt Imię Nazwisko Imię Nazwisko Miejscowość Uwagi Dodał
1 1835 14 Mateusz Francki Marianna Trocka Lipce Reymontowskie

Urodzenia dzieci Mateusza i Marianny

4 1836 1499 Jakub Francki 25 Lipce Reymontowskie
5 1839 1720 Klementyna Aniela Al Francki 61 Lipce Reymontowskie

1 1849 2335 Adam Francki 15 Lipce Reymontowskie

6 1850 2396 Piotr Francki 1 Lipce Reymontowskie

2 1852 2565 Aleksander Mikołaj Francki 16 Lipce Reymontowskie
3 1859 4241 Ignacy Francki 65 Maków

Księga – Zgony (D)
L.p. Rok Poz. Imię Nazwisko Akt Miejscowość Uwagi Dodał
1 1851 1460 Piotr Franckie 16 Lipce Reymontowskie

Danuta Francki ??
edytuj | kasuj
Tak, Mateusz Francki był bratem Dominika oraz zalozycielem linii kujawskiej rodziny Franckich

Dzien dobry,
Mateusz jest wyraźnie podany jako brat Dominika, z zaznaczeniem, ze Dominik ur. w Pradze. a Mateusz jest młodszy. O bracie Karola i jego pokoleniu- po za tym, ze zona miała na imię Anna, niestety nic nie wiadomo - przyszłość przed nami - tylko jak dostać się do Pragi? Na razie mam problemy ze Stefanem DD. i pralatem Dobrowolskim z Miechowa- chyba jednak czeka mnie wyjazd tam, bo może cos na plebanii beda o tym wiedziec. Podobno po śmierci Stefana w 1913r. , ten duchowny miał spełniac jakąś role w opiece nad Czesławem....?..? pewnie symboliczną.... nie wiem, jakie pokrewieństwo ich łaczyło? Próbuje rozszyfrować kiedy i dlaczego znaleźli się w Warszawie?
Dostaliśmy wiadomość, że zmarł w Anglii Witold Domański w tym roku, ur 1914r.
pozdrawiam
Grazyna r-d

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

B) GENERACJA 1790/1820

Dzieci Dominika i Teresy Karwackich Franckich
1Syn B) 1808/ MARCIN (imię na cześć dziadka Marcina Karwackiego) FRANCKI syn Dominika i Teresy zmarł w 1848 roku (Obelisk wapienny z krzyżem; żona 1810/JULIA z Lemanskich Marcinowa Francka ;B)1810/ JULIA z Lemańskich Marcinowa FRANCKA, ur 1810 zmarła 18 stycznia 1894 w wieku 84 lat) (Obelisk bez zwieńczenia)

- Syn *** Marcin miał syna **** Franciszka co dalej nie wiem, 2 **** corka Teresa zmarła młodo,3 ****corka Józefa Masłowska- nie wiem czemu jej sie przypisuje założenie linji kujawskiej Francckich?/taki dostałam przekaz/i 4 z koleji syn

1a)Synowa B)1810/ JULIA z Lemańskich Marcinowa FRANCKA, ur 1810 zmarła 18 stycznia 1894 w wieku 84 lat; matka Franciszka Ksawerego (Obelisk bez zwieńczenia)

xxxxxxxxxxxxxxxx

MARCIN FRANCKI i Julianna z Lemanskich
( Uwaga w metryce ślubnej Marcin Francki zapisany jako dobrze urodzony / nobil)
Slub w Jędrzejowie 6 X 1831/18

W obecności WP Józefa Radomickiego kapitana rettlernego WP lat 62 i Walentego Krzykowskiego lat 52, obywatela:
Urodz/Nobil. MARCIN FRANCKI, kawaler, katolik urodzony w Krakowie (1808) lat 23 syn nob/ur. DOMINIKA FRANCKIEGO i TERESY KARWACKIEJ w mieście Miechowie zamieszkałych obywateli, tu w Jędrzejowie u dziadka Wielmożnego MARCINA KARWACKIEGO, aptekarza pod numerem 5 zamieszkałego & panna JULIANNA LEMANSKA, panna, katoliczka, urodzona w Jędrzejowie lat 21, c. Antoniego Lemanskiego i Anny Geniewskiej, obywateli w Jędrzejowie przy rodzicach zamieszkała.

ADAM FRANCKI
Syn Marcina i Julianny Franckich:
JEDRZEJÓW 1832/7
Marcin Francki katolik lat 23 subiekt aptekarski w obecności Józefa Radomickiego b. kapitana WP lat 62 i Antoniego Lemanskiego lat 58 w Jedrzejowie zamieszkałych, okazał dziecko urodzone w domu 25 dnia 24 grudnia 1831 z niego i Julianny lat 21.. CHRZESTNI : Józef radomicki i Teresa z Karwackich Francka

ZGON MARCINA w Miechowie
ZGONY MIECHÓW
15 pazdziernika 1848 roku zmarł MARCIN FRANCKI lat 40, sekretarz kasy powiatowej; urodzony w Krakowie, syn Dominika Franckiego i Teresy z Karwackich; pozostawił wdowę Juliannę z Lemanskich.
Zglosili 22 pazdziernika 1848 Szymon Zdechlikiewicz lat 50 i August Wilczynski lat 33 słudzy kościelni w Miechowie


xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

1a) 1816/119 LUDWIK FRANCKI syn Dominika i Teresy Franckich

xxxxxxxxxxxxxxx

2) Córka B) 1817/JÓZEFA z FRANCKICH Masłowska ur 1817 zmarła w wieku 30 lat 15 marca 1847 córka Teresy i Dominika Franckich (Obelisk wapienny z krzyżem) ;prawdopodobnie potem linia Kujawska rodziny Franckich- brak dalszych danych.

3) Syn B) 1818/ Stanisław MAKSYMILIAN FRANCKI zm. 1876;
D.O.M. / Ś.P./ MAKSYMILJAN/FRANCKI/ MAGISTER FARMACJI/ ZMARŁ D.17 CZERWCA /1876 R./ W 58 ROKU ŻYCIA. / Ś.P./ GABRIELA FRANCKA/*1838 R. ^1903 R.// 1818/ Ś.p./ MAKSYMILJAN FRANCKI/MAGISTER FARMACYI PRZEŻYWSZY LAT 58/ ZMARŁ 17 CZERWCA 1876 R.// GABRIELA Z JAKUBOWSKICH FRANCKA/PRZEŻYWSZY LAT 65. ZMARŁA 21 MARCA 1903 R./ POKÓJ IM WIECZNY/ NIEODŻAŁOWANYM RODZICOM CÓRKI (6 córek) Krzyż maltański z napisem : sp. Maksymilian Francki Powstaniec 1863 (Obelisk bez zwieńczenia)

***.Maksymilian mial z III żoną 6 ćórek. Jedna z nich to Babka Dobrowolska Właściwie linia Miechowska jest najbardziej zdefiniowana dzieki Dankowi Domanskiemu z Anglii /kolejna ćorka/,od ktorego dostalismy notatki - z Domańskimi też Dobrowolscy mieli kontakt.

*** Maksymilian osiadł w Miechowie i miał 3 żony. Z pierwszej synka, który umarł mlodo bezpotomnie , potem
- **** Alfonsa właściciela Apteki Homeopatycznej, nie mam przekazu o Jego potomstwie i
- **** córkę Michaline ,wyszła za Skalskiego- z jej potomkami kontaktowala sie rodzina męza -Michalina z Franckich Skalska była przyrodnią siostrą -Babki mojego meża- Gabrieli z Franckich Dobrowolskiej tak samo
-
- **** Alfons był Babki przyrodnim bratem .

Synowe:
1 żona Stanisława MAKSYMILIANA Franckiego ???
3a) Synowa I B)1828/JULIA z Kłobukowskich Francka ur 1828 roku zmarła w 1853 roku w wieku 25 lat (Obelisk wapienny z krzyżem) matka C) RUDOLFA Francki lat 4 zmarł 1856 (Obelisk wapienny z krzyżem)

..pod Julią Kłobukowską widnieje Michalina Skalska 1948 / pp.Skalskich z Krakowa poznałam kiedyś na pogrzebie mojej teściowej wiem , ze był utrzymywany kontakt

2 żona Stanisława MAKSYMILIANA Franckiego ???
3b) Synowa II B) 1836/ EMILIA z Kłobukowskich Franckowa ur 1836 l. 18 zmarła 1854 żona ????? (Obelisk wapienny z krzyżem)

Czy Pan wie cokolwiek o paniach Kłobukowskich? Emilii 1836-1854 i Juli 1828-1854? kto to był? sa podczepione pod Maksymilianem Franckim na poziomie Gabrieli Jakubowskiej ..... tylko w druga stronę.... czy Maksymilian miał jakąś inna żonę? a jeżeli to chyba nie dwie....(A jednak żenił się po kolei z dwoma siostrami !!!! pewnie dla opieki nad Rudolfem)

3 żona Stanisława MAKSYMILIANA Franckiego ???
3c) Synowa B)1818/ GABRIELA z Jakubowskich Francka 1818-1903, l. 85 (Obelisk bez zwieńczenia)

4) Córka B) MARIA TERESA FRANCKA zmarła 1821
1821 139ur Maria Teresa Eufemia Francki Dominik aptekarz Teresa Teresa Karwacki Miechów Miechów


C) GENERACJA 1850

Wnuk Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Syn Marcina i Julii z Lemańskich Karwackich
Syn *** Marcin miał syna **** Franciszka co dalej nie wiem, 2 **** corka Teresa zmarła młodo,3 ****corka Józefa Masłowska- nie wiem czemu jej sie przypisuje założenie linji kujawskiej Francckich?/taki dostałam przekaz/i 4 z koleji syn

C) 1841 FRANCISZEK KSAWERY FRANCKI (syn Marcina i Julii z Lemanskich Franckich) brat Franciszka Marcina Franckiego z Krakowa; bratanek Stanisława Maksymiliana Franckiego z Miechowa; wnuk Dominka Francke i Teresy z Karwackich ;prawnuk...... Marcina i Zofii Karwackich z Krakowa/aptekarzy z Jedrzejowa paprawnuk Stanisława i Marianny Karwackich z Krakowa/Kazimierza)

syn Marcina i Julii z Lemańskich, małżonków Franckich, bratanek aptekarza Maksymiliana, urodził się w Miechowie w 1841 r. ( akt nr 228 z 1841 r.). Jako uczeń uczestniczy w patriotycznych demonstracjach w Miechowie w roku 1861 roku. Prawdopodobnie w Krakowie założył rodzinę, gdzie zmarł w 1926 roku w wieku ponad 80 lat (LEŻY w Krakowie NA RAKOWICACH W MAUZOLEUM POWSTANCZYM

REWELACJA !!! Na Rakowicach trafiam na grób ((Kwatera V, granica południowa grób 15,przed grobowcem gen.dr med. Jana Kamińskiego 1870-1929) rodziny Powstańca i Sybiraka wnuka Teresy Karwackiej-Franckiej; Ksawerego Franciszka Franckiego (1841-1921), a to prawdopodobnie"

- ŻONY z KOZŁOWSKICH ROMANY FRANCKIEJ lat 80 (1847-1927),
- - ICH SYNA ZYGMUNTA FRANCKIEGO l. 78 (1884-1962) oraz
- - jego żony z WOJNAROWSKICH AGNIESZKI FRANCKIEJ lat 90 (1893-1983)
oraz WANDA KŁOSNO lat 83 (1904-1987)

Wnuczka Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Córka Marcina Franckiego ???
C) 1846/ LEONIA z Franckich 1) Sapalska 2) SAXE żona inżyniera żyła 57 lat (ur. 1846) zmarła 7 marca 1903 (Kolumna grecka)

Wnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Syn Stanisława MAKSYMILIANA. i JULII z Kłobukowskich Franckiej ur 1828 roku zmarła w 1853 roku w wieku 25 lat (Obelisk wapienny z krzyżem)

*** Maksymilian osiadł w Miechowie i miał 3 żony. Z pierwszej synka, który umarł mlodo bezpotomnie , potem
- **** Alfonsa właściciela Apteki Homeopatycznej, nie mam przekazu o Jego potomstwie i
- **** córkę Michaline ,wyszła za Skalskiego- z jej potomkami kontaktowala sie rodzina męza -Michalina z Franckich Skalska była przyrodnią siostrą -Babki mojego meża- Gabrieli z Franckich Dobrowolskiej tak samo
-
- **** Alfons był Babki przyrodnim bratem .

C) RUDOLF FRANCKI lat 4 zmarł 1856 (obelisk wapienny z krzyżem)

C) ALFONS MARIA FRANCKI : Alfons Maria Francki * - 1927 miał aptekę homeopatyczną w Warszawie na placu Zwycięstwa (KAMIENICA FRANCKICH przy Senatorskiej)
Prawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich ????
Wnuk..... Mateusza Franckiego z Warszawy ????
Syn ....... ???
AlfONS FRANCKI zm.1927 . z adnotacja "apteka Homeopatyczna na pl. Zwycięstwa" w Warszawie, obecnie plac Defilad lub kiedys Piłsuckiego, Napoleona , plac ten ciągle zmienia nazwy.

1821 - MATEUSZ FRANCKI, l. 32. ur. w Warszawie. Wydział Lekarski –
Szkoła Farmacji; zam. pl. Szczepański 262 w Krakowie; wnuk

**** Alfons był Babki przyrodnim bratem . W jego grobie leżą: - Halszka i Jan M.-wnuczka z męzem . - Celestyny z Franckich Antoniowej Zaporskiej przyrodniej siostry Adolfa a rodzonej siostry Babki Dobrowolskiej

C) MICHALINA FRANCKA-Skalska.. matka Ludwisia Skalskiego

..pod Julią Kłobukowską widnieje Michalina Skalska 1948 / pp.Skalskich z Krakowa poznałam kiedyś na pogrzebie mojej teściowej wiem , ze był utrzymywany kontakt UWAGA podobno państwo Skalscy z Krakowa odziedziczyli po Franckich dom w Rynku w Miechowie; inf. Z Apteki Miechowskiej

Wnuk Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Dzieci Stanisława MAKSYMILIANA Franckiego GABRIELA z Jakubowskich:Maksymilian i Gabriela mieli 6 córek :
C1. Celestyna-Felicja FRANCKA Antoniowa Zaporska1858-1917r. mąż Antoni Zaporski; C) 1858/ CELESTYNA-FELICJA z Franckich Zaporska 1856/8-1917 ANTONI Gryf ZAPORSKI 1853 – 1937 Adwokat Sędzia (Czerwony obelisk)
C2. Julia FRANCKA-Domańska1861-1929 mąż Mieczysław Domański , rodzina Domańskich zamieszkala z czasem w Anglii.

Wiadomości głownie oparte są o mało jasny wykres, który dostałam nie dawno tzw. drzewa Rodziny Francckich, zrobiony przez znanego mi tylko z opowiadań Danka Domańskiego żyjacego w Anglii. Gałązka po Julii z d. Franckiej z męża Domańskiej jest rozwinieta o 4 pokolenia do czasow obecnych.

C3. Jadwiga FRANCKA-Tadeuszowa Zaporska ur 1866-1924r. maż Tadeusz Zaporski ;C) TADEUSZ i JADWIGA z Franckich Zaporscy zmarli 1923-1924(Czerwony sarkofag – młodszy od szarego)
C4. Wanda FRANCKA-Kamińska zm.1927 z męża Kaminska
C5. Stanislawa FRANCKA- Dobrowolska 1873-1938r. maż Stefan Dobrowolski Farmaceuta 1865 –1913 r. Rodzina pochodzi z Kielc - mówiło się, że " miał aptekę w Miechowie" jak widać w interesie rodzinnym, czy był wlaścicielem ? przy tak dużej rodzinie aptekarskiej i tylu szwagrach aptekarzach ? .Podobno był wlaścicielem w Miechowie Apteki Henryk Zaporski ? w jakich latach ?

Dzieki Twojej pomocy... a miescila sie pensja Karoliny Krynickiej na rogu ul Szczepanskiej i
pl.Szczepanskiego.-juz wiecej na ten temat nie nudze.
Natomiast zastanawia mnie problem Stanisławy Gabrieli Franckiej-Stefanowej
Dobrowolskiej, Maz jej zmarl wczesnie/1913r/ zostawiajac Ja z nie calkiem
dorosla 3 dzieci -wszystko zostalo na glowie 16 letniego Czeslawa szkola,
studia, praca zarobkowa chyba dlatego zwiazal sie z wojskiem co w
konsekwencji przypieczetowalo jego los.W 1918 wstapil jako ochotnik do WP.
Nie slyszalam by jakkolwiek pomocna byla im Rodzina Franckich. czy moglbys w
wolniejszej chwili zastanowic sie nad tym? Podobno pomagal jakis mityczny
duchowny z Rodziny Dobrowolskich - nic wiecej o nim nie wiem.
Pozdrawiam
grazyna

C6.Maria FRANCKA Henrykowa Zaporska , maż Henryk Zaporoski;
C)1875/ MARIA z Franckich Henrykowa Zaporska zmarła 1932 roku wieku 57 lat ur 1875
1856/ HENRYK Gryf Zaporski ur 1858 zmarł 1938 (Szary sarkofag) oraz lezy tutaj matka Henryka 1829/ MARIA ZAPORSKA zmarła 1 czerwca 1903 w wieku 74 lat (ur 1829) (Szary sarkofag)
Córka: Maria Francka * 1875-1932 była najmłodszą córką 6 z rzedu. & Henryk Zaporski * 1858-1938 ostatni właściciel apteki w Miechowie

D) GENERACJA 1880

Prawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Wnuk Maksymiliana Francke i Julii Kłobukowskiej
Syn Michaliny FRANCKIEJ-Skalskiej....... ?
D) Ludwiś Skalski ur zmarł 5 sierpnia 1875 roku Obelisk bez zwieńczenia
D) Ludwik Skalski * zm.1875,
D) Zofia Skalska-Kowalczewska z d.Skalska*1848-1957, D) Włodzimierz Skalski*1888-1962 a jego córka Maria Schmit * 1913 z d.Skalska.

