Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Mierzeński h.Leliwa

21.06.2010 17:17
MIERZEŃSKI h. LELIWA. Podług Niesieckiego mieli być w ziemi czerskiej, a pochodzić od Krzeszów h. Leliwa. z których Stanisław, żyjący około 1480 r., nabywszy majątek Mierzno, w ziemi czerskiej, od niego był nazwany Mierzeński, niekiedy Mierzyński. Stanisław z żony Czasławskiej miał syna Benedykta, który z Secygniewskiej pozostawił kilku synów, z których Walenty z Kempińskiej pozostawił trzech synów, i z nich Abraham z N. Morsztynówny, starościanki filipowskiej, miał syna Krzysztofa, po którym z Katarzyny Wyżyckiej, stolnikówny bielskiej, byli synowie: Jan ożeniony z Katarzyną Jedlecką i Stanisław, po którym z Zofii Matuszewskiej synowie, Franciszek i Maryan, i ten drugi z Konstancyi Kobierzyckiej, pisarzówny ziemskiej kaliskiej, pozostawił synów: Józefa, Macieja i Benedyktyna 1740 r.
Z tej iamilii. Adam i Jan 1648 r., Franciszek i Jan 1669 r. z ziemią zakroczymską podpisali elekcyę. Jan, podstoli wołkowyski, a w 1653 roku marszałek wiłkomierski, starosta Wasilkowski, deputat na Trybunały i poseł na sejmy, deputat do konstytucyi z sejmu 1652 roku, ożeniony z Zoną Wyssogota-Zakrzewską. Adam, podczaszy zakroczymski 1664 r., chorąży mozyrski 1692 r., żonaty z Elżbietą Brudzińską.
Kazimierz, syn Andrzeja, burgrabia różański 1730 roku. Stanisław, łowczy różański, z Katarzyny Orzechowskiej, kasztelanki przemyślskiej, miał syna Józefa 1750 r. Maryanna, żona Antoniego Kołatają, podstolego mścisławskiego 1750 r. Pelagia za Bonawenturą Jastrzębskim 1830 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego