Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Stronczyński Kazimierz

1.12.2009 12:11
Stronczyński Kazimierz - urodził się 24.VII.1809 r. w Piotrkowie, zmarł 10.XI.1896 roku w Piotkowie (poch. na Starym Cm., grob. nr 5); numizmatyk, sfragistyk, heraldyk i inwentaryzator zabytków. Przyrodnik z wykształcenia, skończył Uniwersytet Aleksandryjski w Warszawie.
Był najstarszym synem Julianny z Pawłowskich (ur.ok. 1774) oraz Wincentego (ur.ok. 1779 - zm. po 1865) - oficera wojsk napoleońskich.

Pierwsze nauki Stronczyński pobierał w domu i w szkole w Pajęcznie, następnie uczęszczał do szkół Pijarów w Piotrkowie, Wieluniu i w Warszawie.
1825 - wstąpił na Uniwersytet Warszawski, gdzie studiował nauki pzryrodnicze i uzyskał 23.XII.1828 dyplom magistra filozofii. Od 9 września był nauczycielem przyrody w Szkole Wojewódzkiej Praktyczno-Pedagogicznej w Warszawie, nauczał też chemii w Szkole Rzemieślniczej Niedzielnej.
1830 - dostał urlop półroczny dla odbycia podróży przyrodoznawczej po okolicach nadwiślańskich.
1830-31 - w Powstaniu Lustopadowym nie brał udziału.
24.III.1831 - rozpoczął pracę w Banku Polskim jako dietariusz, a we wrześniu przeprowadził kwerendę rzeczy menniczych polskich w Mennicy Koronnej. Dzięki S. Oleszczyńskiemu (kier. prac. graf. w Banku) zapoznał się z techniką litografii.
1834 - nominacja na sekretarza Banku Polskiego
1835 - publikacja Rozrywki entomologiczne dla młodzieży. Pisemko zawierające w sobie opisy pospolitszych owadów krajowych - własnoręczne litografowane rysunki i Klucz do oznaczania chrząszczów.
1836 - przejście na własną prośbę do Heroldii Król. Pol. - obowiązki protokolisty w kancelarii, a następnie naczelnika Wydziału Ogólnego.
1837-8 - otrzymał list pochwalny od prezesa Heroldii za wzorową pracę i "za odznaczającą się pilność i gorliwość".
1839 - publikacja Wzory pism dawnych w przerysach wystawione i objaśnione drukowanym ich wyczytaniem, cz.1: Obejmująca pismo dyplomatów od roku 1228 do 1536, publikacja także Spis zwierząt ssących kraju polskiego i pogranicznych.
1840 - za publikacje Wzory pism dawnych... otrzymał pismo pochwalne z wpisem do akt przez prezesa Heroldii A. Walewskiego oraz brylantowy pierścień od Mikołaja I. Publikacja także zapomnianej XVI-wiecznej pracy ornitologicznej Mateusza Cygańskiego, pt. Myślistwo ptasze

W lutym 1844 Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Duchownych powierzyła Stronczyńskiemu kierownictwo Delegacji do "opisania zabytków starożytności krajowych". Stronczyński z niewielkim gronem współpracowników objeżdżał odtad gubernie Królestwa Polskiego (ogólem 386 miejscowości), sporządzając wg specjalnej instrukcji opisy i dokumentację rysunkową obiektów kultury materialnej oraz zbierając informacje o stanie archiwów miejskich.

(artykuł do uzupełnienia)