..pod Julią Kłobukowską widnieje Michalina Skalska 1948 / pp.Skalskich z Krakowa poznałam kiedyś na pogrzebie mojej teściowej wiem , ze był utrzymywany kontakt

Prawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Wnuki Maksymiliana Francke ??
Dzieci Antoniego i Celestyny Franckiej Gryf Zaporskich
D) Prof. Janina Zaporska zmarła 1958 (Czerwony obelisk) , c. Antoniego i Celestyny Franckiej Zaporskich; Janina Zaporska* 1880- 1960 mieszkała nad apteką w Miechowie.
D) Maria z d. Zaporska-Nawroczyńska/ mąż Eugeniusz * 1879-1941 3 córki:1/ Krystyna Nawroczynska *1908-1976 ,2/ Halszka &Jan Meysztowicz
3/ Ewa *1914 - 1-voto Prochowska, 2-voto Boska ,a jej córka Małgorzata Prochowska* 1942-
D) Wanda Zaporska zm 24 IX 1940 (Czerwony obelisk) ; córka Antoniego i Celestyny Franckiej Zaporskich; Wanda Zaporska*1886-1940 brak danych

Prawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Wnuki Maksymiliana Francke ??

Dzieci. Julia FRANCKA-Domańska1861-1929 i Mieczysława Domański , rodzina Domańskich zamieszkala z czasem w Anglii.
1/ Wacław Domański *1883-1940(Mauthasen) ~`Antonina *1903-1952, bezdzietni
2/ Stanisław Domański * 1881-1942 ~` Maria Skawińska * 1885-1933 troje dzieci:
1) Bohdan Domanski*1911- ~`zona Wanda Portasineqk ? ich córka Bozena*1941- & Maciej Skarzyński
2) Witold Domanski*1914- Helena Kwiatkowska *1914; córka Maria Milan*1947&Mark,

syn Witold * 1949- ~~ Danuta Rakowska*1944
3) Alina Domańska*1920 & Jerzy Brak ?
syn AndrzejDomanski*1949~~ Elzbieta

syn Jerzy Paweł Domański*1951 ~~Marisol

Prawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Wnuk Maksymiliana Francke ??
Dzieci Stefana i Stanisławy z Franckich Dobrowolskich
D1 syn CZESŁAW DOBROWOLSKI ur 1897 inż. chemii studia i zam. w Warszawie. zmarl w Katyniu 1940 r. Czesław Dobrowolski *1897-1940 Katyń Inż. Chemii PW. ~~Romana Haine *1904-1987
syn Krzysztof Dobrowolski* 1932 art. Grafik. ASP w Warszawie; trzy razy żonaty:
~~ I żona: Grażyna Roman – Dobrowolska *1935 art. Rzeźbiarz ASP w Warszawie ich syn Jan Dobrowolski * 1959 dr hab. chemii UW Elżbieta Dobrowolska * 1959 mg. biologii UW. Z d. Szczygielska
ich Syn : Mateusz Antoni Dobrowolski* 1986 student PW
~~` II żona: Ewa Dobrowolska z d. Borucka: ich córka Katarzyna Dobrowolska* 1968
~~III żona: Barbara Dobrowolska z d. Matul: ich córka Kinga Mielniczuk *1979 z d. Dobrowolska & Jakub Mielniczuk 1979.


D2 Córka IRENA DOBROWOLSKA 1901-1981/bezdzietna
D3 Córka JANINA DOBROWOLSKA-Przeżdziecka 1904-1987, miła 2 córki
E1 Krystyna PRZEZDZIECKA- Wegłowska (bezdzietna)
E2 IRMA PRZEZDZIECKA-Sobczyk miła syna Witolda Sobczyka
1/ Janina Dobrowolska * 1904- 1987 w Warszawie z męża Przeździecka
córka 1) Krystyna Węgłowska, z d. Przeździecka
córka 2) Irma Sobczyk z d. Przeździecka syn Witold Sobczyk

Pewnie musze się wybrać do Miechowa i sprawdzić czy nie ma tam grobu Stefana. Zmarl stosunkowo wcześnie, pozostawił żone, 16-LETNIEGO syna Czeslawa i JESZCZE MŁODSZE CÓRKI 2 córki jedna 12, druga 9 lat, o których Pana nie poinformowalam
i Irene Dobrowolska 1901-1981, panna , nie zameżną, Janinę z męża Przezdziecką 1904-1987r. miała dwie córki: Krystyne z męża Węgłowska bezdzietną , IJrme Sobczyk z męża,
wnuk Witold Sobczyk. ]

Irenę znałam bardzo dobrze, natomiast nigdy nie miałam okazji poznać ciotki Janki, ani jej potomstwa ? dziwne, wszyscy mieszkalismy w Warszawie - ale co rodzina to obyczaj, a zapewne z braku Czesia, ktory to w Katyniu........ Nie wiem za jaką przyczyną pośsmierci Stefana rodzina wyniosla sie do Warszawy i nie wiem gdzie Stefan jest pochowany, .Tu studiowal na PW. Czesław - był w bardzo trudnych warunkach materialnych i musiał podczas studiów pracować - podobno brał nocne stróżowanie , potem ? sciagnął Matkę i siostry. ?

Prawnuki DOMINIKA i TERESY FRANCKICH
Wnuki Maksymiliana i Gabrieli Jakubowskiej
Dzieci: JADWIGI i TADEUSZA ZAPORSKICH

1) Henryk Zaporski *1895-1978:
1)Syn Marian Zaporski,
2) Syn Antoni Zaporski*1920~~ Małgorzata

2) Zofia Zaporska-Dulebowa * - 1987 z meża Dulęba
1) Syn Janusz Dulęba,
2) syn Henryk Dulęba
3) córka Elżbieta Dulęba, ,
4) syn Władysław Dulęba

Witam, jeżeli Zofia Dulęba, która występuję u Pani w drzewie genealogicznym, miała syna Zdzisława i córkę Stanisławę (po mężu Pasternak) to jestem jej prawnukiem i występuje w moim drzewie genealogicznym. Jeżeli to ta osoba, prosiłbym o maila lub o jakiś inny kontakt, w celu możliwości uzupełnienia danych.

Pozdrawiam
Bartłomiej Pasternak

Prawnuki DOMINIKA i TERESY FRANCKICH
Wnuki Maksymiliana i Gabrieli Jakubowskiej
Dzieci: WANDY z Franckich KAMINSKIEJ zm. 1927
córka Maryla z d. Kamińska * 1896- 1982 & Edward Haberling * -1981.

E) GENERACJA 1910

Praprawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Prawnuk Maksymiliana Francke ??
Wnuk Stefana i Stanisławy z Franckich Dobrowolskich
syn CZESŁAWA DOBROWOLSKIEGO ur 1897 inż. chemii studia i zam. w Warszawie. zmarl w Katyniu 1940 r.
E1 wnuk Krzysztof Doliwa-Dobrowolski ur. 1932. art. grafik ASP w Warszawie
syn Krzysztof Dobrowolski* 1932 art. Grafik. ASP w Warszawie; trzy razy żonaty:
~~ I żona: Grażyna Roman – Dobrowolska *1935 art. Rzeźbiarz ASP w Warszawie ich syn Jan Dobrowolski * 1959 dr hab. chemii UW Elżbieta Dobrowolska * 1959 mg. biologii UW. Z d. Szczygielska
ich Syn : Mateusz Antoni Dobrowolski* 1986 student PW
~~` II żona: Ewa Dobrowolska z d. Borucka: ich córka Katarzyna Dobrowolska* 1968
~~III żona: Barbara Dobrowolska z d. Matul: ich córka Kinga Mielniczuk *1979 z d. Dobrowolska & Jakub Mielniczuk 1979.


Praprawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Prawnuk Maksymiliana Francke ??
Wnuk Stefana i Stanisławy z Franckich Dobrowolskich
Córki JANINY DOBROWOLSKIE-Przeżdzieckiej
E1 Krystyna PRZEZDZIECKA- Wegłowska (bezdzietna)
E2 IRMA PRZEZDZIECKA-Sobczyk miała syna Witolda Sobczyka

F) GENERACJA 1940

Prapraprawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Praprawnuk Maksymiliana Francke ??
Prawnuk Stefana i Stanisławy z Franckich Dobrowolskich
Wnuk CZESŁAWA DOBROWOLSKIEGO ur 1897 inż. chemii studia i zam. w Warszawie. zmarl w Katyniu 1940 r.
Dzieci Krzysztofa Doliwa-Dobrowolski ur. 1932. art. grafik ASP w Warszawie trzy razy żonaty:
~~ I żona : Grażyna Roman – Dobrowolska *1935 art. Rzeźbiarz ASP w Warszawie ich syn F1) Jan Czesław Doliwa Dobrowolski * 1959 dr hab. chemii UW Elżbieta Dobrowolska * 1959 mg. biologii UW. Z d. Szczygielska
ich Syn : Mateusz Antoni Dobrowolski* 1986 student PW
~~ II żona : Ewa Dobrowolska z d. Borucka: ich córka
F2) Katarzyna Dobrowolska* 1968
~~ III żona : Barbara Dobrowolska z d. Matul: ich córka
F3)Kinga Mielniczuk *1979 z d. Dobrowolska & Jakub Mielniczuk 1979.

Prapraprawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Praprawnuk Maksymiliana Francke ??
Prawnuk Stefana i Stanisławy z Franckich Dobrowolskich
Wnuk Janiny Dobrowolskiej-Przeżdziekiej
Syn Irmy Przeżdzieckiej Sobczyk
F1 WITOLD SOBCZYK

G) GENERACJA 1970

Praprapraprawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Prapraprawnuk Maksymiliana Francke ??
Praprawnuk Stefana i Stanisławy z Franckich Dobrowolskich
Prawnuk CZESŁAWA DOBROWOLSKIEGO ur 1897 inż. chemii studia i zam. w Warszawie. zmarl w Katyniu 1940 r.
Wnuk Krzysztofa Doliwa-Dobrowolski ur. 1932. art. grafik ASP w Warszawie
Syn Jana Czeslawa Doliwa-Dobrowolskiego ur 1959 dr hab nauk chemii studia UW. /moj syn (Pani Grażyny Roman –Dobrowolskiej)
G1 praprawnuk Mateusz Antoni Doliwa-Dobrowolski 1986 student PW.

(Ostatni z Doliwów Dobrowolskich)

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Z geneteki polskiej:

1808-1808-1848zg 211zg Marcin lat 40 syn Dominika i Teresy Francki Miechów
1831 18sl Marcin Francki & Julianna Lemanska Jędrzejów
1816 119ur Ludwik Francki Dominik Teresa Karwacka Miechów
1821-1822 91 Maria Teresa 9 mies Francka Dominik Teresa Karwacka Miechów
1876zg 87zg Maksymilian Francki Miechów
1862 92 ur Józef Francki Miechów
1865 168ur Francka Miechów
1877 37sl Antoni Zaporski & Celestyna Francka Miechów
1877 168ur Zofia Julia Skalski Włodzimierz Michalina Francki Miechów
1880-1962 242 ur Włodzimierz Skalski zm w kielcach Włodzomierz Michalina Francka Miechów
1880 321ur Janina Apolonia Zaporska Antoni Celina felicja Francka Miechów
1883 1878 276ur Maria Felicja Zaporska Antoni Celestyna, Felic Francka Miechów
1883 277ur Wanda Gabriela Zaporska Antoni Celestyna,Felic Francka Miechów

xxxxxxxxxxxxxxxxx

Drzewo Franckich z Miechowa
Linia warszawska

LINIA ALFONSA FRANCKIEGO z Miechowa a potem KLEMENSA FRANCKIEGO w Warszawie

Drzewo Izabelli Franckiej:

* FRANCISZEK Frantzke – ( pokoleniowo mógłby być synem Dominika i Teresy z Karwackich Franckich) zm. przed 1869 r. - był kasjerem Doradztwa Hut Pankowskich, w 1832 r. mieszkał w kolonii Aleksandria (dawniej Friedrichshuld a obecnie Aleksandrów gm. Krzepice, pow.Kłobuck ) i jego żona Emma Henckel von Donnersmarck - ur. ok. 1810 r. , zm. 23.12.1869r. - podobno z linii ze Świerklańca. Inf. IZABELLA FRANCKA)

Prawnuki Dominika i Teresy z Karwackich Franckich
Wnuki Maksymiliana Francke ??
Dzieci Antoniego i Celestyny Franckiej Gryf Zaporskich; siostrzenice Alfonsa Marii Franckiego (starszy przyrodni brat Celestyny Franckiej-Zaporowskiej
D) Prof. Janina Zaporska zmarła 1958 (Czerwony obelisk) , c. Antoniego i Celestyny Franckiej Zaporskich; Janina Zaporska* 1880- 1960 mieszkała nad apteką w Miechowie.
D) Maria z d. Zaporska-Nawroczyńska/ mąż Eugeniusz * 1879-1941 3 córki:1/ Krystyna Nawroczynska *1908-1976 ,2/ Halszka &Jan Meysztowicz 3/ Ewa *1914 - 1-voto Prochowska, 2-voto Boska ,a jej córka Małgorzata Prochowska* 1942-
D) Wanda Zaporska zm 24 IX 1940 (Czerwony obelisk) ; córka Antoniego i Celestyny Franckiej Zaporskich; Wanda Zaporska*1886-1940 brak danych


** Ich syn – (pradziadek Izabelli) podobno spolszczył pisownię nazwiska (inf. IZABELLA FRANCKA)

*** Henryka Francka w 1939 roku Sp. Akc. Surogatów Kawy „Skawina” Plac 3 Krzyży 3

*** Klemens FRANCKI 1874 - 1944 i Elżbieta FRANCKI; 1945 mieszkali w 1939 roku ul. Mokotowska 17, tel/ 930-79
KLEMENS FRANCKI brat mojego dziadka Stefana Franckiego –
Klemens Francki mieszkał przed wojną ze swoją rodziną ( żoną i 3 synami :

Przy okazji pobytu na moich grobach rodzinnych na Powązkach odnalazłam go : bardzo duży grobowiec ( w rodzaju sarkofagu ) należący do Franckich i Meysztowiczów. Na frontowej płycie są następujące nazwiska :

Alfons Francki oraz Halszka Meysztowicz z d. Nawroczyńska ( 1913-1996 ) i Jan Meysztowicz ( 1910 - 1997 ) uczestnik bitwy o Narwik. (Odnalazłam te 3 osoby na przesłanym przez Panią " drzewku ") Kuzynka wspomniała mi o pani Halszce Meysztowicz, która nawiązała z nią kontakt ale też nie umiała wskazac pokrewienstwa miedzy naszymi liniami Franckich.

1 listopada 2010r poszłam na ten grób - porządkował go Pan Stanisław Pruszyński (prowadzi restaurację " Radio Cafe " przy ul. Nowogrodzkiej 56, wiele lat mieszkał z rodzinę w Kanadzie ), jest krewnym Pana J. Meysztowicza i nie umiał mi nic powiedziec o pochowanm Alfonsie Franckim. Ciekawa jestem czy mój stryjeczny dziadek Klemens bywał na tym grobie z racji pokrewieństwa czy może tylko znajomości z tyt. zbieżności nazwisk.

Synowie Klemensa:

**** JÓZEF FRANCKI - Józef (1906-1944) absolwent PW - Wydz. Budowy Samolotów został zastrzelony w czasie wojny; Żona Józefa Franckiego mówiła mi, że Klemens Francki chodził na Powązki na grob Franckich i powiedziała gdzie ten grób się znajduje

**** WOJCIECH FRANCKI - Wojciech (1903-1996) przyszły komandor ORP Błyskawica, po wojnie z Anglii wyemigrowal do Nowej Zelandii i Australii; *** Wojciech Roman Francki komandor marynarki wojennej 17.IV.1903 - 6.VII.1996

**** RYSZARD FRANCKI - Ryszard (1905-1997)- absolwent PW - Wydz. Chemii był specjalistą od gazu i wielkich pieców, wykładał na kilku uczelniach w Polsce oraz byl v-ce dyr. Instytutu Gazownictwa w Warszawie ) w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 17.

Grób rodziny DannówJan Aleksander Dann 30.I.1876 - 12.III.1957Marian Dann zm. 1942Zdzisław Dann - żołnierz Armii Krajowej 3.XI.1906 - 21.VI.1957Wojciech Roman Francki ; komandor marynarki wojennej 17.IV.1903 -; 6.VII.1996Irena Elżbieta Francka z d. Siedlecka 23.VII.1906 – 22.XII.2999Józef Francki 1906 -; 1944Klemens FRANCKI 1874 - 1944Elżbieta FRANCKI 1883 - 1945Maria FRANCKI 1909 - 1961Ryszard FRANCKI 1905 - 19976Wojciech FRANCKI 1903 - 1996
data: XX w.miejsce: Warszawa, cm. Powązkowski, kwatera nr 246

GROBOWIEC FRANCKICH i DANNÓW Na Powązkach / Zmarli w Warszawie;
**** Irena Elżbieta Francka z d. Siedlecka 23.VII.1906 -22.XII.1999
**** Józef Francki 1906 - 1944
**** Maria Francka 1909 - 1961
**** Ryszard Francki 1905 - 19976
**** Wojciech Francki 1903 -1996

*** dziadek Izabelli Franckiej)
*** STEFAN FRANCKI dziadek Izabelli

**** ojciec Izabelli Franckiej)
**** EDMUND FRANCKI (1913-1972) i Maria z Waksmundzkich Francka (1914-2006); Edmund ) ukończył przed wojną Wyższą Szkołę Inżynierską im.H. Wawelberga i S. Rotwanda.

**** WOJCIECH FRANCKI (stryj Izabelli)
że mój stryj - komandor Wojciech Francki - po wojnie mieszkał z rodziną w Nowej Zelandii i Australii - również wspomniał swojej córce , że przodkowie pochodzili z Pragi. Inf. IZABELLA FRANCKA)

***** IZABELLA FRANCKA (1949). Abs. Wydz. Handlu Zagranicznego SGPiS

Miałam przyjemnośc rozmawiac pod koniec ub.r. z Panią Danutą Francką z d. Sujkowską - żoną nieżyjącego Bohdana Franckiego z linii kujawskiej - mieszkającą w Kanadzie. Wspomniała,że przodkowie Jej męża pochodzili z Pragi. Ja z kolei przypominam sobie, że mój stryj - komandor Wojciech Francki - po wojnie mieszkał z rodziną w Nowej Zelandii i Australii - również wspomniał swojej córce,że przodkowie pochodzili z Pragi. Inf. IZABELLA FRANCKA)

xxxxxxxxxxxxxxxxx

FRANCKI PLACE

THIS AREA IS NAMED AFTER
CAPTAIN WOJCIECH FRANCKI PN, DSC.
COMMANDER OF THE POLISH DESTROYER
ORP BLYSKAWICA (LIGHTNING) BUILT IN THE
SHIPYARD OF J.S. WHITE, COWES IN 1936.
ON THE NIGHT OF 4TH/5TH MAY 1942
WHILST O.R.P. BLYSKAWICA WAS IN COWES FOR REPAIRS
CAPTAIN FRANCKI, OF HIS OWN VOLITION, ORDERED HIS SHIP TO
REMAIN ARMED TO DEFEND COWES
IN ANTICIPATION OF AN ENEMY ATTACK.
THE INITIATIVE AND LEADERSHIP OF CAPTAIN FRANCKI
ENABLED THE BRAVE POLISH CREW TO REPEL
THE LUFTWAFFE'S INTENSIVE AERIAL ATTACK THROUGHOUT THE NIGHT
SO THAT THE LOSS TO THIS COMMUNITY
WAS DRAMATICALLY REDUCED.
SUCH FRIENDSHIP AND VALOUR FORMS THAT
INDELIBLE PART OF OUR TOWN'S HISTORY,
EVER TO BE PRAISED,
NEVER TO BE FORGOTTEN.



Wojciech Francki, ORP
Komandor Wojciech FRANCKI urodziі siк 17 kwietnia 1903 roku. Uczestniczyі jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, miкdzy innymi w walkach o Wilno i bitwie warszawskiej pod Pіoсskiem. W 1923 roku wst±piі do Szkoіy Podchor±їych Piechoty w Warszawie, a po jej ukoсczeniu w 1924 roku rozpocz±і studia w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. W 1927 roku zostaі promowany na pierwszy stopieс oficerski podporucznika marynarki.
Sіuїbк rozpocz±і jako oficer wachtowy na ORP „WILJA”. W latach 1928 – 29 sіuїyі we Flotylli Piсskiej jako dowуdca grupy motorуwek. Nastкpnie studiowaі we Francji w Ecole des Officiers Canoniers w Tulonie. W kolejnych latach zostaі dowуdc± kanonierki ORP „Gen. HALLER”, sіuїyі jako oficer artylerii na niszczycielu ORP „WICHER”, dowodziі kanonierk± ORP „Komendant PIЈSUDSKI”, a w 1935 roku obj±і dowodzenie torpedowcem ORP „MAZUR”. Nastкpnie obj±і stanowisko w kierownika Referatu Broni w Szefostwie Artylerii i Uzbrojenia Kierownictwa MW, a pујniej oficera artylerii w Sztabie Dowуdztwa Floty.
W marcu 1939 roku obj±і dowodzenie okrкtem szkolnym ORP „WILJA”. 9 lipca wypіyn±і w rejs szkolny do Casablanki. Tam zastaі go wybuch II wojny wiatowej. W grudniu 1939 roku zostaі zastкpc± dowуdcy niszczyciela ORP „BURZA”, a w kwietniu 1940 roku obj±і dowodzenie okrкtem. Na pokіadzie ORP „BURZA” uczestniczyі w kampanii norweskiej oraz w bitwie pod Calais. W latach 1940 – 1942 dowodziі niszczycielem ORP „BЈYSKAWICA”.
Nastкpnie sіuїyі w Sztabie Western Approaches w Rosyth, Biurze Studiуw Kierownictwa MW oraz w Coastal Command (dowуdztwo wybrzeїa). Od 15 maja peіniі obowi±zki komendanta Komendy Morskiej „Pуіnoc”, a potem zostaі dowуdc± 1. Dywizjonu Kontrtorpedowcуw. W grudniu 1944 roku obj±і dowodzenie okrкtem szkolnym ORP „BAЈTYK”, a nastкpnie do wrzenia 1945 roku byі kierownikiem Pomocniczego Urzкdu ds. Oficerуw. W latach 1945 – 46 ponownie obejmuje dowodzenie niszczycielem ORP „BЈYSKAWICA” uczestnicz±c w operacji „Deadlight”. W 1946 roku zostaі komendantem obozu demobilizacyjnego pod Sailsbury.
W Marynarce Wojenne sіuїyі jeszcze do 1948 roku. Nastкpnie wyemigrowaі do Nowej Zelandii i zamieszkaі pod Auckland. Pracowaі jako kamieniarz w kamienioіomie, pујniej prowadziі ogrodnictwo. W 1967 roku przeniуsі siк do Australii i zamieszkaі w Sydney. Przez resztк їycia pіywaі we flocie cywilnej.
Kmdr Wojciech Francki zmarі 6 lipca 1996 roku w Lane Cove w Australii. Urnк z prochami sprowadzono do Polski, uroczysty pogrzeb odbyі siк w Warszawie na Pow±zkach 20 stycznia 1997
xxxxxxxxxxxxxxxxx

Osoby o nazwisku Francki w Warszawie roku 1854 r.

nazwisko imię źródło utrzymania cyrkuł ulica dom typ właściciel
Francki Adam subiekt cukierniczy 9 Nowy Świat 1271 K SS. Chodniewicz

nazwisko imię źródło utrzymania cyrkuł ulica dom typ właściciel
Frantzki Jan czeladnik młynarski 7 Ogrodowa 846/847 D Plendel Józef

nazwisko imię źródło utrzymania cyrkuł ulica dom typ właściciel
Frantzke Karol właściciel domu Praga Brukowa 389 D Frantzkie Karol

xxxxxxxxxxxxxxxxx

LINIA FRANCKICH w Warszawie ul. Ossolińskich 6

W latach międzywojennych na pierwszym piętrze kamienicy mieszkali jej właściciele Franccy. Prowadzili w budynku Centralną Aptekę Homeopatyczną. Warto tu przypomnieć, że homeopatia w pierwszej połowie naszego stulecia przeżywała w Warszawie rozkwit. Nie dziwi zatem, że w tym samym domu, w jednej z oficyn, przyjmował również lekarz homeopata dr Cyrkler.

Ossolińskich 6, dawniej Czysta
Jerzy S. Majewski
2007-10-04, ostatnia aktualizacja 2007-10-04 15:42
Aż do wybuchu wojny północną pierzeję pl. Piłsudskiego zamykały trzy kamienice. Stały one wzdłuż szczątkowo dziś zachowanej ulicy Ossolińskich. Obecnie w tym miejscu planowana jest budowa gmachu projektowanego przez światowej sławy architekta sir Normana Fostera.
O jednej z kamienic - przy Ossolińskich 8 - już pisaliśmy (28 maja 1998 r.).

Dziś o sąsiednim budynku, pod nr. 6.

Stanął on, zdaniem badacza dziejów architektury warszawskiej Jarosława Zielińskiego, w latach 1856-57. Mniej więcej w tym samym czasie wzniesiono domy pod numerami 4 i 8. Stanisław Łoza w "Słowniku architektów i budowniczych Polski" za projektanta kamienic pod 4. i 6. uznał Teofila Schuellera. Wspomina też architekta Ludwika Żychlińskiego.
Budynek miał dość wystawną, dwupiętrową fasadę. Okna drugiego piętra ujęły kolumienki. Wyższa kondygnacja o maleńkich oknach miała zapewne charakter użytkowego poddasza i mieściły się tam skromne pokoje do wynajęcia, w układzie hotelowym.

Pierwotnie od placu Saskiego kamienicę oddzielały niskie oficyny dawnego Pałacu Saskiego. W 1869 r. kamienica należała do Władysława Radwana. W tym czasie mieściła się tu dystrybucja tabaczna i skład papieru Zygmunta Komara, skład kożuchów pod firmą Rakowiecki-Wernicki-Skuczalski, sklepy z wyrobami rękawicznymi Rajmunda Billiou i tapicerskimi Józefa Bajkowskiego, kantory: loterii Jakuba Silbersteina oraz rekomendacji nauczycieli i guwernantek Karoliny Liwskiej.

Kamienicę przebudowano u schyłku ubiegłego stulecia. Została nadbudowana, a jej fasada uległa gruntownemu przekomponowaniu. Projektantem przebudowy był według Łozy Adam Oczkowski. Z tyłu domu frontowego, wokół prostokątnego podwórka, wznosiły się oficyny. Bramą umieszczoną w oficynie poprzecznej przechodziło się na kolejne podwórko ujęte z dwóch stron oficynami bocznymi i oddzielone murem od sąsiedniej posesji.

Osiowość fasady podkreśliło nie tylko umieszczenie pośrodku na parterze bramy wjazdowej, ale też zwieńczenie całości niewielkim, półkolistym szczytem o polu przebitym okrągłym oknem. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce i fakturze tynków fasada sprawiała wrażenie bardzo urozmaiconej. Przyziemie z czterema witrynami sklepów ożywiła ciemna, mięsista rustyka. Wyżej ściany pierwszego i drugiego piętra urozmaicało zakomponowanie na przemian ciemnych pasów rustyki i jasnych boni. Ściana trzeciego piętra pozostała gładka. Całość wieńczył wydatny gzyms koronujący i attyka balustradowa. Kompozycję fasady dopełniło staranne wykończenie dekoracji sztukatorskiej oraz elementy żeliwne. Misternie kute kraty zdobiły wejścia do sklepów i drewniane wierzeje bramy.

Homeopaci od frontu i w podwórku

W latach międzywojennych na pierwszym piętrze kamienicy mieszkali jej właściciele Franccy. Prowadzili w budynku Centralną Aptekę Homeopatyczną. Warto tu przypomnieć, że homeopatia w pierwszej połowie naszego stulecia przeżywała w Warszawie rozkwit. Nie dziwi zatem, że w tym samym domu, w jednej z oficyn, przyjmował również lekarz homeopata dr Cyrkler. Pomiędzy 1918 a ok. 1930 r. w kamienicy zamieszkał założyciel, pierwszy dyrektor i późniejszy prezes koncernu Siła i Światło Tadeusz Jan Sułowski [w ubiegłym tygodniu przekręciłem jego nazwisko na Sułkowski, za co przepraszam- J.S.M.]. Z wykształcenia był inżynierem. Jak wielu Polaków studiował w Instytucie Technicznym w Petersburgu oraz na politechnice w Charlotenburgu. Od 1908 do 1918 r. pracował w Łodzi. Gdy po przeniesieniu się do Warszawy w 1918 r. zakładał Siłę i Światło, zamieszkał wraz z rodziną w domu przy Ossolińskich 6.

Jak wspomina dziś jego córka pani Zofia Guttner, mieszkanie mieściło się na drugim piętrze oficyny poprzecznej. Nie było małe - miało siedem pokoi. Jego wadą był wszakże widok z okien na podwórka-studnie. Wejście na klatkę schodową wiodło z bramy umieszczonej pośrodku oficyny i wiodącej na drugie podwórko. Wprost z klatki wchodziło się do dużego przedpokoju, skąd można było wejść do reprezentacyjnych pomieszczeń mieszkania, gabinetu pana domu, niewielkiego pokoiku mieszkalnego zajmowanego później przez córkę właścicieli oraz - na wprost - do salonu o dwóch oknach. W głębi mieszkania znajdowała się sypialnia rodziców, a w narożniku oficyny poprzecznej i bocznej wielka jadalnia z narożnym oknem.

Reszta pomieszczeń znajdowała się w oficynie bocznej. Z jadalni wąski korytarz wiódł do kuchni, gdzie znajdowało się wyjście na kuchenną klatkę schodową. Idąc korytarzem, mijało się łazienkę i nieduży pokój zajmowany przez synów Sułowskiego oraz służbówkę. Taki układ mieszkania nie był niczym niezwykłym i powtarzał się w większości kamienic warszawskich wzniesionych na przełomie stuleci.

Sułowski był nie tylko przemysłowcem, ale i koneserem sztuki. Był nawet dożywotnim członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Nic dziwnego, że mieszkanie wypełniały dzieła sztuki. Na ścianach wisiały obrazy znanych malarzy polskich, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Kossaków, Jana Matejki, Józefa Rapackiego.

Ok. 1931 r. rodzina Sułowskich przeniosła się do mieszkania we własnej kamienicy przy ul. Górnośląskiej.

Kruche arcydzieła

W kamienicy obok apteki mieściły się jeszcze trzy inne, niezbyt zresztą wielkie, sklepy. Ich branże często się zmieniały. W 1904 r. reklamował się tu sklep J.A. Komorowskiego z ubiorami dziecięcymi i kapeluszami. Pani Guttner wspomina z kolei sklep Górskiego ze szkłem. Można było w nim kupić przepiękne szkła artystyczne i użytkowe najlepszych europejskich hut. Wygląd takiego sklepu oddaje opis Jadwigi Waydel-Dmochowskiej w książce "Dawna Warszawa": "Za szybami wystaw przesuwały się kolejno: strojna w barwne bukiety, lekko na brzegach złocona saska porcelana, angielskie Wedgwoody o białych, wypukłych, przypominających kamee wzorach na tle błękitnym, zielonym lub czarnym; dyskretna w swej elegancji, również angielska porcelana Copeland, mlecznobiała o wytłoczeniach naśladujących liść włoskiej kapusty. Dalej iście królewska, nowoczesna porcelana kopenhaska Limoges, nieco przeładowane ciężkimi złoceniami, zasiane biedermeierowskimi bukiecikami rosenthale, fajanse angielskie, włoskie, styryjskie, z czasem polskie: Koło, Chodzież, Pacyków. Wyroby fabryki Galle i pokrewne im Daum i Weiss. Każdy przedmiot, w odróżnieniu od wyrobów seryjnych, zaznaczonych marką fabryczną, nosił podpis wytwórcy w facsimile". Jak wspomina pani Zofia Guttner, jej ojciec Jan Sułowski był stałym klientem w sklepie ze szkłem Górskiego. W mieszkaniu było mnóstwo rozmaitych rzadkich okazów szkła. Pośród nich unikatowe okazy szkieł i lamp firmy Galle i Rene Lalique. Wszystko to wraz ze wspomnianą już kolekcją obrazów przepadło w czasie ostatniej wojny,

Piece i automobile

Około 1935 r. jeden z lokali sklepowych zajęła firma American Heating. Sprzedawano tu tak zwane stałopalne piece amerykańskie. Nie były one jednak sprowadzane zza oceanu, lecz ze Stąporkowa. Stalowe, z maleńkimi drzwiczkami, w latach 30. swymi mocno już archaicznymi formami o kapiących od ornamentacji barokowych formach sprawiały wrażenie przedpotopowych zabytków. Na podstawie podpisów pod zachowanymi zdjęciami z 1935 r. dowiadujemy się, że pracownikami sklepu byli m.in. Wenka Górkówna, panna Zawadzka, panowie Orynowski, Kurpiński. Obok pieców w latach 30. w budynku handlowano też maszynami biurowymi firmy Hollerith, która miała tu swoje przedstawicielstwo. Z kolei na pierwszym piętrze, obok mieszkania właścicieli, przez pewien czas znajdował się lokal Automobilklubu Polskiego. W tym czasie sprzed budynku często wyruszały rajdy i wycieczki automobilowe.

W 1939 r., kiedy bomba zupełnie zniszczyła sąsiedni budynek przy Ossolińskich 8, kamienica pod 6. przetrwała bez większych uszkodzeń. Zagładę przyniósł jej dopiero rok 1944 - wtedy spłonęła. Mury budynku, przypuszczalnie nadającego się do odbudowy, stały jeszcze jakiś czas, aż je rozebrano

Więcej... http://wyborcza.pl/1,94900,4547616.html#ixzz0xkY4kNxi

xxxxxxxxxxxxxxxxx

Drzewo genealogiczne Franckich h. Nieczuja
z Ośmiałowa na Kujawach

* Pradziadkowie lub ** Dziadkowie Francki 1800 – 1820 ∞ NN

** Dziadek lub ** Stryj Władysław Francki (ok. 1846 – 1914) h. Nieczuja (sw.67509) ("Sosa" 4) & ("Sosa" 5) Helena Światopełk-Słupska h. Lis (sw.67510) 1863-1956

*** Rodzice Janusz I Francki I h. Nieczuja ur 26 Iv 1896 w Ośmialowo k. ( 20 km na N) Włocławka– zm. XII 1983 Santa Barbara i ** Aleksandra Chrzanowska h. Poraj 8 luty 1899 Ciesle – 1944 Warszawa
*** Rodzeństwo Janusza I „ tylko ** Władysław Francki mąż **Heleny Swiatopełk-Słupskiej
*** JANUSZ I FRANCKI oficerem WP Janusza Franckiego (ur. 26 kwietnia 1896 r., zm. w grudniu 1983 r.) oraz Aleksandry z Chrzanowskich h. Poraj (8 lutego 1899 r. - 28 sierpnia 1944 r.). Jego matka zginęła w powstaniu warszawskim; mieli synów :
**** BOHDANA JÓZEFA FRANCKI 12 III 1922-2009 Włocłwek i Danuta Francki z domu Sujkowska, ps. Danka (ur. 14 września 1928 r. w Warszawie) – powstaniec warszawski, sanitariuszka w stopniu plutonowej, żołnierz AK mają 5 synów
**** JANUSZA II FRANCKI I h. Nieczuja ur 24 II 1925 w Toruniu - żona (ślub: dnia 24 V 1958): Danuta Mittelstaedt h. Hornklow (sw.66466) 1934- , (Rodzice : Kazimierz Mittelstaedt h. Hornklow (sw.66467) 1905-1990 & Teresa Głogowska (sw.66468) 1911-1977) , dzieci: 2 córki

Stryjowie lub wujowie oraz ciotki, i kuzyni (kuzynki) Janusza II
*** Wuj Adam Chrzanowski h. Poraj (3.234.33) ("Sosa" 6) & ("Sosa" 7) Bronisława Węgleńska h. Szreniawa (3.234.34)
*** Ciocia Maria Chrzanowska h. Poraj (sw.65710) (linia: Andrzej Cielecki 3.373.382) 1897-1974
■ & Stefan Brodzikowski h. Wieniawa (sw.65711) 1892-1982 dzieci: | Stefan Brodzikowski h. Wieniawa (sw.66459) 1923-1941| Wanda Brodzikowski h. Wieniawa (sw.66460) 1925-1939| Adam Brodzikowski h. Wieniawa (sw.66461) 1934- |
***wuj Stefan Chrzanowski h. Poraj (sw.65714) (linia: Andrzej Cielecki 3.373.382) 1905-1967 ■ & Halina Jakubowska (sw.65715) 1923-1995 dzieci: | Adam Chrzanowski h. Poraj (sw.65716) 1954-| Aleksandra Chrzanowska h. Poraj (sw.65721) 1956- |

Starszy brat Janusza II
**** brat Bohdan Józef (sw.66463) (linia: Andrzej Cielecki 3.373.382) 1922-2009 ■ & Danuta Sujkowska h. Rola (psb.32709.5) korespondent M.J.M. 1928**** Bohdan Józef Francki 12 III 1922-2009 Włocłwek i Danuta Francki z domu Sujkowska, ps. Danka (ur. 14 września 1928 r. w Warszawie) – powstaniec warszawski, sanitariuszka w stopniu plutonowej, żołnierz AK mają 5 synów
dzieci:
***** | Andrzej Francki h. Nieczuja (sw.67499) 1950-1954|
***** Jan Francki h. Nieczuja (sw.67500) 1952-|
***** Marek Francki h. Nieczuja (sw.67501) 1954-|
***** Ryszard Francki h. Nieczuja (sw.67502) 1956-|
***** Robert Francki h. Nieczuja (sw.67503) 1964- |
Bohdan Józef Francki herbu Nieczuja, ps. Zbigniew (ur. 12 marca 1922 r. we Włocławku, zm. 31 grudnia 2009 r. w Kingston) - żołnierz Armii Krajowej Bohdan Józef był synem oficera WP Janusza Franckiego (ur. 26 kwietnia 1896 r., zm. w grudniu 1983 r.) oraz Aleksandry z Chrzanowskich h. Poraj (8 lutego 1899 r. - 28 sierpnia 1944 r.). Jego matka zginęła w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem Armii Krajowej. W czasie powstania warszawskiego należał do Kompanii Koszta, służąca w stopniu kaprala podchorążego. Był dowódcą 2. drużyny tej kompanii. Został ciężko ranny 20. dnia powstania (20 sierpnia 1944 r.)[1]. W Milanówku uciekł z pociągu transportującego jeńców wojennych. Następnie wrócił do rodzinnego Włocławka, gdzie został zmobilizowany do Ludowego Wojska Polskiego. Został przydzielony do pułku w Zamościu, tam został awansowany do stopnia podporucznika. Z powodu swojej przeszłości w Armii Krajowej został skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Został jednak uwolniony z więzienia przez partyzantów. Wyjechał w rejon Borów Tucholskich, gdzie przyłączył się do partyzantki. Po rozbiciu jego oddziału przez Armię Czerwoną, wraz z kilkoma innymi partyzantami miał być oskarżony w pokazowym procesie i został osadzony w Bydgoszczy, skąd udało mu się zbiec. Przez krótki czas przebywał w Nowym Targu, jednak szybko zdecydował się na wyjazd za granicę. Przez Pilzno dotarł do Murnau, a potem do Anglii. Po wojnie przebywał na emigracji w Anglii, gdzie 11 września 1949 r. wziął ślub z sanitariuszką Armii Krajowej (w stopniu plutonowej), uczestniczką powstania warszawskiego Danutą Sujkowską h. Rola. Studiował na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Od 1951 r. przebywali na emigracji w Kanadzie. Tam pracował w kompanii aluminiowej Alcan. Przeszedł na emeryturę w 1985 r

. Z żoną Danutą miał pięciu synów: Andrzeja, Jana Bohdana, Marka Zbigniewa, Ryszarda Zygmunta i Roberta Krzysztofa. Zmarł po długiej chorobie w swoim domu w Kingston 31 grudnia 2009 r.

Danuta Francki z domu Sujkowska, ps. Danka (ur. 14 września 1928 r. w Warszawie) – powstaniec warszawski, sanitariuszka w stopniu plutonowej, żołnierz AK.
Danuta Sujkowska h. Rola urodziła się 14 września 1928 r. w Warszawie. Jej ojcem był Zbigniew Bronisław Antoni Sujkowski, ps. Bolko (8 stycznia 1898 – 8 września 1954), legionista, syn senatora RP Heleny z Chmieleńskich Sujkowskiej (zginęła w powstaniu warszawskim 23 września 1944 r. przenosząc meldunek jako łączniczka AK). Matką Danuty była Idalia Maria z Czarnockich h. Lis odm. Mzura (29 stycznia 1894 – 6 grudnia 1943). Przed wojną uczęszczała do Szkoły Powszechnej im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej oraz należała do zuchów. W 1943 r. wstąpiła do harcerstwa, gdzie przeszła szkolenie sanitarne. W czasie okupacji, na tajnych kompletach zdała małą maturę w Gimnazjum i Liceum Żeńskim im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej. W czasie powstania służyła w punkcie sanitarnym w Instytucie Głuchoniemych na Placu Trzech Krzyży. Po powstaniu trafiła do obozu jenieckiego Stalag X-B, a 18 grudnia 1944 r. do Stalag VI-C Oberlangen. W obozie należała do kompanii wartowniczej. Po wyzwoleniu obozu Oberlangen 18 kwietnia 1945 r. przez 1 Dywizję Pancerną jeńcy-kobiety zostały przeniesione do obozu w Niederlangen. Stamtąd wyjechała do Anglii, gdzie zdała maturę oraz ukończyła studia chemiczne na Uniwersytecie Londyńskim. Na emigracji poznała swojego męża, Bohdana Józefa Franckiego h. Nieczuja, który studiował na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. W 1951 r. wyemigrowała z mężem do Kanady, gdzie mieszkali w Montrealu, Kingston oraz w małej miejscowości na północ od Québecu, gdzie oboje pracowali w kompani przemysłowej "Alkan" . Z małżeństwa z Bohdanem Franckim miała pięciu synów

Młodszy brat Bohdana Józefa
****Janusz II (sw.66465)** *** Janusz Francki II h. Nieczuja ur 24 II 1925 w Toruniu - żona (ślub: dnia 24 V 1958): Danuta Mittelstaedt h. Hornklow (sw.66466) 1934- , (Rodzice : Kazimierz Mittelstaedt h. Hornklow (sw.66467) 1905-1990 & Teresa Głogowska (sw.66468) 1911-1977) , dzieci:
Dzieci Janusza II i Danuty:
***** Aleksandra Francka h. Nieczuja (sw.66469) (linia: Andrzej Cielecki 3.373.382) 1959- & Miguel Trapani (sw.66470) 1943-1998
***** Hanna Francka h. Nieczuja (sw.66471) (linia: Andrzej Cielecki 3.373.382) 1961- & Cristian Aberg (sw.66472) 1960- ich dzieci:
****** Mathias Augusto Aberg (sw.66475) 1990-
****** Santiago Juan Aberg (sw.66476) 1994-

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

GENETEKA Polska o Franckich

BZOWO komórskie

1748 ur Marianna Francka Wielki Komórsk Bzowo na S od Nowego (Piechcin, Warlubie)

MIECHÓW

1769-1849 Dominik Francki syn Karola i Anny z Pragi, maż Teresy z Karwackich – Miechów
1788-1850 Teresa z Karwackich Francka, zona Dominika, c. Marcina i Zofii Karwackich; slub z Dominikiem w Jędrzejowie w 1808 roku,
• 1808-1848 Marcin Francki lat 40 syn Dominika i Teresy; mąż Justyny Lemanskiej, zaślubionej w Jedrzejowie w 1831 roku
• * 1832 Adam Francki urodzony w Jedrzejowie w 1832, syn Marcina i Justyny Lemańskiej; slub w Warszawie 1888 u sw. Aleksandra
• 1816 ur Ludwik Francki syn Dominika i Teresy z Karwackich - Miechów
• 1818 - 1876 Maksymilian Francki , zgon w Miechowie; Stanisław Kostka Maksymilian Francki (1818 — 1876) — syn Dominika i Teresy z Karwackich, aptekarz w Miechowie, patriota związany z ...

• * 1865 ur Marianna Francka – Miechow

• * 1862 ur Józef Francki - Miechów *

• * Michalina Francka-Skalska….

• ** 1877 ur Zofia Skalska c. Włodzimierza i Michaliny z Franckich w Miechowie

• ** 1880 ur Włodzimierz Skalski syn Włodzimierza i Michaliny z Franckich – zmarl w Kielcach 1962

• ** 1880 ur Janina Zaporska c. Antoniego u Celiny Felicji z Franckich

1800 ….1836 Karol Frańcki i Józefa Maydzial w Czarnozylach 7 km na N od Wielunia; Marianna Francka zmarła w 1846 w Czarnozyłach

1877-1877 w Sieradzu Jan Maksymilian Francki 6 mies. syn Alfonsa i Marianny z Kołdowskich, potem w Warszawie

MAZOWSZE

1790 Jan Francki i Marianna Frydrych slub 1814 Chlebotki nasielskie

1869 Ignacy Karol Francki z Zielunia i Elzbieta Zarębska slub 1894 w Zieluniu 10 km na S od Lidzbarku
• 1895-1896 zgon Franciszek Edward Francki w Zieluniu
…… Marianna Berta Francka slub 1886 w Zieluniu z Albinem Brodkiewiczem
……… Józef Francki zm. 1903 w Cegłowie w Szpitalu Mienia

1846 Anastazja Francki Zakroczym

1877 Karol Jan Francki syn Edwarda i Elzbiety Feller – Nadarzyn 12 km na Sw od Warszawy
1878 Ludwika Teodozja Francka ; Wiązowna pod Otwockiem

ALEKSANDER FRANCKI i Marta z Pęcic
1908 Anna Francka c. Aleksandra i Marty Zaremby w Pecicach
1910 Lucyna Francki c. Aleksandra i Marty Zaręby Pęcice
………..Anna Francka zgon 1908 w Pecicach córka Aleksandra i Marty Zaremby
MICHAŁ FRANCKI i Marianna z Pęcic
……… Wladysław Leon Michalski zgon w 1909 w Pecicach syn Michała i Marianny z Franckich

Łodzkie

1788 w Warszawie ur.….1835 Mateusz Francki zmarł 1877 w Koloni Łyszkowice koło Pszczonowa (u córki Józefy Żakowskiej) i Marianna z domu Zborowska wdowa Trocka Lipce Reymontowskie; Zmarła w1894 Marianna Francka vel Borowska c.Ambrożego i Anny
• * 1836 Jakub Francki Lipce Reymontowskie
• * 1839 Klementyna Aniela Francka Lipce Reymontowskie
• * 1849 Adam Francki Lipce Reymontowskie
• * 1850 Piotr Francki Lipce Reymontowskie1859 Aleksander Mikołaj Francki Lipce Reymontowskie

• * 1839 Klementyna Francka & 1860 Ludwik Bauer; Lipce Reymontowskie; rodzice: Aleksandra Bauer zgon 1883, N zgon w 1882
• Józefa Francka lat 42 wdowa ze Szpicberga; c. Mateusza i Marianny Zborowskiej w Pszczonowie za Franciszka Zakowskiego w roku 1874

1859 IGNACY FRANCKI Maków lodzkie

1896 Jan Stanisław Francki syn Wladyslawa i Heleny Slupskiej w Kutnie

WARSZAWA

SLUBY

1830…1858 Józef Francki i Weronika Ciecierska Naw. NPM
1830…1867 Józef Francki i Ewa Halter Naw. NPM
1840…1869 Konstanty Francki i Bronisława Łyszczkiewicz sw. Jana
……..1879 zg Jan Francki lat ? sw. Jana
1840….1888 Adam Francki I Ludwika Karolina Pisarska sw. Aleks
1840 Justyna Francka-Chrustowska matka Teofilli zasl. 1880 z Antonim Walendziakiem u sw. Aleksandra
1850 Marianna Francka Dabrowska matka Tadeusza Ignacego Dabrowskiego slub 1896 u sw. Aleksandra
1850 Aniela Francka-Jugniszka matka Berty zaslub za Andrzejem Guminskim u sw. Aleksandra 1896
1850 Waleria Francka-Ostaszewskla matka Emilli Anny Ostaszewskiej slub 1905 z Konradem Władysławem Kar u Wsz. Sw.
1867 Ludwika Agnieszka Francka c. Jana i Augusty z Kwieciawskich; MB LoretPraga

Urodzenia

1859 Adolf Francki syn Józefa i Weroniki Cicierskiej sw. Andrzeja
1861 Mateusz Marian Francki syn Jana i Laurentyny Trzcinskiej od Sw. Krzyza
1879 Jan Francki syn Alfonsa i Marii Kołdowskiej u sw. Antoniego wcześniej w Sieradzu, tam stracili w 1877 6 mies. Syna Jana
5.09.2015 12:55
Natrafiłem na być może przydatną informację w Gazecie Warszawskiej z 1780 roku
Nazwiska były wówczas często przekręcane wiec niezgodność jednej literki niczego nie przekreśla, szczególnie jeśli chodziłoby o nazwiska obcojęzyczne.
W roku 1780 przybył do Warszawy artysta Francke (dość dobry - określono) i został nazwany Mechanikiem Jego Królewskiej Mości.
Polecono mu zakup bardzo dużej ilości przyborów szkolnych tzn. Instrumentów Matematycznych i Fizycznych aby zarówno Nauczyciele jak i Geometrowie mogli się w nie zaopatrywać w kraju.
Francke mieszkał w kamienicy za szkołami pojezuickimi na samym dole.

Szczegóły na https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
5.09.2015 13:04
cała strona nie zmieściła się a nie chciałem zmniejszać bo straciłaby na czytelnosci
Wyciąłem tylko fragment
22.11.2015 11:55
Wietom bardzo dziękuję znakomity material !
Aneks 419

Francke geometra królewski
GAZETA WARSZAWSKA 1780 nr 48 a:

J.K. Mość Pan Nasz Miłościwy mając wzgląd zawsze na powszechne Dobro Poddanych Swych, będac gorliwym o rozkrzewienie wszelkich Nauk w Państwie Swym, iako tez o zaprowadzenie w tymże różnych Rzemiosł użytecznych Kraiowi y Samym Obywatelom’ przybyłego do Warszawy imieniem FRANCKE dość dobrego Artyste kazal zakontraktować, y onemu ze Skarbu Swego zakupić na kilka tysięcy różnych narzędziów do robienia różnych Inframentów Matematycznych y Fizycznych, potrzebnych dla tego jedynie końca, żeby nauczyciele Geometrii i Fizyki jako Geometrowie Krajowi łacniej i za tańsze pieniądze mieć mogli, aniżeliby im przyszło z zagranicy sprowadzać; zaczym kto by sobie życzył mieć jakoweś instrumenta, bądź Matematyczne jako Stoliki do mierzenia Pol, bądź Asloraba Fizyczne, albo sztuczce Matematyczne do rysunków z dobrymi Cyrklami, iakie bywają w sztućcach Paryskich lub Angielskich niech się raczy udać do wspomnianego Francke Mechanika Jego K.Mości, jeśliby on nie miał tych instrumentów gotowych, których by Sobie kto życzyl otrzymać, tedy na czas umówiony bez zawodu przystawi; mieszka on w kamienicy za szkołami Po-Jezuickimi na samym dole.